Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ЗМІСТ ЛЕКЦІЇ

1 Сутність, види та пропорції суспільного відтворен­­­ня

Будь-який процес виробництва незалежно від його суспіль­ної форми має бути безперервним, тобто повинен періодично проходити одні й ті самі стадії. Так само, як суспільство не може перестати споживати, так не може воно і перестати виробляти. Тому всякий процес суспільного виробництва, що розглядається в постійному зв'язку і безперервному потоці свого відновлення, в той же час є процесом відтворення.

Відтворення – постійне відновлення, безперервне повторення процесу виробництва.

Економічне відтворення суспільства включає в себе такі най­важливіші моменти:

1) відтворення суспільного продукту та його конкретних форм;

2) відтворення людського ресурсу як особистісного фактора виробництва та його зайнятості;

3) відтворення основного і оборотного капіталу суспільства, тобто засобів виробництва, як необхідних умов суспільного про­цесу відтворення;

4) відтворення національного багатства;

5) відтворення споживання;

6) відтворення економічних відносин.

Види економічного відтворення. Розрізняють просте, звужене і роз­ширене відтворення економічної системи.

Просте відтворення — це відновлення процесу суспільного виробництва і споживання з року в рік у незмінних обсягах і якості.

Звужене відтворення – це відтворення виробництва і споживання в менших обсягах. Його спричиняють економічні кризи, політичні потрясіння, значні технологічні аварії, природні катастрофи, війни тощо. Звужене відтворення є явищем тимчасовим.

Розширене відтворення економіки — це відтворення суспіль­ного виробництва і споживання в зростаючих розмірах.У цьому разі частина прибутку та інших доходів підприємств і домогосподарств на­громаджується та інвестується у виробництво з метою розши­рення його межі виробничих можливостей.

Основною проблемою відтворення є дотримання пропорцій:

- між виробництвом і споживанням;

- між підрозділами національного виробництва;

- між витратами на виробництво і доходами від реалізації продукту вироб­ницт­ва;

- між відшкодуванням спожитого капіталу і нагромадженням;

- між споживанням і заощадженнями;

- між заощадженнями і інвестиціями та ін.

2 Теоретичні моделі суспільного відтворен­ня

Спрощене і прийнятне для практичного застосування вираження пропорцій національного відтворення відображається у схемах та моделях відтворення.

Економічна таблиця Ф. Кене вважається першою і досить вдалою спробою створення макроекономічних моделей. Припущення, на які спирається ця модель:

- кругообіг сукупного суспільного продукту, що виробляється, розподіляється й обмінюється між класами та утворює основу економічного життя суспільства;

- продуктивною працею є виключно землеробська праця, яка єдина створює чистий продукт, всі інші види діяльності є корисними, але безплідними;

- структура суспільства складається з трьох класів: продуктивного, класу власників і безплідного класу.

Схеми суспільного відтворення Карла Маркса – наступна спроба математично відобразити процес відтворення. Припущення марксистської моделі суспільного відтворення:

- вся економіка представлена двома підрозділами: виробництво засобів виробництва і виробництво предметів споживання;

- тотожність ринкових цін та вартостей;

- незмінна будова капіталу;

- незмінна норма прибутку;

- абстрагування від впливу НТП, кон’юнктурних коливань, зовнішньої торгівлі, системи оподаткування та кредитування;

- структура суспільства представлена двома класами: капіталістів, метою яких є привласнення додаткової вартості, та найманих робітників, які витрачають свої доходи виключно на споживання.

Марксова теорія суспільного відтворення стала теоретичною основою для розробки балансових моделей відтворення.

