Тема 1. Філософія, її предмет і роль у суспільстві
Поняття і структура світогляду: світовідчуття, світорозуміння, світовоління, їх світоглядний статус. Структурні блоки світогляду: чуттєво-афективний, інформаційно-теоретичний, аксіологічний, праксеологічний.
Історичні типи світогляду: міфологічний, релігійний, філософський, науковий, їх соціально-культурна обумовленість, основні риси та визначення. Філософія як теоретична основа світогляду.
Специфіка філософського знання. Предмет, структура і основні проблеми філософії.
Основні функції та соціальна роль філософії.
Тема 2. Філософія буття
Поняття буття: екзистенційні витоки і філософський смисл. Становлення проблеми буття в історії філософії.
Основні форми буття: буття речей (тіл), процесів і станів, буття людини, буття духовного, буття соціального тощо, їх єдність і специфіка.
Проблема субстанції. Поняття субстанції та різноманітні позиції трактування субстанції в історії філософії. Матерія: визначення, історико-філософські та сучасні наукові уявлення про неї та її атрибутивні характеристики: рух, простір, час Дух як проблема в історії філософії. Матерія і дух: межа протилежностей.
Проблема єдності світу та основні варіанти (моделі) її вирішення.
Тема 3. Філософія розвитку
Поняття діалектики та її історичні форми. Види діалектики: об’єктивна і суб’єктивна діалектика. Діалектика як система принципів, законів і категорій. Становлення ідеї розвитку в історії філософії та науки. Поняття відношення й зв’язку. Розвиток і рух. Розвиток як принцип діалектики. Закони діалектики: закон взаємопереходу кількості і якості, закон єдності і боротьби протилежностей, закон заперечення заперечення. Категорії діалектики. Альтернативи діалектики: метафізика і «негативна діалектика», еклектика і софістика, релятивізм і догматизм. Діалектика як метод пізнання й практичної дії.