Заготовки: у залежності від серійності – штампування, кування, прокат. У масовому і великосерійному виробництвах штамповані заготовки отримують з зубцями (конічні шестерні півосей автомобілів, шестерні-сателіти). У цьому випадку під зубооброблення залишать припуск 04 ... 0,8 мм на сторону зубця. Використовують також заготовки з гарячим накатуванням зубців прямої і спіральної форм, для яких непотрібне чорнове зубонарізування. Для передач відносно невисокої точності зубці, отримані цим методом, подальшому механічному обробленню не підлягають.
Вибір технологічних баз.
Вибір технологічних баз залежить у першу чергу від конструктивної форми ЗК, вимог щодо точності та серійності.
Технологічні бази при виконанні токарних операцій:
1. ЗК з достатнім діаметром та довжиною (тип І) – отвір (подвійна напрямна база) і базовий торець (опорна база).
2. ЗК типу IІ – базовий торець (установочна база) і отвір (подвійна опорна база).
Технологічні і вимірювальні бази при нарізуванні і контролі коліс – поверхні колеса, які визначають його положення у вузлі (основні конструкторські бази). В окремих випадках, коли для досягнення більшої стійкості колеса при зубонарізуванні роль ТБ виконують інші поверхні (напр., торець, протилежний до зубчастого вінця), необхідно забезпечити точне і концентричне розташування цих поверхонь відносно основних баз деталі.
Типові технологічні маршрути виготовлення конічних ЗК.
Заготовки ЗК типів І і ІІ обробляють на оправках (різниця у базуванні – отвір і торець чи торець і отвір), типу ІІІ – у центрах або на призмах (в останньому випадку бази – опорні шийки).