Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Психологічне розвантаження

При проведенні сеансів психофізіологічного розван­таження рекомендується використовувати деякі елемен­ти методу аутогенного тренування, який ґрунтується на свідомому застосуванні комплексу взаємопов'язаних прийомів психічної саморегуляції й виконанні несклад­них фізичних вправ зі словесним самонавіюванням.

Головна увага при цьому приділяється набуванню й за­кріпленню навичок м'язового розслаблення (релакса­ції).

У рекомендованому сеансі, який має проводитися у кімнаті психофізіологічного розвантаження з відпо­відним інтер'єром та кольоровим оформленням, виді­ляють такі три періоди, або фази:

Перший— абстрагування працівників від виробничої обстановки — відповідає фазі залишкового збудження. Звучить повільна мелодійна музика, пташиний спів. Обравши зручну позу, працівники адаптуються і пси­хологічно готуються до наступних періодів.

Другий— заспокоєння — відповідає фазі відновлювального гальмування. Пропонується показ фотослайдів із зображеннями квітучого лугу, березового гаю, гладенької поверхні ставка тощо. Через навушники транслюється спокійна музика, і на її фоні негучно, повільно висловлюються заспокійливі формули ауто­генного тренування (тричі):

"Я повністю розслаблений, спокійний"; "Моє дихання рівне, спокійне"; "Моє тіло важке, гаряче, розслаблене, я абсолютно розслаблений, чоло холодне, голова легка".

Як функціональне освітлення застосовують зелене світло. Яскравість світла має поступово знижуватися впродовж періоду заспокоєння, а наприкінці його світло вимикається зовсім на 1—2 хв. Екран теж гасне.

Третій— активізація — відповідає фазі підвищеної збудженості.

На початку періоду світло вимкнене, через певний час на екрані з'являється червона пляма, розміри й яскравість якої поступово збільшуються.

Наприкінці періоду звучить бадьора музика. Ви­мовляються тричі мобілізуючі формули аутогенного тренування, яким мають передувати глибокий вдих та довгий глибокий видих:

"Я бадьорий, свіжий, веселий, у мене гарний на­стрій";

"Я повний сил, я готовий діяти".

Сеанси психологічного розвантаження можуть про­водитися за єдиною програмою через індивідуальні на­вушники і складатись із двох періодів по 5 хв кожний: повне розслаблення, активізація працездатності.

У разі потреби на фоні музичних програм можуть ви­мовлятися окремі фрази навіювання відпочинку, гарного самопочуття і, на завершальному етапі, — бадьорості.

Після сеансів психофізіологічного розвантаження у працівників зменшується відчуття втоми, з'являється бадьорість, хороший настрій. Загальний стан відчутно поліпшується.

Побутове середовище — це середовище проживан­ня людини, тобто сукупність житлових будов, споруд спортивного і культурного призначення, а також кому­нально-побутові організації та установи.

Деякі параметри цього середовища:

— кількість житлової площі на людину;

— ступінь електрифікації та газифікації житла;

— наявність опалення, холодної та гарячої води;

— рівень розвитку громадського транспорту та ін..

Отже, параметри побутового середовища повністю визначають комфортні умови проживання людей у певному реґіоні та залежать від ступеня цивілізації і рівня життя людей. У нормальних умовах проживання параметри підтримують самі люди.

Однак, під дією тих чи інших чинників, і, передусім, природного та техногенного характеру, ці параметри можуть вийти за межі норм, а відтак погіршити фізіо­логічні функції організму людини, створити небезпеку її життю і здоров'ю.

В умовах техносфери взаємодія в системі "людина — побутове середовище" характеризується, як:

комфортна (оптимальна), коли зв'язки відпові­дають оптимальним умовам взаємодії (створюються позитивні умови діяльності та відпочинку;
існують передумови для виявлення найвищої пра­цездатності та продуктивної діяльності); гаранту­ють збереження здоров'я людини і цілісності
компонентів середовища існування;

допустима, коли потоки, впливаючи на людину та середовище існування, не здійснюють негативного впливу на здоров'я людини, але призводять до
дискомфорту, знижуючи ефективність діяльності; дотримання умов допустимої взаємодії гарантує неможливість виникнення, а також розвиток без­поворотних негативних процесів у людини і сере­довищі існування;

небезпечна, коли потоки перевищують допустимі рівні негативного впливу на здоров'я людини, викликаючи при довготривалому впливі захворю­вання, і (або) спричиняють деградацію природного середовища;

надзвичайно небезпечна, коли потоки високих рівнів за короткий період часу можуть нанести травму, спричинити летальний кінець, викликати руйнацію у природному середовищі.

Із чотирьох характерних станів взаємодій людини з побутовим середовищем лише перші дві (комфортна та допустима) відповідають позитивним умовам повсяк­денної життєдіяльності, а дві інших (небезпечна та надзвичайно небезпечна) — недопустимі для процесів життєдіяльності людини.


Читайте також:

  1. Автоматичне розвантаження по струму.
  2. Вболівальники як соціально-психологічне явище.
  3. Виділяють фізичне, поведінкове, психологічне вигорання.
  4. Залежність годинної продуктивності автомобіля у тоннах від часу простою рухомого складу під навантаженням-розвантаженням, .
  5. Заробітна плата робітників за розвантаження на приоб'єктному складі
  6. Комплекси спеціальних вправ та психофізіологічне розвантаження для користувачів комп'ютерів
  7. Конфлікт як соціально-психологічне явище
  8. Морально-психологічне забезпечення бойової підготовки
  9. Морально-психологічне забезпечення бойової служби варт
  10. Морально-психологічне забезпечення дій військ в обороні
  11. Морально-психологічне забезпечення дій військ у наступі
  12. Морально-психологічне забезпечення миротворчих операцій




Переглядів: 486

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Комплекс вправ для хребта | Місто як джерело небезпеки

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.