Хеджування за допомогою опціонів, форвардів, ф’ючерсів
Однією з форм страхування ризиків на фондовому ринку є опціони купівлі та опціони продажу. Обидва види опціонів відіграють значну роль і мають свої переваги. Так, за допомогою опціонів-продажу можна захистити наявні в портфелі звичайні акції (якщо ринкові умови зміняться і почнеться падіння цін, тобто виникне так звана "ведмежа" ситуація, усі витрати від зменшення вартості звичайних акцій компенсуватимуться збільшенням вартості put- опціонів). Опціони-купівлі надають можливість отримати прибуток, аналогічний прибутку звичайних акцій, проте при набагато менших капіталовкладеннях. У цілому купівля опціонів дозволяє обмежити ризик у порівнянні зі звичайними акціями, оскільки із самого початку відомий максимальний потенційний збиток, що дорівнює премії, сплаченій за опціон.
Специфічною формою страхування ризиків на фондовому ринку є арбітраж - укладання угод одночасно на двох ринках з метою використанняпереваг тимчасових відхилень ціни з мінімальним ризиком для оператора ринку.
Форвардні операції як метод страхування від валютних ризиків застосовуються і при проведенні відсоткового арбітражу з форвардним покриттям. Відсотковий арбітраж - це угода, що поєднує у собі конверсійну (обмінну) і депозитарну операції з валютою, які направлені на отримання прибутку за рахунок різниці у процентних ставках за різними валютами. Процентний арбітраж має дві форми:
- без форвардного покриття;
- з форвардним покриттям.
Процентний арбітраж з форвардним покриттям - це покупка валюти за поточним курсом, розміщення її у строковий депозит і одночасно продаж за форвардним курсом. Ця форма процентного арбітражу не несе за собою валютників ризиків.
Питання до обговорення
1. У чому полягає суть ризику на фінансовому ринку?
2. Які ви знаєте види ризиків інвестування?
3. Які джерела кредитного ризику?
4. Які ви знаєте методи страхування від банківських ризиків?
5. У чому полягає суть методів хеджування?
6. У чому полягає суть методу арбітражу як форми страхування на фондовому ринку?
Тема 12. Державне регулювання та саморегулювання ринку фінансових послуг
План
12.1 Завдання державного регулювання ринку фінансових послуг. Форми державного регулювання
12.2 Ліцензування діяльності фінансових установ
12.3 Поняття та основні принципи функціонування саморегульованих організацій