Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Облік основних засобів і методи нарахування амортизації

Питання обліку основних засобів регулює МСБО 16 “Основні засо­би”, а методи нарахування амортизації — МСБО 4 “Облік амортизації”.

У первісну вартість основних засобів входять усі необхідні витра­ти, пов'язані з доставкою, монтажем і запуском в експлуатацію, тобто ціна придбання плюс витрати на перевезення, страхування (якщо здійснюється перевезення), монтаж і інші необхідні витрати.

Якщо основні засоби купуються в кредит, сплачені відсотки не вклю­чаються в їхню вартість, а є поточними витратами. Виключенням з цього принципу є положення, за яким витрати по відсотках за кредит, отри­маний під будівництво об'єкта, варто включати у вартість цього об'єкту,

За правилом відповідності нарахування витрати на придбання розподіляються на весь термін експлуатації основних засобів.

У зарубіжних країнах для обліку придбання основних засобів зас­тосовується таке поняття як “паушальний платіж (вартість)”.

Особлива проблема, пов'язана з визначенням ціни основних за­собів, виникає при купівлі групи довгострокових активів за паушальною ціною. У такій ситуації (не зовсім незвичайна) застосовується розподіл загальної вартості за різними активами на основі їх віднос­ної справедливої ринкової вартості з урахуванням того, що вартість активів буде змінюватися прямо пропорційно вартості продажу. Цей же принцип застосовується для розподілу паушальної суми за різни­ми одиницями товарно-матеріальних запасів.

Для визначення справедливої ринкової вартості може використо­вуватися кожний з нижчеподаних методів: оцінка з метою страхуван­ня, оцінна вартість податків на власність чи незалежна оцінка, вико­нана інженером чи іншим оцінювачем.

Таким чином, паушальний платіж (group purchases) — це сума, спла­чена не за якийсь окремий об'єкт, а за весь комплекс, при цьому з доку­ментів не випливає ціна кожного об'єкта, що входить у цей комплекс.

Наприклад, компанія NC вирішила придбати кілька активів неве­ликого концерну ABC з виробництва опалювальних систем за $80,000. Концерн ABC перебуває в стадії ліквідації, і його активи продаються за наступною вартістю:

  Балансова вартість Справедлива ринкова вартість
Запаси $30000 $25 000
Земля $20000 $25000
Будівлі $35 000 $50 000
  $85000 $100 000

Ціна покупки, що складає $80,000, може бути розподілена на основі відносної справедливої ринкової вартості (якщо визначення вартості окремих видів активів неможливо) у такий спосіб:

Запаси ´ $80 000 = $20 000

Земля ´ $80 000 = $20 000

Будівлі ´ $80 000 = $40000

У залежності від способу придбання об'єкта оцінка основних за­собів і нематеріальних активів може здійснюватися за різною варті­стю (табл. 7.1).

Таблиця 7.1

Оцінка основних засобів і нематеріальних активів

Спосіб придбання активів Вартість
За кошти Первісна вартість
За рахунок кредитів банку Первісна вартість без включення до неї відсотків за кредит
Безкоштовно отримані Справедлива вартість на дату одержання
Виготовлені власними силами Первісна вартість, яку утворить сума прямих і накладних витрат, пов'язаних зі створенням активу
Обмін на подібні активи Залишкова вартість переданого об'єкта. Якщо вона більше його справедливої вартості, то первісною вартістю буде справедлива вартість із включенням різниці у витрати звітного періоду
Обмін на неподібні активи Справедлива вартість переданого об'єкта, скоректована на суму коштів, отриманих (переданих) у процесі обміну

Вартість необоротних активів повинна рівномірно розподілятися протягом передбачуваного терміну їхньої експлуатації шляхом списан­ня на витрати звітних періодів. Цей процес називається амортизацією.

Витрати на поточний ремонт є витратами на підтримку основних засобів у робочому стані; вони відносяться на рахунок витрат у тому періоді, у якому вони понесені, на тій підставі, що він є основним пе­ріодом, що приніс вигоду. Заміна незначних агрегатів, змащення і на­лагодження устаткування, повторне фарбування і чищення є прикла­дами витрат на обслуговування, що виникають регулярно і врахову­ються як звичайні операційні витрати.

Часто важко відрізнити ремонт від удосконалення чи заміни. Основне розуміння — чи приносять ці витрати вигоду на період більш ніж один рік чи більш ніж один операційний період, у залежності від того, котрий з них довше. Якщо відбувається значний ремонт (наприклад, капіталь­ний) , економічна вигода буде отримана протягом декількох періодів і вит­рати повинні враховуватися як модифікація, удосконалення чи заміна.

