Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Світові запаси нафти і газу

ВСТУП

Серед найважливіших умов сталого та пропорційного розвитку держави є вирішення проблем енергоємності виробництва та енергозабезпечення економіки, які протягом останніх років були (і залишаються) загрозою економічної, а відтак і національної безпеки. Структурні та цінові диспропорції енергетичного балансу України надзвичайно посилюють ризики стабільного енергозабезпечення країни. Успішність політики енергоефективності, у цьому контексті, залежатиме від науково обґрунтованого економічного аналізу, прогнозування та оптимізації енергетичного балансу держави. Найбільш адекватною реакцією на сучасні виклики та загрози в енергетичній сфері для України мають стати радикальні структурні реформи одночасно по всіх напрямках енергетичної політики: енергоефективність, формування конкурентних енергетичних ринків, диверсифікація енергопостачання, збільшення в енергетичному балансі частки альтернативних джерел енергії та видів палива. Лише за таких умов країна матиме необхідний для стабільного соціально-економічного розвитку рівень національної енергетичної безпеки.


НАФТА І ГАЗ НА КАРТІ СВІТУ

Світові запаси нафти і газу

Споживання енергоносіїв у світі безперервно зростає. Природно, виникає питання: чи надовго їх вистачить? Найбільш багаті нафтою країни Близького і Середнього Сходу тут зосереджено 66,5% її світових запасів. При збереженні нинішніх темпів видобутку цих запасів вистачить в середньому на 86,8 року. Найбільше нафти в Саудівській Аравії (35,5 млрд. т). Далі в порядку убування ідуть Ірак (15,4 млрд. т), Кувейт (12,88 млрд. т), Абу-Дабі (12,63 млрд. т), Іран (12,15 млрд. т). Сумарні запаси нафти перерахованих країн становлять близько 95% запасів регіону в цілому.

Другий за запасами нафти регіон Північна і Латинська Америка. Тут зосереджено 14,57% світових запасів «чорного золота». Його вистачить в середньому на 23,9 років. Найбільшими запасами нафти тут володіє Венесуела (10,5 млрд. т), відносно багаті надра Мексики (3,87 млрд. т) і США (2,98 млрд. т).

У надрах Африки зосереджено 10,26 млрд. т нафти (7,3% світових запасів). При нинішньому рівні видобутку цих запасів вистачить в середньому на 30 років. Найбільше нафти в даному регіоні у Лівії (4,04 млрд. т), Нігерії (3,08 млрд. т) та Алжиру (1,26 млрд. т).

Східна Європа та країни СНД займають 4-е місце в світі за запасами нафти (5,7% світових). Тут поза конкуренцією Росія (6,65 млрд. т). У Казахстану запаси значно менше - близько 740 млн т. Третя за запасами країна Східної Європи - Румунія - має в своєму розпорядженні 200 млн. т нафти

У надрах Азії та Океанії знаходиться близько 4,3% світових запасів «чорного золота», з яких близько 55% припадає на частку Китаю. Найменшими запасами нафти в світі в своєму розпорядженні Західна Європа менше 2% світових. Понад половину з них – власність Норвегії (1,29 млрд. т), приблизно четверта частина - Великобританії (0,69 млрд. т).

Доведені запаси – це частина резервів, яка напевно буде залучена з освоєних родовищ при наявних економічних і технічних умовах.

Ймовірні запаси – це частина резервів, геологічні та інженерні дані про яку ще недостатні для однозначного судження про можливість розробки в існуючих економічних і технічних умовах, але яка може бути економічно ефективною вже при невеликому збільшенні інформації про відповідні родовищах і розвитку технології видобутку.

Можливі запаси – це частина резервів, геологічна інформація про яких достатня лише для того, щоб дати хоча б приблизну оцінку витрат на видобуток або орієнтовно вказати оптимальний метод вилучення, але лише з невисоким ступенем ймовірності.

Сьогодні світові запаси газу становлять пиблизно 140 трлн. м3. Найбільшими доведеними запасами газу володіє Росія, в надрах якої зосереджено 48,14 трлн. м3, або 31,1% світових газових ресурсів. За Росією в порядку спадання запасів газу розташована перша трійка країн Близького і Середнього Сходу: Іран (23 трлн. м3), Катар (11,15 трлн. м3) і Саудівська Аравія (6,04 трлн. м3). Їх забезпеченість газом у зв'язку з відносно невеликимим видобутками становить від 115 до 403 років.

На 3-му місці в світі за доведеними запасами газу знаходиться Північна і Латинська Америка. Тут зосереджено 19,7 трлн. м3 «блакитного палива» (12,7% світових), яких вистачить в середньому на 23 роки. Найбільші запаси газу у США (4,740 трлн. м3), Венесуели (4,16 трлн. м3) і Канади (1,73 трлн. м3).

