Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Депресивні стани

 

Депресивними називаються аномальні стани психіки людини, що супроводяться пригніченістю, відчуттям туги, безвихідністю, відчаєм. Знаходячись в такому стані, людина зазвичай важко його переживає, часто винить себе за нього.

Під час депресії, як її типове слідство, у людини з'являється байдужість до того, що відбувається з ним і довкола нього, значно і на довгий час знижується працездатність. Людина виявляється не в змозі контролювати свої емоції, розумно управляти своєю поведінкою.

Усвідомлення цього і несприятливих наслідків депресії ще більш ускладнює, робить важким психологічний стан людини. Не маючи можливості самостійно впоратися з депресією і в той же самий час не вважаючи себе хворою людиною, не бажаючи йти до лікаря-психіатра, дана людина вважатиме за краще звернутися за допомогою до психолога.

Консультант-психолог, зіткнувшись з депресивним станом клієнта, перш за все повинні визначити, чим цей стан викликаний. Якщо депресивний стан породжений серйозною хворобою клієнта, то однієї психологічної дії на нього буде недостатньо, аби вирішити його проблему, знадобиться, швидше за все, медичне втручання. Проте якщо клієнт фізично здоровий і психологічно не хворий, то сповна може розраховувати на ефективну допомогу з боку психолога-консультанта.

Приступати до надання такій допомозі клієнтові необхідно із з'ясування причин його депресії, оскільки без їх точного знання практично неможливо успішно боротися з депресивними станами. Таких причин може виявитися декілька, і в цьому випадку необхідно направити зусилля на те, аби блокувати, усунути їх вплив.

Вірогідні причини депресивних станів клієнта можна визначити, задавши йому, наприклад, наступні питання:

• Пригадаєте: що безпосередньо передувало виникненню у вас останнього за часом депресивного стану?

• Чи були подібні або які-небудь інші ситуації у минулому, які також наводили до виникнення депресії?

• З чим конкретно, з якими подіями вашого життя найчастіше зв'язується виникнення депресивних станів?

• Чи можете ви охарактеризувати свої депресивні стани по їх силі і тривалості, а також по інших можливих

проявам?

З'ясувавши, які причини зазвичай викликають депресію у клієнта, психолог-консультант відповідно до значущості і тривалості дії цих причин класифікує їх по мірі можливого впливу на клієнта. Перше місце в цій класифікації, вочевидь, займуть причини, які породжують у клієнта найбільш глибокий і тривалий стан депресії, а останнє – ті, при яких депресія є ледве помітною і швидко проходит. Така попередня класифікація можливих причин депресії, що проводиться перед їх усуненням, необхідна для того, щоб направити психологічне консультування в першу чергу на позбавлення клієнта від причин, що викликають у нього найбільш

важку депресію.

Ще до того, як психолог-консультант приступить до наступного етапу роботи з клієнтом, пов'язаного з пошуком практичних рекомендацій по усуненню депресії, необхідно уважно вивчити власний досвід клієнта по боротьбі з депресивними станами, причому як вдалий, так і невдалий. Це необхідно для того, щоб рекомендувати клієнтові те, з чим він особисто вже знаком і що раніше якось допомагало йому, і в той же час не радити того, що він вже пробував робити, але безуспішно.

Отримати про все це необхідну інформацію від клієнта можна, поставивши перед ним наступні питання:

• Що конкретно ви вже робили для того, щоб впоратися зі своєю депресією?

• Які із зроблених вами кроків виявилися вдалими, привели до усунення або хоч би до полегшення депресивного стану?

• Як ви думаєте, чому ці кроки виявилися успішними?

• Які із зроблених вами спроб впоратися з депресією виявилися невдалими і чому?

Консультантові слід порадити клієнтові скористатися перш за все тим, до чого він в своєму житті вже звикся і що вже дало позитивні результати. Природно, тут консультант повинен буде внести що-небудь нове від себе, а не просто повторити те, що клієнтові вже досить добре відомо.

Потім необхідно порадити клієнтові зробити те, що він сам ще не пробував робити, сказавши, що якщо його новий досвід виявиться вдалим, то його слід розширити, а якщо невдалим – відмовитися від нього.

У рекомендації клієнтові про те, як краще впоратися зі своїми депресивними станами, дуже поважно враховувати його індивідуальні особливості. Те, що годиться для однієї людини, може виявитися не цілком відповідним для іншої людини, і навпаки.

Ось деякі, найбільш загальні поради, якими в цьому випадку потрібно скористатися психологові-консультантові:

• Клієнтові із слабкою волею не можна рекомендувати те, що вимагає великих і тривалих вольових зусиль, що не розраховане на досягнення швидкого позитивного ефекту. Такому клієнтові розумно радити те, чим він може скористатися легко і що може дати позитивний результат майже відразу, навіть якщо цей результат слабо помітний спочатку.

• Наполегливому клієнтові з сильною волею, навпаки, бажано рекомендувати те, що може мати максимальний, виразно виражений ефект, але зажадає від нього довгих, напружених зусиль, направлених на досягнення цього ефекту.

• Клієнтові з невдалим минулим досвідом регулювання власних депресивних станів слід для підвищення упевненості в собі рекомендувати те, що може відразу ж дати виражений позитивний ефект.

• Дуже оптимістично налагодженому клієнтові, який чекає швидких позитивних і значних результатів від вживання отриманих практичних рекомендацій, слід порадити бути стриманішим в своїх чеканнях.

• Того, хто, навпаки, налагоджений із самого початку вельми скептично, не вірить в позитивний результат справи, слід підбадьорити і обнадіяти.


Читайте також:

  1. Агрегатні стани речовини
  2. БАЖАННЯ і НАМІРИ - це миттєво виникаючі і досить часто змінюють один одного мотиваційні суб'єктивні стани, що відповідають змінюваних умов виконання дії.
  3. Відомі чотири основні історичні типи організації соціальної нерівності — рабство, касти, стани і класи.
  4. ГОСТРІ АЛЕРГІЧНІ СТАНИ. ГОСТРА СУДИННА НЕДОСТАТНІСТЬ.ІНФЕКЦІЙНІ, ШКІРНІ І ВІНЕРІЧНІ ХВОРОБИ.
  5. ЕМОЦІЙНІ СТАНИ
  6. Емоційні стани.
  7. Змінені стани свідомості
  8. Імунодефіцитні стани
  9. Комбіновані імунодефіцитні стани
  10. Напружений стани гірських порід при втискуванні
  11. ПЕРЕЛІК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ




Переглядів: 1648

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Мінливість настрою клієнта | Зниження працездатності

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.081 сек.