Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Давньоруська держава та її роль у світовій історії

Культура КР, її вплив на економічну та духовну сфери життя

Феномен культури КР мав такі характерні риси та особливості:

домінуючий вплив християнської релігії на розвиток матеріальної та духовної культури. Церква стала своєрідним центром у якому органічно синтезувалися витвори майстрів різних культурних сфер - архітекрури, живопису, музики, скульптури, літератури. Так само як православна релігія була поставлена на службу державі, культура мала служити церкві, свідченням чого є абсолютне домінування в мистецтві біблійних сюжетів, у літературі - релігійної проблематики, в архитектурі - культових споруд. У княжу добу саме церква стає одним з найдоступніших місць задоволення естетичних потреб народу.

Торгівельно-економічні відносини з арабським сходом, раннє сусідство античних причорноморських колоній-міст Греції, зв'язки з Візантією, Болгарією, Скандінавією - все це не могло не позначитися на духовно-культурному становленні русі, яка потребувала нових шляхів свого зростання в суперництві з розвиненими країнами тодішнього світу, водночас терплячі від навал кочовиків.

Однією із царин культури й форм самосвідомості Русі стало набуття історичних знанб. Історична самосвідомість, багату поживу для якої давали перекази, що збереглися в пам'яті народній, літописаннях і хроніках, засвідчує один із найвищих рівнів як самої культури, так і усвідомлення русичем своєї належності до руської землі. В цьому ряду джерел, безперечно, особливе місце посідає "повість минулих літ" Нестора Літописця. Писався твір у печерському монастирі. І з'явитися міг тільки як результат величезної попередньой роботи. За самим його змістом можна судити, скільки джерел було зібрано й осмислено завдяки зусиллям не одного покоління. Б.Д. Греков, спираючись на обставини появи "Повісті минулих літ", зазначає, що сам її автор (Нестор) - це вчений свого часу, якому вдавалося піднятися до свідомості зв'язку світових явищ". Для написання цього твору була проведена довга й наполеглива робота. Вже існували писання попередників, які необхідно було освоїти. Вивчалися грецькі хроніки, особливо "Хроніка" Амартола і його продовжувача - Симона Логофета. Знає літописець Нестор "Хронограф", "летописец в скоре" Никифора, "Житіє Василя Нового", "Одкровення Мефодія Патарського", слов'янські перекази про здобуття грамоти слов'янської, джерела про апостола Андрія, договори з греками; відомі йому народні перекази, історичні пісні. Обізнаний він із княжими архівами, а такж численними свідченнями.

Давньоруська держава залишила яскравий слід у світовій історії 9-13ст її внесок до середньовічного політичного, економічного, суспільного й культурного життя був надзвичайно вагомим. Вийшовши на історичну сцену з походами Аскольда на Константинополь і нажахавши середньовічний світ середини 9ст., КР поступово перейшла від воєнних сутичок з сусідніми країнами до рівноправної участі в політичному житті Європи та близького сходу. Руські володарі уклали мирні й союзні угоди з Візантією й Германською імперією, Польшею й Угорщиною, Литвою та ятвягами, скріплюючи іх з часом, що було нормою міжнародних відносин середньовіччя, династичними шлюбами Київська Русь відіграла вагому роль у міждержавних відносинах, її втручання в той чи інший конфлікт бувало досить, щоб стримати його. Великий міжнародний авторитет і військова міць Давньоруської держави поєднувалися з високим рівнем економічного розвитку. Високопродуктивними були землеробство і скотарство, ремесла в промисли, а енергійні й багаті руські купці були відомі мало не в усьому тогочасному світі Руські люди створили багату духовну й матеріальну культуру. Навала орди Батия завдала непоправної шкоди Русі. Перестала існувати держава, загинули сотні тисяч людей, у вогні пожеж були знищені міста і села, палаци і храми, книги й ікони. Та руський народ зумів вистояти й відродити життя. Тра диції Київської Русі виявилися настільки живучими й міцними в матеріальній і духовній культурі українців, росіян і білорусів.


Читайте також:

  1. VI . Екзаменаційні питання з історії української культури
  2. Автономні утворення у зарубіжних державах
  3. Актуальність курсу історіософії історії України
  4. Актуальність курсу «Історіософія історії України».
  5. АЛЬТЕРНАТИВНІСТЬ В ІСТОРІЇ
  6. Антидемпінгове регулювання у світовій торгівлі.
  7. Антропологічна періодизація первісної історії
  8. Берестейський мирний договір УНР з державами німецько-австрійського блоку. Падіння радянської влади в Україні
  9. В історії Стародавньої Греції важливу роль відіграли два поліси: Афіни і Спарта.
  10. В рамках святкування Всесвітнього Дня Туалету (19 листопада 2013р.) Музей Історії Туалету оголошує конкурс робіт молодих художників та скульпторів
  11. В «Листах про віротерпимість» він твердить, що держава не повинна втручатися в релігійні переконання своїх громадян, вимагаючи від них лише виконання громадянських обов'язків.
  12. Важливою методико-методологічною проблемою є періодизація історії економічної думки, визначення пріоритетів, що підлягають аналізу.




Переглядів: 1059

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Боротьба Русі проти монголо-татрської навали | Братства,їх роль в активізації культурного життя 16-17ст.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.