У надрах Африки знаходиться 11,16 трлн. м3 газу (7,2% світових запасів), при збереженні нинішнього рівня видобутку їх вистачить на 92 роки. Лідерами за запасами газу в цьому регіоні є Алжир (4,52 трлн. м3), Нігерія (3,51 трлн. м3) і Лівія (1,31 трлн. м3).

У надрах Азії та Океанії зосереджено 10,34 трлн. м3 газу (6,7% світових запасів), які будуть здобуті приблизно за 39,9 року. Найбільше газу в цьому регіоні у Малайзії (2,31 трлн. м3), Індонезії (2,05 трлн. м3) і Китаю (1,37 трлн. м3).

Найменшими ресурсами газу у світі володіють країни Західної Європи (2,9% світових). Тут лідерами за запасами є Нідерланди (1,77 трлн. м3), Норвегія (1,25 трлн. м3) і Великобританія (0,76 трлн. м3).

З урахуванням ймовірних і можливих запасів загальні світові ресурси природного газу оцінюються в 398 трлн. м3. При збереженні нинішнього рівня газовидобутку цих ресурсів вистачить приблизно на 200 років.

Однак природний газ знаходиться під землею не тільки в чисто газових родовищах. Значні його кількості зосереджені у вугільних пластах, в підземних водах і у вигляді газових гідратів.

Нещасні випадки з трагічними наслідками на вугільних шахтах, як правило, пов'язані з метаном, що містяться у вугіллі. Метан знаходиться в товщі породи в сорбированной стані. За оцінками геологів, за всіма вугленосного району світу запаси метану близькі до 500 трлн м3.

Ще одним великим джерелом метану можуть стати газові гідрати – його сполуки з водою, що нагадують по виду березневий сніг. В одному кубометрі газового гідрату міститься близько 160 м3 газу.

Поклади газових гідратів зустрічаються в опадах глибоководних акваторій і в надрах суші з потужною вічною мерзлотою (наприклад, в заполярній частини Тюменської області, біля узбережжя Аляски, берегів Мексики та Північної Америки).

За середньозваженими сучасними оцінками, ресурси гідратного газу в світі складають близько 21000 трлн. м3, у тому числі в США – близько 6000 трлн. м3 в Росії – близько 1000 трлн. м3. Якщо це припущення підтвердиться, то газові гідрати можуть стати практично невичерпним джерелом вуглеводневої сировини.

Залежно від запасів вуглеводневої сировини, розрізняють родовища наступних розмірів (нафта – в млн т, газ - в млрд. м3):

• дрібні до 10;

• середні 10 ... 30;

• великі 30 ... 300;

• гіганти 300 ... 1000;

• унікальні .... понад 1000.

Більшість нафтових гігантів (29 з 44) знаходиться в країнах Близького і Середнього Сходу. У них зосереджено близько 50 млрд. т доведених запасів нафти. По інших регіонах розподіл нафтових «монстрів» наступне: Америка - 7 (9,2 млрд. т), Африка - 6 (4,6 млрд. т), Азія і Океанія - 1 (0,5 млрд. т), Західна Європа - 1 (1 млрд. т). Переважна частина газових гігантів концентрується на території колишнього СРСР (11 з 22). У них зосереджено близько 12 трлн. м3. В інших регіонах розподіл газових родовищ-гігантів наступне: Америка – 3 (2,7 трлн. м3), Західна Європа - 3 (2,3 трлн. м3), Азія і Океанія, а також Близький і Середній Схід - 3 (близько 2 трлн. м3).

 


Читайте також:

  1. Активи, що реалізуються повільно (А3) – це статті 2-го розділу активу балансу, які включають запаси та інші оборотні активи (рядки 100 до 140 включно, а також рядок 250).
  2. Антидемпінгове регулювання у світовій торгівлі.
  3. Вересня 1939 р. Німеччина напала на Польщу, що поклало початок Другій світовій війні.
  4. ВИРОБНИЧІ ЗАПАСИ
  5. Властивості нафти, що впливають на технологію її транспорту
  6. Вплив нового зовнішньополітичного мислення, американо-радянського співробітництва на світові процеси
  7. Геологічні запаси корисної копалини.
  8. Геотектонічні особливості розподілу ресурсів нафти і газу в межах відомих осадових басейнів
  9. Глобалізаційні процеси в сучасній світовій культурі та теорія модернізації
  10. Глобалізація як новий етап розвитку інтеграційних процесів у світовій економіці
  11. Головні риси країн, що розвиваються, та їхнє місце у світовій економіці
  12. Давньоруська держава та її роль у світовій історії




Переглядів: 4212

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Зависимость массы от скорости | Стан і перспективи нафтогазовидобутку в Україні

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.