Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Витрат і калькулювання

Характеристика і сфера застосування простого, позамовного, попередільного і нормативного методів обліку

 

У вітчизняній обліковій практиці залежно від мети, завдань, сфери зас-тосування та особливостей технологічних процесів методи обліку витрат і каль-кулювання собівартості продукції прийнято розмежовувати в розрізі 4 видів:

простий (попроцесний);

попередільний;

позамовний;

нормативний.

Попроцесний методкалькулювання собівартості продукції застосову-ється на підприємствах, для яких характерні: 1) масове виробництво одного або декількох однорідних видів продукції; 2) короткий період технологічного про-цесу; 3) відсутність у більшості випадків незавершеного виробництва.

Сутність попроцесного методу полягає в тому, що всі витрати вироб-ництва відповідного періоду відносяться на весь випуск продукції даного пе-ріоду. В зв'язку з цим собівартість одиниці продукції обчислюється шляхом ділення всіх витрат виробництва за період (як правило, за місяць) у цілому і по кожній статті витрат окремо на кількість готової продукції за даний період. В економічній літературі попроцесний метод часто називають простим або одно-передільним. Однак, зважаючи на те, що виробничий процес на підприємствах поділяють переважно на стадії або процеси, по яких можна організувати облік витрат, цей метод доцільніше називати попроцесним. Такий поділ створює можливість посилення контролю за витратами і трансформації частини непря-мих витрат у прямі (стосовно процесів), що позитивно впливає на точність калькуляційних розрахунків у випадку виробництва декількох видів продукції. Якщо ж виробляється продукція одного виду і відсутні залишки незавершеного виробництва, загальна сума витрат за місяць і становитиме собівартість випус-ку. Однак, у більшості випадків залежно від умов виробництва виникає необ-хідність розподілу витрат між випуском і незавершеним виробництвом або між конкретними видами продукції (рис. 3.3).

Рис. 3.3. Послідовність попроцесного методу калькулювання продукції

 

Зокрема, розподіл витрат між випуском і незавершеним виробництвом необхідний у підприємствах з тривалим циклом виробництва, де на кінець кож-ного періоду утворюється незавершене виробництво. Облік витрат на цих під-приємствах ведеться в розрізі процесів, однак без калькулювання собівартості продукції кожного процесу, що і вважається відмінною рисою попроцесного методу. Відповідно розподіл витрат здійснюють шляхом оцінки залишків неза-вершеного виробництва на кінець місяця за нормативними або плановими вит-ратами, а решту витрат списують на випуск продукції.

Розподіл витрат виробництва між декількома видами продукції застосо-вується на підприємствах, де випускається одночасно кілька видів продукції, а незавершене виробництво відсутнє або неперіодичне і мінімальне.

На підприємствах, які характеризуються випуском одного виду продук-ції, витрати, обліковані по процесах, додаються та відносяться на загальний обсяг готової продукції без будь-якого розподілу.

Попередільний метод застосовується у виробництвах, які характеризу-ються переважно послідовною переробкою промислової або сільськогосподар-ської сировини для отримання готового продукту. Особливістю таких вироб-ництв є наявність технологічних стадій або так званих „переділів”. Переділ – це сукупність технологічних операцій, яка закінчується випуском проміжного про-дукту (напівфабрикату) або ж отриманням готового продукту. Для цих вироб-ництв характерний масовий випуск однорідної за вихідною сировиною продук-ції, яка виробляється в умовах однорідного, безперервного і, як правило, Корот-кого технологічного процесу. Зазначені особливості зумовлюють сутність попе-редільного методу, яка полягає в тому, що облік витрат ведеться по переділах, навіть якщо в одному переділі отримують продукцію різних видів. У зв'язку з тим, що напівфабрикати, отримані в одному переділі, служать вихідним матері-алом для наступного переділу, виникає необхідність їх вартісної оцінки для включення у собівартість продукції наступного переділу. Таким чином, собі-вартість кінцевого продукту складається із собівартості напівфабрикатів попе-редніх переділів і витрат останнього переділу. Даний порядок обліку витрат та калькулювання собівартості продукції одержав назву напівфабрикатного варі-анта попередільного методу (рис. 3.5). Якщо ж у підприємства немає необхід-ності визначати собівартість напівфабрикатів, застосовують безнапівфабрикат-ний варіант попередільного методу, за якого собівартість кінцевого продукту визначається як сума витрат усіх переділів з урахуванням залишків незавер-шеного виробництва по кожному з них. Контроль за наявністю і рухом напів-фабрикатів у виробництві при цьому варіанті здійснюється шляхом оператив-ного обліку їх руху в натуральному виразі.

Сутність позамовного методу полягає в тому, що прямі витрати обліко-вуються за окремими виробничими замовленнями, які видаються на заздалегідь визначену кількість виробів одного виду. Решта витрат (непрямі) обліковують-ся по місцях виникнення і включаються у собівартість окремих замовлень від-повідно до бази розподілу. До повного виконання замовлення всі витрати, що відносяться до нього, вважаються незавершеним виробництвом. Таким чином, обов'язковою умовою застосування позамовного методу є система виробничих замовлень, які відкриваються відповідними службами підприємства. Після за-кінчення виготовлення виробу чи виконання роботи замовлення закривається, ніякого відпуску матеріалів та нарахування заробітної плати по ньому не відбу-вається. При позамовному методі визначається не середня, а індивідуальна со-бівартість одиниці продукції (замовлення або роботи). Сутність позамовного методу передбачає, що основною сферою його застосування є індивідуальні виробництва з механізованими процесами обробки матеріалів, де виготовля-ються оригінальні екземпляри продукції, а також виробництва, що випускають дослідні зразки продукції. Порядок і послідовність обліку витрат та калькулю-вання собівартості продукції позамовним методом наведено на рис. 3.6.

