Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Розрахунок технологічної лінії

Розрахунок водоспоживання

При розрахунку технологічної лінії водозабезпечення необхідно визначити витрати води, об’єм водонапірної башти, діаметр труб водопровідної мережі, повний гідравлічний напір у системі водопостачання тощо.

Вода на тваринницьких фермах витрачається на напування тварин і виробничо-технічні потреби. Для розрахунку витрати води враховують види, число тварин і індивідуальні норми водоспоживання. Крім того, знаходять кількість води, яка потрібна для виробничо-технічних потреб і пожежної безпеки тваринницької ферми.

Нормою водоспоживання називається кількість води, що витрачається одним споживачем в одиницю часу (добу). Норми водоспоживання враховують витрати води на напування тварин, приготування кормів, на виробничі та побутові потреби. Норми витрат води для напування тварин приведені в додатку 4.5.1, на виробничі та побутові потреби – в додатку 4.5.2.

Витрата води на фермах дуже нерівномірна як протягом року, так і протягом доби, тому в довідниках зазвичай приводяться середньодобові за рік норми водоспоживання.

На основі середньодобових норм споживання і кількості споживачів на фермі визначають добову потребу води:

, л/доб., (4.5.1)

де – середньодобова норма витрат води одним споживачем і-і групи (додатки 4.5.1 – 4.5.2), л.;

mi – кількість споживачів і-ї групи;

Споживання води на фермі розподіляється дуже нерівномірно як протягом року, так і протягом доби. З урахуванням цього максимальна добова потреба води і годинна Qгод для ферми становлять:

, л/доб., (4.5.2)

, л/год., (4.5.3)

де – коефіцієнти нерівномірності добового та годинного споживання води, відповідно = 1,3; = 2 - 2,5.

Розрахунок водопровідної мережі

Для зручності виконання розрахунків водопровідну мережу на плані ділять на окремі ділянки відповідно до пунктів споживання води (рисунок 4.5.3). Початкові і кінцеві точки (вузли) ділянок позначають номерами, встановлюють їх довжину.

Розрахунок водопровідної мережі починають з найвіддаленіших від насоса та водонапірної споруди ділянок і вузлів. За необхідною подачею води за секунду:

, м3/с. (4.5.4)

Визначають діаметр труб на відповідній ділянці:

, м., (4.5.5)

де , – розрахункова подача води за секунду на даній ділянці, м3/с;

– швидкість води в мережі (для зовнішньої мережі з діаметром труб до 300мм приймають = 0,4 - 1,25 м/с, для внутрішніх трубопроводів = 1 - 1,75 м/с).

Рисунок 4.5.3 – Розрахункова схема тупикової системи водопостачання (Б – водонапірна споруда; Н – насосна станція).

За отриманими розрахунками підбирають найближчий більший діаметр труб із стандартних розмірів.

Орієнтовні діаметри водопровідних мереж також можна приймати за розрахунковою подачею води за секунду (додаток 4.5.3).

Слід зауважити, що з наближенням до водонапірної споруди та насоса зростає транзитна подача води на ділянці до наступних об'єктів водоспоживання. Це спричинює відповідне збільшення діаметра трубопроводу.

Розрахунок водонапірної споруди

Споживання води на фермі протягом доби відбувається нерівномірно: то помітно зростає, то значно зменшується. Для узгодження роботи насосних станцій з нерівномірним режимом витрат води в системі водопостачання передбачені спеціальні водонапірні споруди. Вони створюють необхідний запас води і цим підтримують сталий режим роботи водорозбірних пристроїв у період зупинки насоса, при усуненні аварій, гасінні пожежі тощо. Найсучаснішими водонапірними спорудами для тваринницьких підприємств є суцільнометалеві збірно-блокові башти. Вони відзначаються простотою конструкції та експлуатації, надійні в роботі. Для водопостачання тваринницьких ферм найбільш широко застосовують безшатрові водонапірні башти конструкції А. А. Рожновського об'ємом 15, 25, 50 і 75м3

Загальну місткість резервуара водонапірної башти V розраховують
за формулою:

, м3, (4.5.6)

де Vрег– робочий або регулюючий об'єм резервуара, м3;

Vпож – протипожежний об'єм запас води, м3;

Vав– аварійний запас резервуара; м3.

