Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ПОНЯТТЯ ТА ЗНАЧЕННЯ ДОГОВОРУ МІНИ (БАРТЕРУ). СХОЖІСТЬ І ВІДМІННІСТЬ ІЗ ДОГОВОРОМ КУПІВЛІ-ПРОДАЖУ.

 

Відповідно до ч.1 ст. 715 ЦКУ договір мінице договір, за яким кожна із сторін зобов’язується передати другій стороні у власність один товар в обмін на інший товар.

Договір міни спрямований на невідворотне відчуження кожною із сторін належного їй майна. У сторони, яка за договором міни набуває майно, відповідно виникає право власності (право повного господарського відання або право оперативного управління).

За своїми юридичними ознаками договір міни є оплатним - бо при передачі товару кожна із сторін має отримати від другої зустрічне надання у вигляді товару., двостороннім - кожна сторона міни має певні зобов’язання на користь іншої і вважається боржником та кредитором одночасно і консенсуальним - оскільки вважається укладеним з моменту досягнення згоди з усіх істотних умов.

Предметом договору є товар, який є у власності сторони на момент укладання договору. Ним можуть бути різні нерухомі та рухомі речі. Предметом можуть бути робота, послуги, передані в обмін на майно, якщо це не суперечить суті зобов’язання.

Сторони – фізичні та юридичні особи. Кожна із сторін повинна мати право власності або мати інше речове право на майно з правомочністю щодо розпорядження цим майном.

Момент переходу права власності – право власності переходить до сторін одночасно після виконання зобов’язань щодо передання майна обома сторонами.

Строки передачі майна можуть не збігатися. У разі невиконання зобов’язаною стороною обумовленого договором виконання зобов’язання або наявності обставин , які свідчать про те, що таке виконання не буде здійснене в установлений термін, сторона, на котрій лежить зустрічне виконання зобов’язання, має право призупинити виконання свого зобов’язання або відмовитися від виконання його і вимагати відшкодування збитків.

Форма договору: при міні речами, хоча б одна з яких є нерухомістю, договір укладається у письмовій формі і повинен бути нотаріально посвідчений та підлягає державній реєстрації. Інші договори можуть укладатися у простій письмовій формі.

Зміст договору: основним обов’язком сторін є обов’язок щодо передачі товару, яка відбувається одночасно , якщо інше не передбачено домовленістю сторін. Сторони договору міни вправі на свій розсуд вимагати від контрагента безоплатного усунення недоліків або заміни товару за наявності суттєвих порушень якості чи перерахування збитків при відмові контрагента від виконання договору міни та передачі товару.

Обов’язками контрагентів є передача товарів , не обтяжених правами третіх осіб на них.

Договір міни за змістом і формою має багато спільного з договором купівлі-продажу. - у договорі купівлі-продажу за продаване майно продавцеві сплачується відповідна його вартість лише у грошовому виразі. За договором міни у разі нерівноцінності обмінюваного майна сторона, яка отримує річ більшої вартості, може компенсувати іншій стороні різницю відповідною сумою.

 

9. ПОНЯТТЯ, ФОРМА ТА ОСОБЛИВОСТІ ДОГОВОРУ ДАРУВАННЯ.

 

За договором дарування, одна сторона (дарувальник) передає або зобов’язується передати у майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно у власність (ст.717 ЦКУ).

Є безоплатним - дарувальник не отримує ніякого зустрічного надання з боку обдаровуваного.

Може бути як реальним так і консенсуальним договором.

Договір дарування є одностороннім - обдаровуваний стає власником майна, тобто не бере на себе ніяких обов’язків, а дарувальник передає або зобов’язується передати майно , не отримуючи пр цьому жодних прав вимоги щодо обдаровуваного.

Є випадки коли договір дарування може бути двостороннім - коли в договорі дарування буде встановлена умова (договір з умовою) про обов’язок обдаровуваного вчинити певну дію майнового характеру на користь третьої особи або утриматись від її вчинення.

Ознаки договору дарування:

- наслідком договору дарування є збільшення майна обдаровуваного за рахунок зменшення майна дарувальника

- наявність згоди обдаровуваного на прийняття дарунка - з моменту прийняття дарунка у обдарованого виникає право власності. Дарувальник, який передає річ через організації транспорту, зв'язку тощо для вручення її обдарованому, має право відмовитися від договору до вручення дарунка обдарованому. Дарунок, направлений обдарованому без його попередньої згоди, є прийнятим, якщо він негайно не заявить про відмову від дарунка. До прийняття дарунка законодавець прирівнює також прийняття на нього документів про право власності, символів речі (ключів, макета тощо).

