Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Явища деадаптации, реадаптації і переадаптации у спортсменів

Раціонально побудоване тренування приводить до різкого зростання функціональних можливостей органів і систем організму за рахунок вдосконалення всього комплексу механізмів, відповідальних за адаптацію. Застосування надмірних навантажень, що перевищують індивідуальні адаптаційні можливості людини, що вимагають надмірної мобілізації структурних і функціональних ресурсів органів і систем організму, в результаті призводить до переадаптації, яка проявляється у виснаженні і зношуванні функціональних систем, що несуть основне навантаження . До таких, як відомо в спорті відносять ССС, опорно-руховий апарат (причому негативні зміни спостерігаються як у кістковій, так і м'язовій тканинах), гормональна система регуляції життєдіяльності організму. Основними симптомами переадаптації є: зниження спортивних результатів та працездатності на тренувальних заняттях, загальне відчуття втоми, депресія, дратівливість, порушення сну, підвищення ЧСС і сповільнене відновлення при навантаженнях, втрата апетиту і зниження маси тіла, зниження імунітету. Нормалізація стану спортсмена в разі переадаптації вимагає комплексу реабілітаційно-відновлювальних заходів, зміни способу життя, кардинальної зміни тренувального процесу і зазвичай не може бути здійснена менш ніж за місяць.

Припинення тренування або використання низьких навантажень, не здатних забезпечити підтримку досягнутого рівня пристосувальних змін, призводить до деадаптації – процесу, зворотному адаптації. Наприклад, у добре тренованих студентів спортивного вузу, дев'ятиденний абсолютний постільний режим призводить до зниження V02max на 21%, зменшення об'єму серця на 10%, значному збільшенню ЧСС, хвилинного об'єму дихання і рівня лактату при стандартних навантаженнях. Подальше десятиденне нормальне життя в певній мірі нормалізує стан організму, однак воно залишається достовірно зниженим по відношенню до вихідного рівня. Інші дані свідчать, що іммобілізація нижніх кінцівок внаслідок переломів призводить до зменшення площі поперечного перетину м'язів на 40-50%, 5-6-тижнева іммобілізація здорових м'язів може призвести до зменшення площі їх поперечного перетину на 20-30%.

Слід зазначити, що процес деадаптації при припиненні тренування протікає більш інтенсивніше в порівнянні з процесом реадаптації після її відновлення. Проілюструвати це можна, наприклад, дослідженнями Хоустон та ін. (Houston et al., 1979), який вивчив зміни в рівні витривалості, V02max і активності найбільш значущих для процесу аеробного окислення ферментів через 15 днів після припинення тренувань і через 15 днів після її відновлення (рис.1). Вже через 15 днів після припинення занять інтенсивно розвинувся процес деадаптації, що проявилося по всіх досліджуваних показниках. Протягом 15 днів після відновлення тренувань відновити раніше досягнутий рівень адаптації спортсменам не вдалося.

 

Рис. 1. Розвиток процесів деадаптації (а) і реадаптації (б) після припинення та поновлення тренувальних занять бігунами (Houston et al., 1979)

Важливим є і те, що деадаптациія протікає нерівномірно: в перші тижні після припинення тренування спостерігається значне зниження функціонального резерву адаптованої системи, надалі процес деадаптації сповільнюється. У прихованому вигляді адаптаційні реакції зберігаються тривалий час і слугують основою для більш швидкого відновлення втраченого рівня адаптації при поновленні тренування після тривалої перерви в порівнянні з часом, витраченим на початкове формування адаптації (Пшеннікова, 1986).

Важливо враховувати й те, що чим швидше формується адаптація, тим складніше утримується досягнутий рівень і тим швидше вона втрачається після припинення тренування. Зокрема, період згасання сили після припинення її тренування прямо пов'язаний з тривалістю формування адаптації: чим інтенсивніше і короткочасніше було тренування, спрямоване на розвиток сили, тим більш швидке її згасання при припиненні регулярних занять (Мак-Комаса, 2001).

Часте чергування процесів адаптації та деадаптації призводить до надмірної експлуатації генетично детермінованих здібностей до формування ефективних пристосувальних змін в організмі. Слід пам'ятати, що підтримання структурних основ адаптації за допомогою помірних фізичних навантажень набагато сприятливіше, ніж багаторазове повторення циклів «деадаптації – реадаптація». Багаторазова активація біосинтезу, необхідна для багатократного відновлення втраченого рівня адаптації, може призвести до своєрідного локального зношування органів, що входять в систему, відповідальну за адаптацію (Меерсон, 1986). Слід визнати, що ця точка зору має під собою вагомі підстави, незважаючи на наявність великого експериментального матеріалу, що свідчить про досить швидке відновлення втраченого рівня адаптації після поновлення ефективного тренування.


Читайте також:

  1. Адаптаційні зміни в кістковій системі спортсменів
  2. Адаптаційні зміни суглобово-зв'язкового апарату спортсменів різних спеціалізацій.
  3. Адаптація функціональних систем організму спортсменів
  4. Аналіз фінансово-господарської діяльності підприємства як методична основа діагностики його спроможності протидіяти кризовим явищам та ліквідувати їх наслідки
  5. Аналогія - спосіб отримання знань про предмети та явища на основі їхньої подібності з іншими.
  6. Біоелектричні явища в тканинах: будова мембран клітини, транспорт речовин через мембрану, потенціал дії та його розповсюдження.
  7. Біоелектричні явища і збудження в тканинах.
  8. Будова оптоволокна та основні фізичні явища в оптоволокні.
  9. Вивчення взаємозв’язків правопорушень з іншими соціальними явищами
  10. Види взаємозв'язків між явищами
  11. Виступи українських спортсменів у Олімпійських іграх.
  12. Вікові межі спортсменів на різних етапах багаторічної підготовки




Переглядів: 1737

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Формування довгострокової адаптації | Сроки прохождения практики (24 рабочих дня для лечебного факультета)

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.