Регулювальна місткість бака залежить від величини максимальної добової потреби води, характеру її витрачання в різні години доби та режиму роботи насосної станції. Визначити її можна наближено розрахунковим шляхом залежно від середньодобової потреби води:

, м3. (4.5.7)

Щоб забезпечити запас води, який виключив би можливість повного спорожнення резервуара бака у пікові години, вибрану регулювальну місткість необхідно збільшити на 2 - 3 %.

Аварійний запас водиVав приймають з розрахунку вимушеної зупинки насосної станції для усунення можливих неполадок протягом 2 - 4 годин:

, м3. (4.5.8)

У водонапірній башті рекомендується мати протипожежний запас води Vпож(з розрахунку на 10 - 15 хв гасіння пожежі при витраті води 10 - 12 л/с) до 9м3.

, м3, (4.5.9)

де t – час гасіння пожежі, хв.;

Qп витраті води при гасінні пожежі, л/с.

Висота водонапірної башти повинна бути такою, щоб забезпечити подачу води до найвіддаленішого від неї і найвище розміщеного пункту споживання води, який називають диктуючою точкою. До того ж, у цій точці потрібно підтримувати достатній вільний напір Нв. Відповідно до діючих норм і правил (СНиП) мінімальний вільний напір при одноповерховій забудові приміщень приймають рівним 10м, двоповерховій - 12, при багатоповерховій на кожний поверх додають по 4 м. Тоді необхідна висота водонапірної башти Нбстановитиме:

, м, (4.5.10)

де Нввільний напір найвіддаленішого і найвище розташованого
споживача, м;

h – загальні втрати тиску в трубопроводі на ділянці від башти до диктуючої точки, м;

– різниця геодезичних позначок землі у місці розміщення диктуючої точки та башти, м.

Втрати напору h – це сума втрат на подолання тертя вздовж трубопроводу hт та місцевих опорів hм:

, м. (4.5.11)

Втрати напору на подолання тертя в трубопроводі круглого перерізу залежать від діаметра і довжини L, а також від швидкості V води в ньому:

, м., (4.5.12)

де lкоефіцієнт гідравлічного опору. Для чавунних та стальних труб l= 0,02, для азбестоцементних – l= 0,025;

V – рекомендована швидкість води в трубопроводі в залежності від диаметру труби (додаток 4.5.3);

g –прискорення вільного падіння, g = 9,81 м/с2;

L – сумарна довжина трубопроводів,м.:

, м, (4.5.13)

li – довжина відповідних ділянок трубопроводів (рисунок 4.5.3).

Втрати напору в місцевих опорах для трубопроводів значної протяжності можна не розраховувати. Достатньо збільшити втрати напору на подолання тертя в трубопроводі на 3-5 % для зовнішніх та на 5-10 % для внутрішніх водопровідних мереж.

При розрахунку коротких трубопроводів (наприклад, всмоктувальна лінія насоса) необхідно визначити втрати в місцевих опорах відповідно до конкретної монтажної схеми водопровідної мережі. При цьому

, м, (4.5.14)

де – коефіцієнт місцевого опору, який залежить від виду опору (додаток 4.5.4);

– кількість місцевих опорів.

За розрахунками загального об’єму резервуара водонапірної споруди та по розрахунковій необхідної висоті водонапірної башти вибирають необхідну марку башти до найближчого за стандартом (додаток 4.5.6).

Вибір водопідіймального обладнання

При виборі водопідіймального обладнання (насоса) враховують фактори, що характеризують особливості експлуатації систем водопостачання сільськогосподарського призначення: вид, глибину залягання і дебіт джерела води, тип та розміри водозабірних пристроїв, можливості енергозабезпечення та автоматизації, якість води і характер водоспоживання. Основне завдання вибору насоса — це забезпечення у системі водопостачання необхідних подачі води та тиску. При значних об'ємах подачі води досить важливим є коефіцієнт корисної дії (ККД) насоса, оскільки від цього залежать експлуатаційні витрати. Для установок низької продуктивності з невеликими витратами енергії ККД менш суттєвий.

Для подачі води з поверхневих джерел проміжних резервуарів, а також шахтних колодязів чи бурових свердловин при динамічному рівні води в них не глибше 6м від поверхні землі застосовують відцентрові насоси звичайного виконання (з горизонтальним положенням вала). У тих випадках, коли вода в джерелі не містить абразивних домішок, витрати її відносно невеликі, а за умови експлуатації воду потрібно подавати на значну висоту, використовуючи вихрові насоси.