- безстроковий перехід дарунка від дарувальника до обдаровуваного

- особистий характер зобов’язання , яке породжує договір дарування

предмет договору - дарунком можуть бути рухомі речі, у тому числі гроші та цінні папери, а також нерухомі речі. Також дарунком можуть бути майнові права, якими дарувальник володіє або які можуть виникнути у нього в майбутньому. (тобто безоплатна цесія – передача права вимоги).

Сторонами у договорі дарування можуть бути як громадяни, так і юридичні особи, а в певних випадках — держава, Автономна Республіка Крим і територіальні громади (ст. 720 ЦК України). Укладення договорів дарування громадянами має здійснюватися з додержанням загальних правил цивільного законодавства про їх дієздатність.

Юридичні особи виступають сторонами у договорі дарування в межах своєї спеціальної дієздатності. При цьому законодавство не містить будь-яких обмежень щодо прийняття юридичними особами дару. Водночас безоплатне відчуження майна (у тому числі й за договором дарування) вони мають здійснювати відповідно до вимог їхніх статутів та законодавчих актів.

ЦК України передбачено усну форму договору дарування предметів особистого користування; письмову форму — для дарування майнового права та дарування з обов'язком передати дарунок у майбутньому (у разі недодержання письмової форми цей договір є нікчемним), для дарування рухомих речей, які мають особливу цінність; письмову форму з нотаріальним посвідченням — для дарування нерухомої речі та валютних цінностей на суму, яка перевищує 50-кратний розмір неоподатковуваного мінімуму громадян.

Права та обов’язки дарувальника:

1. За консенсуальним договором дарування дарувальник зобов’язаний у визначений законом строк передати дарунок обдаровуваному..

2. якщо дарувальнику відомо про недоліки дарунка, які можуть бути шкідливі для життя чи здоров’я він повинен повідомити про них обдаровуваного

3. право відмовитися від передання дарунка в майбутньому , якщо після укладення договору його майновий стан істотно погіршився

4. вимагати від обдаровуваного виконання покладеного на нього обов’язку на користь третьої особи. У разі відмови від такого виконання – право вимагати розірвання договору і повернення дарунка, а якщо таке повернення неможливе – відшкодування його вартості

5. вимагати розірвання договору дарування нерухомого майна чи с особливо цінних речей, якщо обдаровуваний умисно вчинив злочин проти життя , здоров’я , власності дарувальника, його батьків, дружини (чоловіка) чи дітей. Якщо було вчинене умисне вбивство дарувальника – розірвання можуть вимагати спадкоємці.

Права обдаровуваного:

1.у разі настання строку або відкладальної обставини вимагати від дарувальника передання дарунка або відшкодування його вартості

2.у будь-який час до прийняття дарунка на підставі договору дарування з обов’язком передати дарунок у майбутньому, відмовитися від нього.

 


Читайте також:

  1. CMM. Визначення моделі зрілості.
  2. DIMCLRE (РЗМЦВЛ) - колір виносних ліній (номер кольору). Може приймати значенняBYBLOCK (ПОБЛОКУ) і BYLAYER (ПОСЛОЮ).
  3. I визначення впливу окремих факторів
  4. II. Визначення мети запровадження конкретної ВЕЗ з ураху­ванням її виду.
  5. II. Мотивація навчальної діяльності. Визначення теми і мети уроку
  6. II. Поняття соціального процесу.
  7. II. Фактори, що впливають на зарплату при зарубіжних призначеннях
  8. ISO 15504. Призначення і структура стандарту
  9. IV. Відмінність злочинів від інших правопорушень
  10. Iсторичне значення революції.
  11. Ne і ne – поточне значення потужності і частоти обертання колінчастого вала.
  12. Ocнoвнi визначення здоров'я




Переглядів: 1416

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ОСОБЛИВОСТІ КУПІВЛІ-ПРОДАЖУ У ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНОМУ ОБІГУ. | РОЗІРВАННЯ ДОГОВОРУ ДАРУВАННЯ НА ВИМОГУ ДАРУВАЛЬНИКА.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.018 сек.