Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Основні фізіологічні властивості вітамінів та прояви вітамінної недостатності (Мартинчик А.Н., 2005)

Вітаміни Фізіологічна роль в організмі Прояви вітамінної недостатності
Жиророзчинні
Вітамін А (ретинол – у тваринних продуктах, ß-каротин – у рослинних продуктах) Входить до складу зорового пігменту родопсину і забезпечує сприйняття оком світла; необхідний для росту організму та розвитку клітин слизових оболонок, шкіри, репродуктивних органів; підтримує імунну систему; знижує ризик онкологічних захворювань Зниження гостроти зору, особливо у пітьмі («куряча сліпота»); сухість шкіри та слизових оболонок ока і ураження рогівки; затримка росту у дітей; зниження імунітету.
Вітамін D (кальциферол) Необхідний для засвоєння кальцію і фосфору, росту і розвитку кісток та зубів Підвищена нервова збудливість та судоми у литкових м’язах. Схильність до переломів кісток. Захворювання у дітей – рахіт, у дорослих – остеомаляція.
Вітамін Е (токоферол) Захищає клітини і тканини від пошкоджуючої дії активних форм кисню та інших активних радикалів, фізичного та емоційного стресу; потрібен для нормального розвитку м’язів та еритроцитів Невідомі у людини
Вітамін К Необхідний для процесів згортання крові та утворення кісткової тканини Недостатнє згортання крові, схильність до кровотеч та утворення крововиливів.
Водорозчинні
Вітамін В1 (тіамін) Приймає участь в обміні вуглеводів та отриманні з них енергії для забезпечення нервової та м’язової систем, в тому числі серця. Підтримує функцію травлення та апетит. Пригнічений та нестійкий настрій, порушення сну, швидка втомлюваність, судоми, м’язова слабість, втрата апатиту, нудота. У важких випадках розвивається хвороба бері-бері з ураженням серцевого м’язу та нервової системи.
Вітамін В2 (рибофлавін) Приймає участь в обміні жирів і забезпеченні організму енергією. Необхідний для кольорового зору (сприйняття кольорів). Порушення зору, світлобоязнь, порушення акту ковтання, дерматит, тріщини у кутках рота (заїди) й на слизовій язика.
Вітамін В6 (піридоксин) Приймає участь в обміні білків та вуглеводів. Необхідний для нормальної функції нервової системи, кровотворення. Пригнічений настрій, дратівливість, втрата апетиту та маси тіла; свербіж шкіри; гладкий червоний язик, анемія, склеротичні зміни судин.
Вітамін В12 (кобаламін) Необхідний для утворення еритроцитів та нервових волокон; приймає участь в утворенні нуклеїнових кислот. Перніціозна анемія, ураження нервової системи, слабість, гладкий червоний язик.
Вітамін С (аскорбінова кислота) Сприяє міцності судинної стінки, загоєнню ран, покращує всмоктування заліза, знижує рівень холестерину в крові та попереджує розвиток атеросклерозу, зміцнює імунітет. Кровоточивість ясен, випадіння та розхитування зубів, крововиливи на шкірі, втрата апетиту, погане загоєння ран. У важких випадках – цинга.  
Вітамін РР (ніацин) Необхідний для отримання енергії з їжі, сприяє нормальному росту, знижує рівень холестерину в крові. Пронос, порушення функції мозку, подразливість, швидка втомлюваність, утворення виразок на слизовій оболонці рота. У важких випадках – пелагра.
Фолацин (фолієва кислота) Приймає участь у біосинтезі нуклеїнових кислот. Необхідний для кровотворення, росту та розвитку всіх органів і тканин, розвитку плода. Порушення утворення еритроцитів та анемія, втрата апетиту, розлади кишечника.
Пантотенова кислота (вітамін В5) Необхідний для обміну жирів і вуглеводів, для синтезу антитіл, гемоглобіну, холестерину та статевих гормонів. Відчуття печіння стоп, випадіння волосся, втрата працездатності.
Біотин Приймає участь в обміні жирів і вуглеводів та виробленні енергії. Лущення шкіри, випадіння волосся, депресія, підвищення рівня холестерину в крові.

 

Недостатнє споживання вітамінів, не призводячи до виражених клінічних проявів авітамінозів, негативно відображається на здоров’ї людини, погіршує самопочуття, знижує працездатність, опірність до інфекційних захворювань, посилює негативну дію на організм шкідливих умов праці та зовнішнього середовища, погіршує перебіг захворювань, збільшує тимчасову непрацездатність.

Недостатнє споживання аскорбінової кислоти корелює з високою частотою гіперхолестеринемії та ішемічною хворобою серця, гіпертонічною хворобою. Дефіцит вітаміну А, каротиноїдів та деяких вітамінів групи В служить фактором, що може призводити до розвитку деяких злоякісних новоутворень.

Недостатнє забезпечення вітамінами вагітних та годуючих матерів може бути причиною вроджених вад розвитку, гіпотрофії, недоношеності, порушень фізичного та розумового розвитку дитини. Тривале недостатнє споживання вітамінів у дитячому та юнацькому віці негативно відображається на показниках загального фізичного розвитку, заважає формуванню здорового організму, сприяє поступовому розвитку обмінних порушень та хронічних захворювань.

Гіповітамінозний статус, характерний для великої кількості здорових людей, усугубляється при різних захворюваннях, знижує ефективність терапевтичних заходів, ускладнює перебіг хірургічних втручань та післяопераційного періоду.

Суттєве значення для розвитку гіповітамінозів має значний ріст споживання рафінованих продуктів та продуктів, що піддаються технологічній обробці, консервуванню та тривалому зберіганню, які втрачають внаслідок цих процесів значну частину незамінимих харчових речовин, що веде до зниження вмісту вітамінів.

«Загрозливі» симптоми при вітамінній недостатності.Обов’язковому направленню до лікаря підлягають хворі:

1) із порушенням нічного зору;

2) із затримкою росту і розвитку у дитини;

3) з наявністю судом, патологічних переломів кісток;

4) зі схильністю до кровотеч та частими крововиливами;

5) з порушеним актом ковтання;

6) з наявністю дерматиту та заїдів у кутиках рота, утворенням виразок на слизових;

7) з анемією;

8) з тривалими різноманітними розладами кишечника;

9) з розладами чутливості, парезами м’язів шиї, тулуба.

 


Читайте також:

  1. II. Основні закономірності ходу і розгалуження судин великого і малого кіл кровообігу
  2. II. Основні засоби
  3. II.3. Основні способи і прийоми досягнення адекватності
  4. OПТИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ КОЛОЇДНИХ СИСТЕМ
  5. VII. ОСНОВНІ ЕТАПИ РОЗВИТКУ УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ У ХХ ст.
  6. А) Товар і його властивості.
  7. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
  8. Аденогіпофіз, його гормони, механізм впливу, прояви гіпер- та гіпофункцій.
  9. Аеродинамічні властивості колісної машини
  10. Алкани (насичені вуглеводні). Хімічні властивості алканів
  11. Алкани, їх хімічні властивості.
  12. Алкени. Хімічні властивості




Переглядів: 576

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Патологічні стани і фактори, сприяючі розвитку вітамінної недостатності. «Загрозливі» симптоми при вітамінній недостатності | Напрямки та засоби усунення й профілактики вітамінної недостатності

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.