Для подачі води з глибини 10м і більше застосовують водопідіймальні установки, які опускають у колодязь або свердловину: заглибні відцентрові, водоструминні, гвинтові, повітряні ерліфти. Три останні варіанти використовують для подачі води, в складі якої є значна кількість (понад 0,01 % за масою) абразивних домішок.

Необхідну продуктивність водопідіймального обладнання визначають за максимальними витратами води на фермі:

, м3/год., (4.5.15)

де – тривалість роботи насоса протягом доби. Рекомендується приймати не більше 14 - 16 год.

Повний напір Н у системі складається з геометричної висоти підйому води та сумарних втрат напору на подолання опору у всмоктувальному і нагнітальному трубопроводах (рисунок 4.5.4):

Рисунок 4.5.4 – Схема для визначення розрахункового напору насоса

, м, (4.5.16)

де – відстань по вертикалі від місця забирання (нижній рівень води в джерелі) до верхнього рівня води у башті, м. вод. ст. (геометричний напір);

h – сумарні втрати напору в трубопроводах, м.

h визначається за формулами (4.5.12 – 4.5.14)

Геометрична висота подачі при незмінних рівнях засмоктування та нагнітання води залишається постійною і не залежить від продуктивності насоса. Відповідно до рисунка 4.5.4 вона становить:

, м., (4.5.17)

де – висота всмоктування, м.;

– висота нагнітання, м.

Висота всмоктування – це відстань від динамічного рівня води в джерелі до осі водяного насоса (рисунок 4.5.4).

Висота нагнітання визначається за формулою:

, м, (4.5.18)

де hг – геодезична різниця висот місць установки башти і насоса, м.

Відповідно до визначеної продуктивності, розрахункового напору та характеристики джерела за технічними даними (додатки 4.5.5) вибирають необхідний насос.

У разі необхідності збільшення подачі води або при значних змінах її залежно від графіка водоспоживання можна встановлювати кілька насосів, які працюють паралельно на одну мережу. При цьому враховують, що кількість насосів не призводить до пропорційного підвищення продуктивності. Це пояснюється тим, що із збільшенням подачі води втрати напору на подолання опору в трубопроводі (дивись рівняння 4.5.9) також зростають і тому продуктивність сумісно працюючого насоса дещо знижується порівняно з його автономною роботою із тією ж водопровідною мережею.

Якщо можливості насоса щодо створюваного ним напору недостатні для конкретних умов експлуатації, у водопровідну мережу послідовно включають кілька насосів. Для цього нагнітальний патрубок одного насоса з'єднують із всмоктувальним патрубком наступного. У цьому разі загальний напір складається із суми напорів кожного з послідовно працюючих насосів.

Розрахункова потужність Nпр, приводу водяного насоса, визначається за формулою:

, кВт, (4.5.19)

де – повний напір, який потрібно створити у водопровідній системі, кПа;

– коефіцієнт корисної дії насоса;

– коефіцієнт корисної дії трансмісії.

Потужність електродвигуна Nдв, приймають з урахуванням коефіцієнта запасу:

, кВт. (4.5.20)

Коефіцієнт запасу беруть залежно від потужності двигуна:

до 0,7 кВт – = 2;

0,7 - 1,5 кВт – = 1,5;

1,5 - 3,5 кВт – = 1.2;

3,5 - 35 кВт – = 1,15;

понад 3 кВт – = 1,1.


Читайте також:

  1. CMM. Модель технологічної зрілості. Зрілі і незрілі організації.
  2. Автоматичний розрахунок суми проведення.
  3. Аеродинамічний розрахунок
  4. Аеродинамічний розрахунок ротора вітроустановки
  5. Аналіз технологічної схеми потоку
  6. Аналітичний розрахунок завантаження горловин
  7. Аналітичний розрахунок сумарного завантаження типових перетинань
  8. Бюджетні множини й лінії бюджетного обмеження
  9. ВИБІР ДЖЕРЕЛА ФІНАНСУВАННЯ ТА РОЗРАХУНОК ВИТРАТ НА ПРАЦЕОХОРОННІ ЗАХОДИ
  10. ВИБІР І РОЗРАХУНОК ОСНОВНОГО АПАРАТУ
  11. Вибір та розрахунок параметрів режиму зварювання
  12. Вибір устаткування для виймально-навантажувальних робіт, розрахунок його продуктивності та кількості.




Переглядів: 1564

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Обґрунтування вибору технологічної лінії | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.01 сек.