У ланцюгах перемінного струму буває, що напруги й струми змінюються за несинусоїдним законом. У сучасній електротехніці несинусоїдні напруги та струми використовуються для передачі та обробки сигналів та інформації, під час вимірювань тощо.
Причинами виникнення періодичних несинусоїдних струмів є: недосконалість генераторів синусоїдної ЕРС; використання спеціальних генераторів імпульсів різноманітної форми (пилкоподібної, прямокутної, трапецієвидної).
Для аналізу й розрахунків електричних ланцюгів перемінного струму сигнали несинусоїдної форми можна розкласти у тригонометричні ряди згідно теореми Фур’є:
(3.1)
де u – миттєве значення напруги; U0 - його постійна складова; Ukm - амплітуда k - ої гармоніки з кутовою частотою k·ω; (k·ω·t+ψk) – фаза k –ої гармоніки; ψk - початкова фаза. Якщо k=1, то гармоніка зветься першою (або основною), її частота ω=2·р/Т.
Вираз (3.1) можна представити у вигляді суми рядів синусів і косинусів без початкових фаз:
(3.2)
У деяких випадках наведені вирази спрощуються: 1) періодична залежність, яка симетрична стосовно вісі абсцис t при сполученні двох на півперіодів у часі, має тільки непарні гармоніки синусів та косинусів; 2) функція, яка симетрична стосовно початку координат, має тільки синусоїди; 3) функція, яка симетрична стосовно вісі ординат, вміщує тільки косинусоїди. Таким чином, несиносоїдальна крива, яка симетрична стосовно обох осей координат, вміщує тільки непарні гармоніки косинусів; крива, яка симетрична стосовно початку координат та вісі абсцис, має непарні синусоїди.
Несинусоїдальни напруги (і струми), які часто використовуються в електротехніці розкладаються у наступні ряди: