Особливо актуальною є проблема матеріальної мотивації для країн з перехідною економікою, до числа яких відноситься й Україна (низьким рівнем доходів)
Провідна роль в матеріальній мотивації трудової діяльності належить заробітній платі, як основній формі доходу найманих працівників. Водночас зауважимо, що взаємозв’язок заробітної плати як і доходів в цілому і мотивації трудової діяльності складний і суперечливий.
Стимули можуть бути матеріальними (грошові – заробітна плата, премії та ін.; не грошові –путівки, безкоштовне лікування, транспортні витрати та ін.) і нематеріальними (соціальні – престижність праці, можливість професійного і службового зростання; моральні – повага з боку оточуючих, нагороди; творчі – можливість самовдосконалення і самореалізація).
До форм стимулювання персоналу належать матеріальна винагорода та додаткові стимули.
До форм матеріального стимулювання, крім заробітної плати, можна віднести бонуси. Бонуси заміняють у багатьох випадках тринадцяту зарплату. Їм передує оцінка чи атестація персоналу. Зростає важливість таких стимулів, як участь у прибутках і в акціонерному капіталі.
До нематеріальних стимулів відносяться такі основні форми, як оплата транспортних витрат, знижки на купівлю товарів фірми, медичне обслуговування, страхування життя, оплата тимчасової непрацездатності, відпустка, пенсії і деякі інші.
Методи нематеріальної мотивації трудової діяльності
Гуманізація праці (змістовність праці, умови, техніка)
Розвиток виробничої демократії (участь в прийнятті рішень, враховуються думки)
Залучення працівників до управління виробництвом
Планування кар’єри
Регулювання робочого часу та заохочення наданням вільного часу
Інформованість колективу як чинник мотивації
Модуль IV. Загальні засади персонального менеджменту. Тема 13. Створення сприят.умов праці.