Якщо звіти про прибутки і збитки складаються за короткі періоди часу, скажімо, щомісяця чи щокварталу, застосовуються ті ж самі принципи. Від витрат на поточний ремонт і інше регулярне обслуго­вування за рік вигоду можуть одержати протягом декількох кварталів і може знадобитися розподіл витрат між відповідними періодами. Часто компанії знайдуть більш вигідним сконцентрувати свої ре­монтні роботи у певний час року, можливо, протягом найменшої ак­тивності чи коли завод закритий на час відпусток. Короткострокові порівняльні звіти можуть вводити в оману, якщо подібні витрати були б показані, як витрати кварталу, у якому вони були понесені. Для того щоб забезпечити порівняність щомісячних чи квартальних звітів про прибутки і збитки, може використовуватися такий рахунок як “Ре­зерв на ремонт” — для того щоб витрати на ремонт були краще розпо­ділені по періодах, що принесуть вигоду від цих витрат.

Фактори, що впливають на числення величини амортизації. Виз­начення суми амортизації за звітний період залежить від: 1) первісної вартості об'єктів; 2) їхньої ліквідаційної вартості; 3) вартості, що амор­тизується; 4) передбачуваного терміну корисної служби.

Первісна вартість (acquisition cost) — нетто— ціна придбання плюс усі необхідні витрати за доставки, установки і підготовки об'єкта до роботи.

Ліквідаційна вартість (residual value) — вартість скрапу, брухту й інших відходів, що виникли при ліквідації і після їхнього передба­чуваного продажу.

Вартість, що амортизується (depreciable cost) — різниця між пер­вісною і ліквідаційною вартістю.

Передбачуваний термін корисної служби (estimated useful life) — може вимірятися у роках, протягом яких буде використовуватися об'єкт, у кількості одиниць зробленої продукції, у пробігу, якщо мова йде про автомобілі і т. д. При визначенні цього показника бухгалтер повинен враховувати наступну інформацію: 1) накопичений досвід роботи з подібними активами; 2) сучасний стан об'єкта; 3) питання ремонту і догляду за устаткуванням; 4) сучасні тенденції в галузі технологій і виробництв; 5) місцеві погодні умови.

Існують різні методи списання вартості основних засобів і нема­теріальних активів шляхом амортизації.

Метод рівномірного (прямолінійного) списання (straight-line me­thod). Відповідно до цього методу вартість об'єкта, що амортизується, рівномірно списується (розподіляється) протягом терміну його служ­би. Сума амортизаційних відрахувань для кожного періоду розрахо­вується шляхом розподілу вартості, що амортизується, на термін екс­плуатації об'єкта. Норма амортизації є постійною.

Метод нарахування зносу пропорційно обсягу виконаних робіт (виробничий — production method) заснований на тім, що амортиза­ція (знос) є тільки результатом експлуатації і термін корисного вико­ристання не грає ніякої ролі в процесі її нарахування. Амортизаційні відрахування (AT) будуть визначені у такий спосіб:

АО = , (7.1)

де АВ — вартість, що амортизується; ОПР — обсяг передбачуваної роботи.

Прискорені методи (accelerated methods) полягають у тім, що суми на початку експлуатації основних засобів та нарахована амортизація значно перевищують амортизаційні суми, нараховані наприкінці тер­міну служби об'єкта. Використовуючи ці методи, виходять з того, що багато видів основних засобів виробничого призначення діють більш ефективно, поки вони ще нові (тобто в перші роки їхньої експлуатації) і мають високу продуктивну здатність. Це відповідає правилу відповід­ності, за яким відбувається списання більшої частини зносу на початку експлуатації основних засобів, якщо їхня корисність і продуктивна здатність значно більше в перші роки, ніж у наступні. Застосування прискорених методів пояснюються, зокрема, тим, що з удосконалюванням технологій багато видів устаткування швидко втрачають свою , вартість (застарівають морально).

Застосування методу списання вартості за сумою чисел (кумуля­тивний метод, sum-of-the-years-digits method) зумовлюється сумою років терміну служби якогось об'єкта, що є знаменником у розрахун­ковому коефіцієнті. У чисельнику цього коефіцієнта знаходиться кількість років, що залишається до кінця терміну служби об'єкта (у зворотному порядку). Наприклад, передбачуваний термін корис­ної служби вантажівки — 5 років. Сума чисел — років експлуатації — складе 15 (кумулятивне число) :1+2 + 3 + 4 + 5=15.

Потім шляхом множення кожного дробу на вартість, що аморти­зується, визначають щорічну суму амортизації.

Кумулятивне число (Ч) може бути швидко розраховане за такою формулою:

Ч = , (7.2)

де ТКЕ — передбачуваний термін корисної експлуатації об'єкта.

