Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Моделі молекул і стереохімічні формули.

Образне уявлення про просторову будову органічних молекул дають тривимірні молекулярні моделі. Відомо декілька типів моделей, серед яких найпростішими є шаростержневі. Такі моделі відображають взаємне розташування атомів в просторі, але не дають правильного уявлення про заповнення простору усередині молекули. На шаростержневих моделях зручно розглядати валентні кути і обертання навколо простих зв'язків. Заповнення внутрішньомолекулярного простору з урахуванням міжатомних відстаней добре передається моделями Стюарта-Бріглеба. Ці моделі називають півсферичними, оскільки атоми в них зображаються у вигляді сфер (кульок), що мають зрізи. Моделі атомів з'єднуються між собою площинами зрізів. Наприклад, тетраедричний атом вуглецю представлений у вигляді кулі з радіусом, пропорційним його Ван-дер-Ваальсову радіусу. (rl=0,18 нм). Від цієї кулі симетрично зрізають чотири сегменти так, щоб відстань від центру кулі до поверхні зрізу була пропорційна ковалентному радіусу атома вуглецю (r2=0,077 нм). Ван-дер-Ваальсів радіус завжди більше ковалентного.

Ван-дер-Ваальсів радіус характеризує «розмір» даного атома по відношеннюдо інших атомів, з якими він не зв'язаний хімічними зв'язками.

Ковалентний радіус відповідає половині довжини ковалентного зв'язку між двома однаковими атомами.

Особливо корисними молекулярні моделі виявляються при вивченні просторової будови великих молекул (макромолекул). Наприклад, за допомогою молекулярних моделей Стюарта–Бріглеба можна наочно представити об'ємність білкової макромолекули ферменту лізоциму і розташування на її поверхні активного центру.

Проте молекулярні моделі мають все ж таки певні межі використовування.

Для передачі просторової будови молекул в площині (на папері) більш вживані стереохімічні формули.

У стереохімічних формулах атом вуглецю і два його зв'язки розташовують в площини паперу і ці зв'язки графічно зображають звичайним способом (рискою). Два інші зв'язки при цьому не знаходитимуться в даній площині.

Одну з них, направлену до спостерігача, зображають жирною межею або жирним клином, а іншу, розташовану за площинно-пунктирною лінією або заштрихованим клином.

Різновидом стереохімічних формул служать перспективні формули. При їх побудові зв'язок С – С представляють тією, що йде удалину (у перспективу); атом вуглецю, що стоїть зліва, наближений до спостерігача, що стоїть справа— віддалений від нього. Це зображення нагадує «лісопильного козла». В даний час поширені проекційні формули Ньюмена, що виходять при перенесенні на площину проекції молекули уподовж 3 – σ -зв'язку.

Найближчий до спостерігача атом вуглецю зображається у вигляді крапки в центрі круга; круг при цьому символізує видалений атом вуглецю. Три зв'язки кожного атома зображають у вигляді ліній, що розходяться з центру круга – для ближнього атома вуглецю або що «висовуються» через круга–для видалений атом вуглецю.

Перспективні формули і проекційні формули Ньюмена особливо зручні для зображення змінного просторового розташування заступників унаслідок обертання навколо С – С зв'язку. Жоден з приведених способів не є універсальним. У кожно конкретному випадку вибирається найефективніший з них.


Читайте також:

  1. VIII. Реакції, в результаті яких утворюються високомолекулярні сполуки
  2. Автокореляція залишків – це залежність між послідовними значеннями стохастичної складової моделі.
  3. Алкени – вуглеводні, в молекулах яких є один подвійний зв’язок між атомами вуглецю . Алкені називають також олефінами або етиленовими вуглеводнями.
  4. Алкіни – вуглеводні, в молекулах яких є два атоми вуглецю, сполучені потрійним зв’язком - -. Алкіни називають також ацетиленовими вуглеводнями.
  5. Аналіз економічноїї політики за допомогою моделі Мандела-Флемінга. Випадки вільного та фіксованого валютного курсів.
  6. Аналітичний підбір математичної моделі.
  7. Атомно-молекулярна будова речовини.
  8. Атомно-молекулярне вчення.
  9. Бізнес-моделювання в системі управління розвитком підприємства. Поняття та етапи формування бізнес-моделі
  10. Білки – це високомолекулярні органічні біополімери, мономерами яких є амінокислоти.
  11. В однакових об'ємах різних газів за однакових умов (температура і тиск) міститься однакова кількість молекул.
  12. Взаємодія йонів солі, що утворюються в результаті електролітичної дисоціації з молекулами води, називається гідролізом солі.




Переглядів: 1716

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Поняття про будову | Конформації з’єднань з відкритим ланцюгом.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.