Принцип суверенної рівності держав та його закріплення в міжнародно-правових документах
Державний суверенітет є однією з головних ознак держави. Якщо його немає, то не може бути і самої держави. Тому багато держав офіційно проголошує свій суверенітет.Так,Декларацією про державний суверенітет України, прийнятою Верховною Радою України 16 липня 1990 р., проголошено її державний суверенітет як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади в Україні в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх відносинах.
П. визнаний Статутом ООН і закріплений у міжнародних договорах і деклараціях. Це означає, що всі держави, незалежно від існуючої в них соціально-економічної системи, масштабів їх території, кількості і складу населення, економічної чи військової могутності, а також інших характерних для них ознак, є рівноправними, суверенними суб’єктами міжнародних відносин, у тому числі і міжнародних економічних відносин. Як зазначалося на Женевській конференції 1964 р., економічні відносини між країнами мають будуватися на основі поваги принципів суверенної рівності держав.
У Декларації про принципи міжнародного права 1970 р. дається розширене трактування суверенної рівності, яке зводиться до такого:
1) держави юридично рівні;
2) кожна держава здійснює права відповідно до свого повного суверенітету;
3) кожна держава зобов’язана поважати правосуб’єктність інших держав;
4) територіальна цілісність і політична незалежність держав є недоторканними, непорушними;
5) кожна держава має право вільно вибирати і розвивати свої політичні, соціальні, економічні та культурні системи;
6) кожна держава зобов’язана виконув повністю і добровільно свої міжнародні зобов’язання й жити у мирі з іншими державами.
Принципи зовнішньоекономічної діяльності за законодавством Укр
ЗУ «про зовнішньоек д-ть» 1991 р.:Суб’єкти господарської діяльності України та іноземні суб’єкти господарської діяльності, здійснюючи зовнішньоекономічну діяльність, керуються такими принципами:
принципом суверенітету народу України у здійсненні зовнішньоекономічної діяльності.