МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО ПРОВЕДЕННЯ ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ
Даний розділ вміщує контрольні питання, тестові завдання, які спрямовані на перевірку знань теоретичних основ фінансів підприємств. За змістовно-методичною спрямованістю питання і тестові завдання охоплюють визначення категорії фінансів підприємств, з`ясування загальних та специфічних ознак фінансів на марко- і мікрорівні; класифікації економічних відносин; сутності та принципів організації фінансів на мікрорівні.
У процесі розв`язування практичних завдань необхідно засвоїти, що фінанси підприємств – це сукупність економічних відносин, які пов’язані з рухом грошових коштів, формуванням, розподілом і використання доходів та грошових фондів суб’єктів підприємництва в процесі відтворення.
Класифікаціяекономічних відносин за ознаками подана на рис. 1.
Рис.1. Класифікація економічних відносин за ознаками.
Фінанси підприємств функціонуютьу рамкахфінансової системи держави і виступають її основою.
Слід звернути увагу, що фінанси макро- та мікрорівня мають загальні і специфічні ознаки (рис.2).
Економічна сутність фінансів виявляється через функції, які їм притаманні. Слід звернути увагу на дискусійні моменти у визначенні сутності і функцій фінансів.
Фінанси підприємств сприяють управлінню матеріальних і фінансовими ресурсами і забезпечують їхню збалансованість. Організація фінансів підприємств передбачає використання певних принципів (рис.3).
Саморегулюючий механізм
Плановість
Наявність фінансових резервів
Матеріальна зацікавленість у кінцевих результатах роботи