ЗСЖ є лише засобом досягнення людиною індивідуального здоров’я
(Записати) Здоровий спосіб життя як характер життєдіяльності людини, що спрямований на формування, збереження, зміцнення, споживання, відновлення й передачу здоров’я– це не вигадка людства, а спосіб життя, який наближений до природи, до її законів тощо.
Основні принципи ЗСЖ (хоча і на примітивному рівні) були закладені ще філософами античності – Стародавньої Греції і Стародавнього Риму. Вони зробили важливий внесок у прородничо-наукове розуміння навколишнього світу та сутності самої людини. Так, Аристотель вважав, що здоров’я людини визначається саме способом життя, а тому завданням лікарів є сприяння та навчання здоров’ю як хворих так і здорових людей. Додаю також, що він вперше вказав на те, що алкоголь може негативно впливати на здоров’я нащадків.
Отже здоров’я людини повинно стати її первинною потребою. Нажаль, як свідчать дані соціологічних опитувань, для більшості людей (особливо молоді) здоров’я у рейтингу цінностей посідає останні місця. Відповідно цьому, одне з перших місць займають пріоритети чисто матеріального характеру. Це зумовлено тим, що в нашій країні ще не виражена достатньою мірою позитивна мотивація здоров’я, яка, в свою чергу, обумовлена низькою культурою в суспільстві. На думку професора І. І. Брехмана: “…культура– це не тільки засвоєні знання, вона відображає ступінь усвідомлювання людиною свого ставлення до суспільства, до природи. Насамкінець, що дуже важливо, культура є сумою моральних початків. Чи можна назвати культурними людей, які не дотримуються режиму праці і відпочинку, нехтують фізкультурою та загартуванням; зловживаючи їжею, мають зайву вагу, курять і п’ють? Звичайно, ні…”
Необхідно пам’ятати крилатий вислів стародавньогрецького філософа Сократа (469–399 до н.е.):
“Здоров’я – це ще не все, але Все – ніщо без здоров’я.”