Характеристика окремих показників річок Харківської області
Водний об’єкт
Кількість днів з температурою води вище +16оС
Індекс кольоровості води
Стійкість водного об’єкту
Сіверський Донець
0,8
0,25
Уда
0,9
0,29
Мжа
0,9
0,27
Орель
0,9
0,29
Оскіл
0,35
Берестова
0,34
Великий Бурлук
0,35
Стан вод Харківської області за середньорічними показниками має досить різні характеристики – від оцінки «добрий» для визначення екологічного стану та «досить чистий» для визначення ступеню чистоти до оцінки «поганий» для визначення екологічного стану та «брудний» для визначення ступеню чистоти. Найбільш забрудненими річками із досліджених є: р. Немишля, р. Лозовенька (Первомайський р-н), р. Берека, р. Крайня Балаклейка, р. Хотомля, р. Харьків, р. Глиница басейну Сіверського Донця та р. Орчик, р. Вшива, р. Багата, що відносяться до басейну Дніпра.
У малих річках басейну Сіверського Донця найгіршими показниками, що визначають їх незадовільний стан, є трофосапробні (мінеральні форми азоту та фосфору, кисневі показники). Так, у водах Первомайського району відмічались перевищення гранично-допустимих концентрацій для рибогосподарських водойм (ГДКр.г.) для вмісту азоту амонійного у 17 разів, фосфатів – у 4,4 рази, сульфатів – більш, ніж у 10 разів.
За даними статистичної звітності 2ТП–Водгосп, у води Харківської області щорічно скидається близько 10600 тис.м3 забруднених зворотних вод, у тому числі без очищення близько 6300 тис.м3 та 4300 тис.м3 недостатньо очищених.
Стік більшості річок Харківщини зарегульований на 30 – 70 %. Оптимальна зарегульованість малої річки – не більше 25 %, інакше річкова система втрачає здатність до самовідновлення. Показники господарської діяльності на водних об’єктах Первомайського району Харківської області, у тому числі малих річках, відображені у таблиці 3.9.