МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
Ферменти, фарбники, бактерії гліцери, іони.Механізми всмоктування ЛЕКЦІЯ № 8 Лекції з нормальної фізіології
Білки, антитіла, алергени, Амінокислоти, моноцукри, жирові кислоти, Всмоктування жирів 90% жирів їжі – це тригліцериди з довгим ланцюгом (С16-С18). В ротовій порожнині ніяких перетворень жирів не відбувається. У шлунку жири утворюють краплі d = 100 нм. У тонкому кишковику утворюється емунсія з розміром часток до 5 нм. Емульгації сприяє жовч. Жири розщеплюються під упливом: 1) панкреатичної ліпази. Значення шлункової і кишкової ліпази вторинне. Найактивніше розщеплення жирів відбувається у 12п. кишці. Коли хімус досягає середини12п. кишки 80% жиру вже гідролізоване.Тригліцериди розщеплюються до гліцерину і жирових клітин 2) ФЛА2 відщеплює лецитина жирових клітин з утворенням лізолецитина. 3) Холестеролестераза вивільнює холестерол. 10-20% жирів всмоктується у нерощеплені вуглеводи. Гліцерин всмоктується шляхом персобції та реабсорбції. Всмоктування жирових клітин залежить від довжини вуглеродного ланцюга. Низкомолекулярні жирові клітини (їх 30%) дифузують в ентерацит, а потім в кров у інтактному (незміненому) стані. Через v.portae вони надходять у печінку. Де з них синтезуються ФЛ, ЛПНГ, ЛПВГ. Довголанцюгові жирові кислоти разом з жовчними кислотами, холесреролом, ліцетином утворюють міцели. Ці міцели обсорбуються на поверхні глікокалікао ентероцита. Жовчна кислота відєднується, повертається у кишковик і всмоктується в кров і надходить у печінку. Як би не було такого кровообігу жовчна килота для перетравлення жирів на добу було б потрібно 12 л жовчі. Міцели надходить в ентероцит, де відбувається ресинтез триглицеридів, фосфоліпідів, холестеролу. В ділянці ап.Гольджі синтезовні жири з’єднуються з білками і утворюють хіломікрони і ЛПНГ. Ці речовини (85% ТГ, 6% ФЛ, 4% ХН, 2% білок) накопичуються в секреторних везикулах і транспортуються з інтероциту шляхом екзоцитозу в центральну лімфатичну судинку ворсинку, звідти у лімфу і через грудну лімфатичну протоку в кров. З током крові жири потрапляють у жирові депо де утворюється білий жир. Оскільки основна кількість жирів всмоктується через лімфу, через 3-4 години коли лімфа починає потропляти в кров плазма крові стає схожою на молоко. Регуляція всмоктування жирів: 1: Нервова ВНС: ПСНС – активує, СНС – гальмує. 2: Гуморальна: підвищується всмоктування гормонів кори наднирників, щитоподібної залози, передньої долі гіпофіза, ГІП-секретин, ХКПЗ.
Всмоктування вуглеводів Процес розщеплення вуглеводів починається у ротовій порожнині під упливом -амілази слини (20-40%). