Поняття, завдання та напрями діяльності підприємства.
Відповідно до ст. 62 Господарського кодексу України, підприємство – самостійний суб’єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб’єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому чинним законодавством [1].
Підприємство – це організаційно відокремлена і економічно самостійна ланка виробничої сфери народного господарства, що спеціалізується на виготовленні продукції, виконанні робіт та наданні послуг.
Головне завдання підприємстваполягає у задоволенні потреб ринку в його продукції або послугах з метою одержання прибутку.
Основні ознаки підприємства представлені на рис. 1.2.
Рис. 1.2. Ознаки підприємства
Підприємство є юридичною особою, має самостійний баланс, поточні та вкладні (депозитні) рахунки в установах банків, печатку зі своїм найменуванням, а також знак для товарів і послуг.
Підприємство здійснює будь-які види господарської діяльності, якщо вони не заборонені законодавством України і відповідають цілям, передбаченим статутом підприємства.
Статут підприємства– це зібрання обов’язкових правил, що регулюють його взаємовідносини з іншими суб’єктами господарювання, а також індивідуальну діяльність.
Діяльність підприємства також регулюється колективним договором.
Колективний договір– це угода між трудовим колективом в особі профспілки та адміністрацією або власником, яка щорічного переглядається і регулює їх виробничі, економічні і трудові відносини.
Основні умови діяльності та аспекти функціонування підприємств наведені на рис. 13.-1.4.
Рис. 1.3. Основні умови діяльності підприємства
Рис. 1.4. Аспекти функціонування підприємств
Можливі напрями діяльності підприємства представлені на рис. 1.5.