Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Специфіка вияву граматичних категорій числівника

У сукупності іменних частин мови числівники виявляють своєрідність стосовно морфологічних категорій роду, числа, відмінка та істот / неістот.

В українських числівниках, як і в числівниках інших слов'янських мов, вся теоретично безмежна кількість чисел виражається за допомогою досить обмеженого набору вузлових числівників (назви чисел першого десятка, назви сотні, тисячі, мільйона тощо), а на їхньому ґрунті — складних числівників і побудованих із простих і складних числівників числівникових сполук. Останні репрезентують основну сукупність числівникових одиниць. Числівник належить до частин мови передусім з погляду його категорійного значення. Будуючи п'ятикомпонентну систему частин мови (іменник, дієслово, прикметник, числівник, прислівник) на ґрунті загальнограматичних значень предметності, процесуальності, атрибутивності, адвербіальності й кількісності, потрібно кваліфікувати числівник нарівні з іншими чотирма частинами мови. Призначення числівників виявляється насамперед у передаванні супровідного предикатного (кількісного) значення. Вони функціонують при тій частині мови, яка за своєю семантикою найтісніше пов'язана з кількісними показниками (числом). Такою частиною мови виступає, звичайно, іменник.

Специфіка числівників, на відміну від інших частин мови, полягає також і в тому, що потенційно безмежна кількість одиниць, що являють собою складені числівники, не членується на корені, пов'язані окремими числовими (кількісними) значеннями, а формує єдине кількісне значення, семантично не членоване і формально членоване на ряд коренів (напр.: сорок тисяч п'ятсот шістдесят п'ять спортсменів).

Зараховуючи числівник до іменних частин мови, часто не звертають уваги на його морфологічні ознаки. Основні з морфологічного боку іменні частини мови — іменник і прикметник — мають граматичні категорії роду, числа і відмінка. Для іменника рід і число є самостійними категоріями, а для прикметника — залежними, синтаксичними, що їх набуває прикметник від форм роду і числа іменника. Відмінкові притаманний складніший вияв, оскільки іменниковий відмінок зумовлений семантико-синтаксичною валентністю предиката, а отже, залежний від нього і, з іншого боку, самостійний, незалежний щодо відмінка прикметника. На противагу іменникові і прикметникові числівник має інші вияви граматичних категорій роду, числа і відмінка. Він, по-перше, втратив категорію роду, за винятком форм один, два, півтора, нуль, тисяча, мільйон, мільярд тощо, по-друге, категорію числа — за винятком хіба що числівника один, і то з деякими застереженнями. Пор.: один стіл і одні сани, що виражають лексичне значення однини, а формально стоять в однині і множині. Досить своєрідне функціонування виявляють також числівникові форми відмінка, пор.: п'ять ясенів, п'ятьох ясенів, п'ятьом ясенам, п'ятьма ясенами, на п'ятьох ясенах. Як бачимо, числівник то керує іменником у родовому відмінку, то узгоджується з іменником, тобто відбувається "мутація" форми відмінка, що засвідчує її нестійкий, нестабільний характер. Проте, незважаючи на зазначену відмінність, категорія відмінка функціонує у структурі числівника і вирізняє його з-поміж інших іменних частин мови.

Числівник потверджує свою морфологічну частиномовну сутність і морфемною будовою. Навіть непохідним словам властива двоморфемна будова з вирізненням кореневої морфеми і флексії, напр.: дв-а, дв-ох, дв-ом, сім-0, сім-ох (сем-и)... У похідних числівниках функціонують, окрім кореневої морфеми і флексії, також дериваційні суфікси.

Варто вказати на особливості синтаксичного функціонування кількісних числівників. У синтаксичному плані числівник з іменником найчастіше являє собою неподільний компонент речення, пор.: П'ять дерев гнулися від вітру; Ми посадили п'ять дерев. Числівник та іменник виступають тут елементами єдиного, проте складеного, члена речення. Вихідною структурою для цього числівниково-іменникового комплексу (складеного члена речення) є речення, в якому числівник у поєднанні з аналітичною синтаксичною дієслівною морфемою виконує функцію присудка, пор.: Дівчаток було п'ять + Дівчатка гралися на майданчику —> П'ять дівчаток гралися на майданчику. Сполуки на зразок п'ять дівчаток, десять дерев у позиції підмета виконують роль називного відмінка, а в позиції сильнокерованого другорядного члена речення — роль знахідного відмінка. Числівники без супроводу іменника (на позначення абстрактно-математичних числових значень) дублюють синтаксичні іменникові функції простого підмета і керованих другорядних членів речення, напр.: Шість ділиться на два. Кількісний числівник без іменника, лише субстантивуючись, набуває властивостей іменника і функціонує зовсім в іншому плані, ніж у сполуці "числівник + іменник". Субстантивований числівник у таких випадках набуває самостійних морфологічних ознак — відмінка, числа і роду. У такому разі він виступає у своїй вторинній — субстантивній — функції, пор.: Десять поділимо на п'ять; Це десять поділимо на п'ять.

Із двох концепцій числівника (числівника як частини мови і числівника як не-частиномовної одиниці) переконливішою є концепція числівника як окремої частини мови. Хоча потрібно зазначити, що порівняно з іменником (центральною іменною частиною мови) і прикметником (периферійною іменною частиною мови) у числівника домінують семантичні ознаки. Меншою мірою застосовні до нього морфологічні і синтаксичні критерії. Маємо на увазі майже повну відсутність морфологічних категорій роду і числа, а також невиразність, певну невиокремлюваність власне-числівникових синтаксичних особливостей.

 

Функційні розряди числівників: власне-кількісні, збірні, дробові,


Читайте також:

  1. III. Процедура встановлення категорій об’єктам туристичної інфраструктури
  2. АДАПТОВАНА ДО РИНКУ СИСТЕМА ФОРМУВАННЯ (НАБОРУ) ОКРЕМИХ КАТЕГОРІЙ ПЕРСОНАЛУ. ВІДБІР ТА НАЙМАННЯ НА РОБОТУ ПРАЦІВНИКІВ ФІРМИ
  3. Вивчення числівника
  4. Види влади. Специфіка політичної влади
  5. Визначення педагогічного спілкування, його специфіка. Структура педагогічного спілкування (етапи).
  6. Визначення чисельності окремих категорій працівників
  7. Визначення чисельності окремих категорій працівників
  8. Визначення чисельності окремих категорій працівників
  9. Відмінювання займенників різних семантико-граматичних розрядів
  10. Всі виробничі приміщення, споруди, будівлі ділять на 6 категорій за їхньою пожежовибухонебезпекою.
  11. Граматичних значень слова в українській мові
  12. До якості води споживачами різних категорій




Переглядів: 2947

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Розмежування числівників та інших слів з кількісним значенням | Неозначено-кількісні. Особливості їх уживання

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.