Альдегіди і кетони – це клас органічних сполук, молекули яких містять карбонільну групу >С=О (оксогрупу). Альдегіди мають функціональну групу:
О
– С
Н
В молекулах альдегідів атом карбону карбонільної групи сполучений з атомом гідрогену і вуглеводневим радикалом.
В кетонах атом карбону карбонільної групи сполучений з двома вуглеводневими радикалами, які можуть бути однаковими або різними. Загальна формула кетонів:
R1– С – R2
О
За систематичною номенклатурою назви альдегідів утворюються з назв відповідних вуглеводнів, додаючи до них суфікс – аль. Головний ланцюг в молекулі альдегіду вибирають так, щоб в нього обов’язково входив атом карбону карбонільної групи, наприклад:
Назву кетонів за систематичною номенклатурою також утворюють з назви відповідного вуглеводню, додаючи до неї суфікс –он. У назві зазначають також номер атома вуглецю, сполученого з карбонільним атомом кисню, наприклад:
Ізомерія альдегідів пов’язана з розгалуженням карбонового ланцюга радикала і в гомологічному ряду цих сполук починається з четвертого члена ряду:
Ізомерія кетонів залежить як від будови алкільних груп-радикалів, так і від положення карбонільної групи в молекулі кетону. Кетон, для якого починається ізомерія, має в своєму складі п’ять атомів вуглецю. Серед ізомерів цього кетону:
Ацетон і нижчі кетони – рідини, вищі кетони – тверді сполуки. Альдегіди і кетони киплять при значно нижчій температурі, ніж спирти з такою ж кількістю атомів. Це свідчить про те, що альдегіди і кетони, на відміну від спиртів, не є сильно асоційованими речовинами.
Альдегіди і кетони з невеликою молекулярною масою – дуже леткі речовини, добре розчиняються у воді і мають специфічний запах. Існує декілька методів синтезу акльдегідів і кетонів.