Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Актуальність теми

Рак органів біліопанкреатодуоденальної зони (БПДЗ) в структурі онкозахворюваності складає біля 3%. В структурі смертності людей від злоякісних пухлин рак оранів БПДЗ займає четверте місце після раку легенів, ободової кишки і раку молочної залози. Високий рівень смертності від раку цих локалізацій залежить від декількох важливих чиників. Перше це те що більшість хворих виявляється в пізніх стадіях, а по-друге це поширення цієї недуги серед осіб похилого віку, у яких виконання таких операцій як панкреатодуоденальна резекція або гемігепатікектомія чи трансплантація печінки є неможливими. Проте з точки зору великої різниці в захворюваності на рак цієї локалізації між певними групами людей і регіонами є можливість для розробки заходів з їх профілактики.

Максимальні показники захворюваності на рак печінки становлять у світі 34, а мінімальні 0,6 на 100 тис. населення. В Європі відповідно ці показники складають 12 і 0,6 %ооо. Наша область іде по мінімальному рівню захворюваності. Найвища захворюваність на рак печінки (РП) реєструється серед населення Південної Африки, де на її долю припадає майже третина усіх випадків раку. РП поширений в країнах Східної Азії (15%ооо), в Тюменській області РФ до 9%ооо. В Україні РП реєструється в 4 випадках, а рак підщлункової залози в 9 випадках на 100тис. населення.

2.1. Фактори ризику виникнення раку печінки:

- афлатоксини (Уганда, Ефіопія, Центральна Африка),

- опісторхоз (Тюмень),

- шистозоматоз (Африка),

- вірусний гепатит типу В;

для раку підшлункової залози - такіж фактори як і для раку товстої кишки – тобто Західний тип харчування, дефицит вітамінів А,Е,С, шкідливі звички, нітрати та нітрозосполуки.

2.2. Основні відомості про будову та функцію печінки, підшлункової залози

і дванадцятипалої кишки.

Дуоденум ділять на верхню і нижню горизонтальні та низхідний відділи. В низхідному відділі кишки відкривається загальний жовчевий та протік підшлункової залози, які відкриваються відповідно у вигляді Фатерового та Санторінієвого сосочків. Анатомічно і функціонально вона зв”язана з печінкою, підшлунковою залозою, позапечінковими жовчними ходами та товстою кишкою. В кишці продовжуються процеси травлення, всмоктуються деякі речовини, зокрема залізо і мідь, що має значення для виникнення певної симптоматики при патології в ній.

Панкреас за будовою та функцією є секреторним органом та виконує інкреторну функції. Секреторну функцію здійснюють залози, які макроскопово виглядають як окремі часточки окутані пухкою сполучною тканиною, протоки яких впадають в центральну протоку Вірсунга, яка в свою чергу відкривається в низхідній частині дуоденум у вигляді Фатерового соска. Протоки вистелені циліндричним епітелієм. Інкреторну функцію виконують острівки Лангерганса, які представлені клітинами, що немають властивостей для залози будови і немають вивідних проток. А-клітини секретують глюкагон, В-клітини – інсулін, дельта-клітини – соматостатин, джі (РР) –клітини гастрин, вазоактивний кишечний пептид.

Класифікація раку органів БПДЗ.

Печінка: доброякісні – аденоми, гемангіоми, лімфангіоми;

злоякісні - гепатоцелюлярний рак – з гепатоцитів – ріст переважно

мультіцентричний;

- холангіоцелюлярний – з епітелію проток – росте переважно

у вигляді одного вузла (уніцентрично).

 

Підшлункова залоза: доброякісні: - епітеліальні – аденома;

- неепітеліальні – фіброма, ліпома.

злоякісні: - рак0000 з протоків та екзокринної тканини–

аденокарцинома різних ступенів диференціювання.

РАК ПЕЧІНКИ

Класифікація раків печінки ( код МКХ-0 С22)

Т- Первинна пухлина

Т1 Солітарна пухлина до 2 см у найбільшому вимірі без інвазії в судини

Т2 ----“-“—“- з інвазією або > 2 см без інвазії судин,

Т3 пухлина більше як 2см з інвазією або множинні меньше 2 см без інвазії судин,

Т4 Пухлина вражає гілки ворітної вени або переходить на суміжні анатомічні структури

N0 Регіонарні метастази відсутні

N1 Наявні метастази в регіонарні л/в.

Стадія 1 Т1N0M0

Стадія 11 T2N0M0

Стадія 111 T3N0M0, T1-3N1M0

Стадія 1У Т4 любе N та М.

Клініка РП

Початок хвороби протікає без чітко окресленої симптоматики і в цьому періоді РП може бути діагнозований тільки у випадку проведення у кожного хто звернувся в лікувально-профілактичний заклад УЗД. Пізніше з`являється симптоми зумовлені порушенням функції печінки пухлинної та функціональної інтоксикації. Втрата апетиту, схуднення, підвищення температури тіла, промацування пухлини в підребір`ї, біль і асцит, а іноді жовтуха виникають в термінальному періоді розвитку хвороби.

Виявлення пухлини печінки при УЗД вимагає виключення в першу чергу метастатичного її ураження. З цією метою обов`язковим є рентгенологічне і ендоскопічне дослідження органів травного каналу, легенів, грудних залоз.

Серед методів лабораторної діагностики РП важливим є визначення антитіл до ембріонального білка. Метод заснований на тому, що в 1962 році Г.І.Абелев в експерименті та в 1964 році Ю.С.Татарінов у хворих із гепатоцелюлярним раком печінки виявили ембріоспецифічний білок. На присутність цього білка в організмі людини утворюються антитіла. Суть реакції полягає у визначенні концентрації антитіл до ембріонального білка – альфафетопротеїну (АФП). При гострому гепатиті рівень АФП може досягати 200-400нг/мл. При гепатоцелюлярному раці показники АФП досягають більше 1000нг/мл. Специфічність цього тесту при гепатоцелюлярному раці печінки становить 70-80%.

Лікування хворих на рак печінки.

Радикальне лікування РП може бути забезпечене тільки проведенням таких операцій як гемігепатектомія та гепатектомія з її трансплантацією при неметастатичних формах РП. Такі операції є можливими не більше як у 5% хворих на РП. Ефективність застосування таких операцій при РП обмежується від 4 до 36% %-річних строків виживання.

Селективна хіміоемболізація судин печінки, зокрема введенням ліподоксу сприяє продовженню життя частини хворих. З паліативною метою використовують кріодеструкцію, іноді доцільна алькоголізація пухлини.


Читайте також:

  1. Актуальність безпеки життєдіяльності. Сталий розвиток людини
  2. Актуальність дослідження
  3. Актуальність і завдання курсу безпека життєдіяльності. 1.1. Проблема безпеки людини в сучасних умовах.
  4. Актуальність курсу історіософії історії України
  5. Актуальність курсу «Історіософія історії України».
  6. Актуальність проблеми професійної етики соціальної роботи
  7. Актуальність проблеми.
  8. АКТУАЛЬНІСТЬ ТЕМИ
  9. Актуальність теми
  10. АКТУАЛЬНІСТЬ ТЕМИ
  11. Актуальність.




Переглядів: 1101

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ПЛАН ЛЕКЦІЇ | КЛІНІКА РАКУ ПІДШЛУНКОВОЇ ЗАЛОЗИ, ПОЗАПЕЧІНКОВИХ ЖОВЧНИХ ХОДІВ, ФАТЕРОВОГО СОСОЧКА, ЖОВЧЕВОГО МІХУРА.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.012 сек.