Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Органічні добрива

До органічних добрив належать: гній, торф, сеча, гноївка, фекалії, рідкі компости, пташиний послід, зелене добриво, мул, сажа.

Органічні добрива містять макро- і мікроелементи, фізіологічне активні речовини, мікроорганізми, антибіотики тощо.

Вони значно поліпшують фізико-хімічні властивості ґрунту, сприяють кращому перебігу біологічних процесів.

Для досягнення бездефіцитного балансу гумусу на Поліссі треба щорічно вносити на 1 га ріллі залежно від типу ґрунту від 13-14 до 17-18 т, в лісостепу -11-12, а в степу - 8-9 т органічних добрив.

Гній та компости. Гній - це повне добриво, в склад якого входять всі основні елементи живлення: азот, фосфор, калій, кальцій, магній та інші. Гній складається з підстилки та твердих і рідких виділень тварин.

Велике значення має внесення гною на бідних гумусом ґрунтах. Гній класифікується на підстилковий і без підстилковий (рідкий).

Підстилковий гній —. це суміш твердих і рідких екскрементів і підстилки, на якій утримують тварин. Як підстилку використовують солому, інші рослинні матеріали, торфокришку. Якість гною залежить від виду і віку тварин, підстилки, способу зберігання гною. Підстилковий гній містить у середньому 0,5% азоту, 0,25% фосфору, 0,6% калію. Із подовженням періоду зберігання збільшується ступінь розкладання гною, в ньому підвищується вміст елементів живлення, але водночас збільшуються втрати азоту. За ступенем розкладеності солом'яної підстилки розрізняють свіжий, напівперепрілий, перепрілий гній і перегній. У напівперепрілому гною вихідна маса зменшується на 10—30%. Перепрілий гній являє собою однорідну масу, в якій немає окремих соломин (втрачається 50% маси сухої органічної речовини). Втрата сухої органічної маси перегною становить до 75%.

Основною умовою ефективного використання гною та інших Органічних добрив є рівномірне внесення і своєчасна заробка їх у грунт. Його вносять під осінній зяблевий обробіток ґрунту, і лише на легких піщаних ґрунтах та в районах надмірного зволоження, осіннє внесення за ефективністю може поступатися перед весняним. Крім того, при цьому може спостерігатися забруднення водоймищ вивільненим але не використаним рослинами азотом та іншими речовинами.

Найбільш ефективними дозами гною під зернові культури в Лісостепу є 25—30 т/га, на Поліссі — 30—35 т/га, в Степу — 20—25 т/га. Під кукурудзу, цукрові буряки, картоплю та інші просапні культури дози збільшують до 40—45 т/га, а під деякі овочеві, силосні культури та цінні технічні ще більше. Із збільшенням доз органічних добрив урожайність зростає, але окупність кожної тонни добрив приростом урожаю знижується. Найбільш ефективне внесення гною на дерново-підзолистих, піщаних, супіщаних і легкосуглинкових ґрунтах, особливо разом з мінеральними.

Без підстилковий (рідкий) гній — це суміш твердих і рідких екскрементів, яку отримують при без підстилковому утриманні.

Вологість рідкого гною досягає 90%, він містить до ЗІ—70% азоту в амонійній формі, яка добре засвоюється в перший рік внесення. Тому дія його на першу культуру дещо сильніша, ніж дія підстилкового гною, а післядія, навпаки, слабша. Дози без підстилкового гною визначають виходячи з потреби культури у поживних елементах, типу ґрунту та його наявності. Вносять без підстилковий гній під основний і вигляді підживлення після скошування .передпосівний обробіток ґрунту , а також в підживлення. Під зернові культури вносять по 25—ЗО т/га, під столову картоплю і цукрові буряки — по 40—60, кормові сорти картоплі, кормові буряки і цукрові на корм, кукурудзу на зерно — по 70—90 т/га, на посівах багаторічних трав — по 60—80 т/га у вигляді підживлення після скошування.

Для навантаження без підстилкового гною використовують навантажувачі-подрібнювачі ПНЖ-250, які перемішують гній, подрібнюють тверді частинки і завантажують у цистерни або перекачують по трубопроводу за допомогою фекальних насосів 5 Ф-6,5 Ф-9, 5 Ф-12 та інших. Для транспортування і внесення на поверхню ґрунту застосовують розкидачі РЖТ-4, РЖТ-8, РЖТ-16. Цей гній широко використовують для виготовлення компостів.

Гноївка — цінне азотно-калійне добриво. Від кожної голови великої рогатої худоби (ВРХ) за стійловий період можна зібрати до 2 т гноївки. Вона в середньому містить 0; 1—0,4% азоту, 0,3—0,6% калію. При утриманні худоби на підстилці більша частина гноївки вбирається підстилкою, а не увібрана Збирається в сечозбірники, її використовують для внесення в грунт, підживлення лук, виготовлення компостів.

Торф містить багато азоту, менше фосфору і дуже мало калію. Торф верхових боліт містить 0,8—1,2% азоту, 0,06—0,12% фосфору, 0,Г% калію; рН його — 2,8—3,5; Перехідний торф Мстить відповідну 1— 2,3%, 0,1—0,2%, 0,1% і рН 3,5—4,7, торф Низинних боліт — відповідно 2,3—3,3%, 0,12—0,15%, 0.15% і рН 4,7—5,5. Деякі низинні торфи містять до 3% фосфору. Такі торфовища називають вівіанітовими і торф з них використовують як фосфорне добриво. Азот торфу входить до складу стійких до руйнування органічних сполук і тому малодоступний рослинам. Щоб підвищити доступність азоту і збагатити торф.


Читайте також:

  1. Адаптивні (органічні) ОСУ
  2. Азоновмістні органічні сполуки.
  3. Азот, фосфор, біогенні елементи та їх сполуки, органічні речовини
  4. Білки – це високомолекулярні органічні біополімери, мономерами яких є амінокислоти.
  5. Всі теплоізоляційні матеріали за хімічною природою поділяються на 2 групи: органічні і неорганічні або мінеральні.
  6. Вуглеводи – складні органічні сполуки, до складу яких входять атоми вуглецю (С), кисню (О) та водню (Н).
  7. Елементоорганічні сполуки та їх пожежонебезпечність
  8. Калійні добрива
  9. КАУСТОБІОЛІТИ І ЇХ ОРГАНІЧНІ УТВОРЕННЯ
  10. Мікродобрива та їх викрстання
  11. Неметалеві неорганічні покриття
  12. ОРГАНІЧНІ В'ЯЖУЧІ ЗАСОБИ




Переглядів: 908

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Класифікація добрив | Лекція № 7.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.