Ритмічність – рівномірний випуск продукції відповідно до графіка в обсязі й асортиментах, передбаченому планом.
Аритмічність виробництва продукції впливає на всі економічні показники: знижується якість продукції, ростуть обсяг незавершеного виробництва й надпланові залишки готової продукції на складах, уповільнюється оборотність оборотних коштів підприємства. За невиконані поставки продукції підприємство платить штрафи, несвоєчасно надходить виторг, перевитрачається фонд оплати праці, росте собівартість продукції, падає прибуток.
Існують прямі показники оцінки ритмічності, до яких відносять:
– коефіцієнт ритмічності (Крит.). Він визначається відношенням фактичного (але не вище планового завдання) випуску продукції (її питомої ваги) – VВП1,0 до планового випуску (питомій вазі) – VВП0:
(2.10)
– коефіцієнт варіації (Квар) визначається як відношення середньоквадратичного відхилення від планових завдань (за добу, декаду, місяць і т.д.) до середньодобового (середньодекадному, середньомісячному й т.д) плановому випуску ():
(2.11)
де n – число сумарних планових завдань.
Непрямими показниками ритмічності є наявність доплат за понаднормові роботи, оплата простоїв з вини підприємства, втрати від браку, сплата штрафів за недопоставку й несвоєчасне відвантаження продукції й ін.
У процесі аналізу необхідно підрахувати упущені можливості підприємства по випуску продукції у зв’язку з неритмічною роботою. Для цього використовують:
а) різницю між плановим і зарахованим випуском продукції;
б) різницю між фактичним і можливим випуском продукції, обчисленим, виходячи з найбільшого середньодобового (середньодекадного) обсягу виробництва.
На закінчення аналізу розробляють заходи щодо усунення причин неритмічної роботи.