Конструкційні і леговані сталі, що мають добру оброблюваність і високу міцність, можуть термічно оброблятися. Сталі 35, 40, 45, 40Х, 50Х; високоміцні чавуни ВЧ45-5 - великогабаритні вали. Леговані сталі використовуються рідше через вартість і підвищену чутливість до концентраторів напружень.
В одиничному і дрібносерійному виробництвах заготовки отримують відрізанням холоднотягнутих або гарячекатаних прутків, труб. Такий вид застосовують для валів з незначним перепадом діаметрів.
Кування, штампування у підкладних та інших штампах, відтиск на ротаційно-кувальних машинах, радіальний обтиск (особливо!) дозволяють одержати заготовки за розмірами найбільш близькими до готової деталі. Штучну заготовку із прокату вже доцільно замінити, якщо коефіцієнт використання матеріалу збільшиться на 5%. Значення КВМ у великосерійному виробництві - 0,7-0,95%. //Значення різних способів одержання заготовок. Продемонструвати їх параметрами точності, собівартістю//
Радіальний обтиск – заготовки мають невеликі припуски і високу точність. Суть методу – періодичний обтиск і витягування по уступах відрізаної від суцільного прутка циліндричної заготовки шляхом великої кількості послідовних і швидких (через 0,01 с) ударів кількома спеціальними матрицями. Виконується в холодному і гарячому станах. Холодний стан: точність ± (0,02 ... 0,20) мм (діаметр); параметр шорсткості Ra = 0,63 ... 0,32 мкм. Гарячий стан: точність ± 0,3 мм (діаметр) і ±1 мм (довжина) (похибка на загальній довжині складає 10 мм і більше). КВМ – до 0,95. Висока продуктивність (40 ... 70 с).
Бойки з матрицями 5 (рис. 3.1), які розташовані у пазах шпинделя 3, можуть переміщуватися. При обертанні шпинделя під дією відцентрових сил вони розходяться, а коли ролики 1 находять на ролики 2, які вільно сидять в отворах обойми 4, бойки 5 починають сходитися до центру і обтискають заготовку 6.
Поперечно-гвинтове прокатування заготовок ступінчастих валів на тривалкових станах (рис. 3.2) – процес неперервний. Можлива повна автоматизація, включно з рухом подачі заготовки, її нагріванням, прокатуванням, різанням на штучні заготовки, охолодженням готового прокату, пакування.
Рис. 3.1. Схема радіального обтиску.
Рис. 3.2. Схема поперечно-гвинтового прокатування вздовж змінного перетину на тривалкових станах.