Класифікація сил, прикладених до точок механічної системи
Сили, що діють на точки твердого тіла, можуть по-різному впливати на кінематичний стан як окремих точок, так і всієї системи. Тому доцільно поділити їх на різні групи залежно від характеру цього впливу.
Сили класифікуються за двома різними ознаками. За першою ознакою поділимо сили на зовнішні і внутрішні.
Зовнішніми називаються сили взаємодії між точками даної механічної системи і точками, що не належать цій системі.
Внутрішніминазиваються сили взаємодії між точками даної системи.
Поділ сил на зовнішні і внутрішні є відносним. Покажемо це на прикладі: якщо розглядати Сонячну систему як систему матеріальних точок, то сили взаємодії між планетами будуть внутрішніми. Якщо ж розглянути систему двох планет Сонце-Земля, то сили притягання, що діють на цю систему з боку інших планет, будуть зовнішніми. Отже, бачимо, що внутрішні сили однієї механічної системи можна перевести в категорію зовнішніх, але відносно іншої механічної системи.
За другою ознакою сили, що діють на невільну механічну систему, поділяються на активні й реакції в’язей, які відрізняються за своєю природою.
Активні, або задані сили можуть спричиняти зміну кінематичного стану механічної системи і викликають реакції в’язей. Модуль і напрямок кожної активної сили відомий і не залежить від усіх інших сил, що діють на систему.
Реакції в’язей – це сили, які виникають в опорах при дії активних сил. Тому вони ще називаються пасивними силами.
Поділ сил зазначеними способами цілком незалежні. Якщо активні сили завжди відносяться до зовнішніх сил, то реакції в’язей можуть бути як внутрішніми, так і зовнішніми. Як приклад розглянемо раму (рис. 1.19), що складається з двох частин, з’єднаних між собою
шарніром у точці С . На неї діють сили , які є зовнішніми активними силами. Реакції в опорах А і В будуть зовнішніми силами. Реакція в шарнірі С внутрішня сила.