Тверді речовини, в залежності від характеру розміщення в їхньому об'ємі структурних одиниць, можуть знаходитися в двох станах: аморфному та кристалічному.
В аморфному стані частинки (молекули, атоми, іони та ін.) твердої речовини розміщенні в його об'ємі хаотично, тобто неупорядковано. Злам такої речовини має раковистий вигляд.
До твердих аморфних речовин належать кремінь, різні природні (янтар) і синтетичні смоли та ін.
У твердій речовині в кристалічному стані (наприклад, кам'яна сіль, мідний купорос, галуни) структурні частинки розміщуються у просторі у певній послідовності, тобто упорядковано. Це означає, що нескінченну кількість разів повторюється одне й те ж сполучення частинок, так звана елементарна комірка. З елементарних комірок складається кристалічна решітка речовини.
Кристалічною решіткою речовини називають сукупність її структурних одиниць, яка відображає порядок розміщення частинок у масі речовини.
Кристалічні решітки мають різний характер. Найменший об'єм кристалічної решітки, що відображає хімічний склад речовини та всі особливості її внутрішньої структури, називається елементарною решіткою.
У залежності від того, які частинки знаходяться у вузлах решітки, і від природи хімічного зв'язку частинок у кристалі, розрізняють іонні, атомні, молекулярні та металічні кристалічні решітки (рис. 3.2.5).
У вузлах іонних кристалічних решіток(рис. 3.2.5, а) містяться позитивно й негативно заряджені іони, як прості (Na+, Сl–), так і складні (NH, NO, SO). Вони зв'язані один з одним силами електростатичного притягання, тобто в іонних кристалах існує іонний зв'язок.
У вузлах атомних кристалічних решіток(рис. 3.2.5, б) містяться атоми, що з'єднані між собою ковалентним неполярним зв'язком (алмаз, діоксид силіцію та ін.).
У вузлах молекулярних кристалічних решіток
(рис. 3.2.5, в) містяться молекули, що з'єднані між собою силами міжмолекулярної взаємодії. Це неметали, крім вуглецю та кремнію, водень, кисень, азот, інертні гази (при низьких температурах і високому тиску), майже всі органічні речовини та багато неорганічних сполук (діоксид карбону, азот, вода та ін.).