 

Рис. 3.5. Послідовність попередільного методу обліку витрат і калькулювання собівартості продукції

(напівфабрикатний варіант)

 

Разом з тим, відносна простота даного методу сприяла його поширенню за межами індивідуальних виробництв. Зокрема, він широко застосовується у дрібносерійному, серійному і навіть крупносерійному виробництвах. При цьому в дрібносерійному виробництві після закриття замовлення фактична собівар-тість одиниці продукції обчислюється шляхом ділення суми витрат виробницт-ва на кількість виготовленої за цим замовленням продукції, тобто визначається середня собівартість одиниці продукції. У крупносерійних виробництвах засто-сування позамовного методу базується на використанні постійних, переважно річних замовлень. При цьому витрати на виготовлення окремих видів продукції протягом усього року консолідуються в розрізі окремих замовлень, а собівар-тість випущених за звітний період виробів визначається шляхом ділення суми витрат виробництва (за вирахуванням вартості залишків незавершеного вироб-ництва) на кількість випущених одиниць продукції.

 

Рис. 3.6. Послідовність позамовного методу обліку витрат і калькулювання собівартості продукції

 

Нормативний метод обліку витрат і калькулювання собівартості про-дукціі не заперечує облік витрат на виробництво у розрізі цехів, переділів, за-мовлень або окремих видів продукції. Він вносить лише додаткове групування витрат у розрізі встановлених норм та відхилень від цих норм. Оперативне виявлення відхилень фактично здійснених витрат від встановлених норм за без-печує своєчасне реагування й обґрунтоване управління раціональним викорис-танням ресурсів. При встановленні відхилень, які фіксують перевищення фак-тично спожитих ресурсів над встановленими нормами, тобто перевитрати, ви-являються причини, винуватці, приймаються відповідні управлінські рішення. При виявленні відхилень, які фіксують зниження фактично спожитих ресурсів порівняно з розробленими нормами (економію), норми переглядаються з метою підтримання їх на рівні досягнутих.

Нормативний метод передбачає дотримання певної послідовності та принципів його застосування:

розробка іскладання нормативних калькуляцій на початок звітного пе-ріоду по кожному виду продукції, по замовленнях або стадіях обробки;

організація поточного обліку за нормами та відхиленням від них;

облік зміни норм і оперативний контроль;

складання звітних калькуляцій.

Систему нормативного обліку й контролю витрат на виробництво мож-на і доцільно застосовувати в умовах будь-якого методу обліку витрат і кальку-лювання собівартості продукції. Така система дозволяє здійснювати повсяк-денний поточний контроль за зниженням витрат виробництва та оптимальним формуванням собівартості по встановлених об'єктах обліку.

Методологія і послідовність нормативного методу обліку витрат на ви-робництво та калькулювання собівартості продукції наведена на рис. 3.7.

Переваги нормативного методу проявляються: в питаннях розподілу витрат між випущеною продукцією і незавершеним виробництвом на кінець місяця (останнє може бути визначено розрахунково, без проведення інвентари-зації залишків); в оцінці браку; в обчисленні фактичної собівартості випуску (за формулою: фактична собівартість випуску = нормативна собівартість випуску ± відхилення від норм, зафіксованих протягом місяця ± зміна норми. У даному випадку визначення фактичної собівартості, яке ґрунтується на балансовій рів-ності витрат (фактична собівартість випуску = незавершене виробництво на по-чаток місяця + фактичні витрати за місяць – брак – незавершене виробництво на кінець місяця), може використовуватись для контролю правильності кальку-ляційних розрахунків нормативним методом.

Нормативний метод обліку витрат і калькулювання собівартості про-дукції в принципі не має суттєвих обмежень щодо сфери його застосування, відповідно з метою поліпшення оперативного контролю за процесом формуван-ня собівартості продукції доцільно впроваджувати його основні елементи в практику обліку витрат на тих підприємствах, які традиційно застосовують по-замовний та попередільний методи обліку витрат.

Інтеграція традиційних методів обліку витрат і калькулювання собівар-тості продукції з елементами нормативного створює певні модифіковані конфі-гурації методології обліку витрат, зокрема:

позамовно-нормативну;

попередільно-нормативну;

попроцесно-нормативну.

Визначення індексів відхилень від норм та зміни норм
Нормативна собівартість залишків незавершеного виробництва

 

Рис. 3.7. Послідовність нормативного методу обліку витрат виробництва та калькулювання собівартості продукції

3.4. Характеристика і сфера застосування методу однорідних секцій,


Читайте також:

  1. Автоматизація водорозподілу на відкритих зрошувальних системах. Методи керування водорозподілом. Вимірювання рівня води. Вимірювання витрати.
  2. Автоматичне регулювання витрати помпових станцій
  3. Альтернативна вартість і незворотні витрати
  4. Аналіз витрат за центрами відповідальності.
  5. Аналіз витрат звичайної діяльності
  6. Аналіз витрат на 1 грн. вартості продукції
  7. Аналіз витрат на гривню товарної продукції
  8. Аналіз витрат на підприємстві за їх елементами та статтями калькуляції.
  9. Аналіз витрат.
  10. Аналіз динаміки і структури витрат підприємства
  11. Аналіз доходів і витрат підприємства
  12. Аналіз доходів та витрат від операцій з цінними паперами.




Переглядів: 2017

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Обґрунтування понять: об‘єкти витрат, об‘єкти калькулювання, калькуляційні одиниці, методи обліку витрат, методи калькулювання | Стандарт-косту

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.