Розділ ІІ. Основні етапи і течії в історії філософської думки
Тема 2. Філософія від античності до середини ХІХ століття
1. Антична філософія
2. Філософія Середньовіччя й епохи Відродження
3. Філософія Нового часу
4. Німецька класична філософія й основи марксистської філософії.
Ключові терміни і поняття:атомізм, номіналізм, реалізм, схоластика, сенсуалізм, емпіризм, раціоналізм.
Один з ефективних способів освоєння філософії – вивчати історію філософських систем і еволюцію ідей, що складають їхнє концептуальне ядро. І тому в нашому курсі історико-філософський розділ займає видне місце.
Однак перш, ніж викладати основні філософські системи і їхні ідеї – кілька слів про періодизацію історії філософії. Розділяючи всю історію філософії на епохи, тут ми дотримуємось не формаційного, а так би мовити, культурологічного принципу (шість формаційних моделей розвитку суспільства, – див. у частині ІІ, темі 16).
Про типи філософських систем. Через призму так званого основного питання філософії (про яке вже згадувалося в попередній темі) різноманіття філософських течій систем класифікується просто. Однак ця простота досить далека від реального стану справ у філософії, тим більше, якщо мати на увазі філософію ХХ в. Наприклад, дуже важко (якщо взагалі можливо) однозначно вирішити це питання (чи його найпростіший аспект – питання: «що первинно?») стосовно філософії В.С. Соловйова (1853 – 1900) чи М.Хайдеггера (1889 – 1976). Проте, в дидактичних цілях, для зручності первинного освоєння дуже строкатого і важкодоступного для огляду різноманіття філософських течій і систем, ми будемо використовувати це питання для класифікації філософії на матеріалізм, ідеалізм (об'єктивний і суб'єктивний відповідно) і дуалізм.