Метод зменшуваного залишку (declining-balance method) засно­ваний на тім же принципі, що і метод суми чисел. Хоча при цьому методі може застосовуватися будь-яка тверда ставка, але найчастіше береться подвоєна норма амортизації в порівнянні з нормальною, котра використовується при прямолінійному методі. Цей процес зви­чайно називається методом зменшуваного залишку при подвоєній нормі амортизації (double-declining-balance method). Однак у країнах Європи існують інші коефіцієнти в залежності від терміну служби об'єкта (до чотирьох років — 1,5; до шести років — 2,0; понад шість років — 2,5). Передбачувана ліквідаційна вартість не приймається в розрахунок при підрахунку амортизації, за винятком останнього року, коли сума амортизації обмежена величиною, необхідною для зменшення залишкової вартості предмета до ліквідаційної.

Основні засоби можуть бути ліквідовані добровільно чи шляхом продажу, обміну, мимовільної утрати чи відмовлення. Незалежно від часу вибуття, знос має бути нарахований до дати вибуття і потім усі рахунки, пов'язані з вибулим активом, повинні бути закриті. В ідеалі балансова вартість конкретного основного засобу була б рівною його ліквідаційній вартості. Але звичайно цього не відбувається. У резуль­таті виникає прибуток чи збиток. Причина: знос є оцінним розподілом вартості, а не процесом оцінки. Прибуток чи збиток від вибуття в дійсності є коректуванням чистого прибутку за роки, протягом яких використовувався основний засіб. Якби під час придбання було можливо спрогнозувати точну дату вибуття і суму, що буде отримана при цьому, тоді була б врахована більш точна оцінна сума зносу, і не ви­никли б ні прибуток, ні збиток.

Прибутки або збитки від вибуття основних засобів мають бути відображені у звіті про прибутки і збитки разом з іншими статтями, що виникають від звичайної операційної діяльності. Однак, при про­дажу, відмовленні, відділенні чи якому-небудь іншому вибутті “сег­мента бізнесу” результати “триваючих операцій” повинні відобра­жатися окремо від “припинених операцій”. Будь-який прибуток чи збиток від вибуття сегмента бізнесу повинні відображатися разом з відповідними результатами припинених операцій, а не як надзви­чайна стаття.

Якщо актив здається на металобрухт чи вибуває без одержання коштів, необхідно визнати збиток, рівний балансовій вартості активу. Якщо є ліквідаційна вартість, прибутком чи збитком різниця між ліквідаційною вартістю активу і його балансовою вартістю. Якщо ак­тив усе ще може використовуватися, хоча на нього вже цілком нара­хована амортизація, він може міститися в бухгалтерських докумен­тах за первісною вартістю, за винятком зносу, або може враховувати­ся за ліквідаційною вартістю.

Фінансовий результат від списання основних засобів розраховуєть­ся як різниця між балансовою вартістю об'єкта й очікуваною чистою сумою надходжень від його продажу або ліквідації. Прибуток або зби­ток від вибуття основних засобів відображають у звіті про прибутки і збитки в статті “Інші доходи або витрати від звичайної діяльності”.

МСБО 16 дозволяє здійснювати переоцінку основних засобів і нематеріальних активів виходячи з їхньої справедливої вартості на дату переоцінки. Справедливою вартістю є їхня ринкова вартість, визна­чена експертною оцінкою.

Варто пам'ятати: коли переоцінюється певний об'єкт необоротних акти­вів, необхідно переоцінити весь клас активів, до якого належить цей об'єкт.

Сума дооцінки залишкової вартості об'єкта (перша переоцінка) включається до складу додаткового капіталу компанії.

Сума уцінки залишкової вартості об'єктів (перша переоцінка) вклю­чається до складу витрат компанії. Наступна уцінка дооціненого об'єкта відноситься спершу на зменшення додаткового капіталу (на суму раніше зробленої дооцінки), а потім сума, що залишилася,— на витрати періоду.


Читайте також:

  1. Cтруктура апаратних засобів ІВС
  2. IX. Відомості про військовий облік
  3. IX. Відомості про військовий облік
  4. Автоматизація водорозподілу на відкритих зрошувальних системах. Методи керування водорозподілом. Вимірювання рівня води. Вимірювання витрати.
  5. Автоматизовані форми та системи обліку.
  6. Агрегативна стійкість, коагуляція суспензій. Методи отримання.
  7. Адаптовані й специфічні методи дослідження у журналістикознавстві
  8. Адміністративні (прямі) методи регулювання.
  9. Адміністративні методи - це сукупність прийомів, впливів, заснованих на використанні об'єктивних організаційних відносин між людьми та загальноорганізаційних принципів управління.
  10. Адміністративні методи управління
  11. Адміністративні, економічні й інституційні методи.
  12. Адміністративно-правові (організаційно-адміністративні) методи мотивації




Переглядів: 492

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Поняття і класифікація необоротних активів | Облік нематеріальних активів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.