Загальну характеристику системи кровообігу, її роль в організмі
Серцево-судинна система забезпечує безперервний рух крові та лімфи по судинах організму. Відповідно вона поділяється на кровоносну та лімфатичну. Кровоносна система складається із серцяі судин:артерій, артеріол, капілярів, венултавен,якіз'єднані у два замкнених кола кровообігу – мале та велике.
Мале коло кровообігу починається з правого шлуночка легеневим стовбуром і закінчується в лівому передсерді чотирма легеневими венами. Забезпечує газообмін в легенях: венозна кров по легеневому стовбуру поступає в легені, де в капілярах альвеол вона звільняється від вуглекислого газу, насичується киснем і кров стає артеріальною, яка по легеневим венах поступає в ліве передсердя.
Велике коло кровообігу починається з лівого шлуночка аортою і закінчується в правому передсерді верхньою та нижньою порожнистими венами. Забезпечує обмін речовин між кров’ю і тканинами в усіх органах і системах організму. Аорта поділяється на крупні, середні і мілкі артерії, що продовжуються в артеріоли, які завершуються капілярами. Через стінку капілярів відбувається обмін речовин між кров’ю і тканинною рідиною, яка омиває всі тканини і клітини організму. З тканинної рідини речовини поступають в клітини. У зворотному напрямку з клітин у тканинну рідину виділяються продукти життєдіяльності, які в подальшому поступають в кров або лімфу. Венозна кров від верхньої ділянки тулуба поступає у верхню порожнисту вену, від нижньої – у нижню порожнисту вену, які впадають у праве передсердя.
Головною функцією системи кровообігу є забезпечення безперервного руху крові, що , що дає їй можливість виконувати всі життєво важливі функції, основною з яких є обмін речовин. При зупинці руху крові припиняється обмін речовин, що призводить до загибелі клітин, тканин, органів і навіть всього організму. Безперервний рух крові забезпечується періодичними скороченнями серця.