Баланс народного господарства (БНГ) – це система загальноекономічних балансів, показники яких характеризують умови й результати розширеного відтворення, рівень і темпи зростання економіки, економічну та соціальну структуру суспільства. БНГ через систему таблиць, що характеризують баланс відтворення національного доходу, трудових ресурсів, національного багатства тощо, дає цілісне уявлення про весь процес відтворення. Надзвичайно важливе значення в системі балансових моделей має міжгалузевий баланс, який складається з чотирьох квадрантів, три з яких головні. Перший квадрант – показує міжгалузеві потоки підрозділу, який створює засоби виробництва, тобто проміжний продукт, призначений для виробничого споживання. Вартісна оцінка кінцевого продукту за галузями та загалом показана в другому квадранті. Сума проміжного і кінцевого продуктів усіх галузей утворює сукупний суспільний продукт. Третій квадрант показує створені кожною галуззю та народним господарством в цілому додані вартості, обсяг яких підраховують, додаючи доходи в формі амортизації, зарплати, прибутку, непрямих податків. Сума матеріальних затрат та доданої вартості галузі утворює валовий продукт галузі. Сума валових продуктів усіх галузей народного господарства утворює валовий продукт національної економіки. Таким чином, МГБ відображає основні пропорції в економіці, прямі та непрямі зв’язки між галузями в натуральній і вартісній формах, що має важливе значення для прогнозування і планування економічної діяльності.

Подальший розвиток моделі міжгалузевих балансів знайшов своє втілення в моделі В. Леонтьєва «затрати - випуск». Ця модель є методом систематичного кількісного відображення економічних зв’язків між секторами економічної системи. Її використовують для аналізу як світової, так і національної економіки, а також для окремого підприємства. Затрати – це те, що споживається в процесі виробництва. Випуск – те, що виробляється, результат виробничого процесу. Ця модель включає три сектори: сільське господарства, обробна промисловість, домогосподарства. Якщо всі сектори і всі затрати розглядаються як внутрішні, модель називається закритою, відкрита модель враховує експортно – імпортні операції.

Сучасна економічна наука використовує моделі кругообігу ресурсів, продуктів і доходів. Найпростіша з них описує потік ресурсів, товарів і послуг, якими обмінюються домогосподарства і фірми, урівноважений з потоком грошових платежів, який обслуговує обмін між цими двома суб’єктами. Передумови моделі:

- економіка представлена двома економічними суб’єктами – сектором домогосподарств і підприємницьким сектором;

- немає державного втручання в економіку та зв’язку із закордоном;

- доходи домогосподарств є витратами підприємств, а доходи підприємств є витратами домогосподарств;

- сума доходів обох економічних суб’єктів дорівнює сумі їхніх витрат.

УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ:отже,будь-який процес виробництва незалежно від його суспіль­ної форми має бути безперервним, тобто повинен періодично проходити одні й ті самі стадії. Так само, як суспільство не може перестати споживати, так не може воно і перестати виробляти. Тому всякий процес суспільного виробництва, що розглядається в постійному зв'язку і безперервному потоці свого відновлення, в той же час є процесом відтворення. Розрізняють просте, звужене і роз­ширене відтворення економічної системи. Підприємці, намагаючись одержати максимум прибутку, знач­ну частину його капіталізують, тобто спрямовують на розширен­ня основного і оборотного капіталу, а на цій основі — і виробниц­тва. Проте просте відтворення продовжує існувати як елемент розширеного відтворення економіки. Так, складовою частиною розширеного відтворення суспільного виробництва є відтворення тієї кількості капіталу, людського ресурсу і продукту, яке було в наявності в попередній період. Спрощене і прийнятне для практичного застосування вираження пропорцій національного відтворення відображається у схемах та моделях відтворення, таких як економічна таблиця Ф. Кене, схеми суспільного відтворення Карла Маркса, модель міжгалузевих балансів, модель В. Леонтьєва «затрати - випуск» та моделі кругообігу ресурсів, продуктів і доходів. Сучасні дослідження проблем відтворення національного продукту втілюються у моделях економічного зростання та оптимізаційних моделях.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:

1 Виконати завдання самостійної роботи № 11.

ВИКЛАДАЧ – Лісова М. А.


Читайте також:

  1. B. Тип, структура, зміст уроку і методика його проведення.
  2. IV. Зміст навчання
  3. IV. Зміст навчання
  4. IV. Зміст навчання
  5. IV. Зміст навчання
  6. IV. Зміст навчання
  7. IV. Зміст навчання
  8. IV. Зміст навчання
  9. IV. Зміст навчання
  10. IV. Зміст навчання
  11. IV. Зміст навчання
  12. IV. Зміст навчання




Переглядів: 747

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ЛЕКЦІЯ № 11(2 год.) | ЛЕКЦІЯ № 12(2 год.)

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.035 сек.