Рис. 9.1. Залежність між доходами держави і податковими ставками (крива Лафера).
На рисунку видно, що до визначеного моменту (крапка А), зростання податкових ставок може приносити великі доходи державі, після проходження цього рівня податкові надходження держави можуть тільки знижуватися. Зменшення податкових доходів держави - результат реакції економічних суб'єктів на надмірні податки, тому держава повинна завжди стримувати свої податкові апетити, проводити зважену податкову політику.
По-третє, високі податки можуть стимулювати процес утаювання доходів платниками. Утаювання доходів є одним з елементів тіньової економіки.
Тіньова економіка - це економічна діяльність, що пов'язана з виробництвом і обміном товарів і послуг, які не одержують законної реєстрації й обліку.
Головним напрямом удосконалення податкової системи в Україні є зниження податкового тягаря через зменшення податкової ставки, але збільшення податкових надходжень шляхом розширення бази оподаткування.
Функціонування податкової системи повинне бути націлене в остаточному підсумку на максимальне стимулювання підприємницької активності, економічної ефективності і досягнення на цій основі макроекономічної рівноваги.
ПИТАННЯ ДЛЯ ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕРІАЛУ:
1.Які причини державного втручання в ринкову економіку ?
2.Перелічите і дайте коротку характеристику функціям, що держава виконує в економічній сфері?
3.Як держава за допомогою фіскальної і грошової політики може впливати на рівень інфляції і безробіття?
4.Що таке прямі і непрямі податки, у чому їхня відмінність?
5.Назвіть основні цілі грошово-кредитної політики?
6.Яким образом норма відсотка впливає на рівень інвестиційного попиту?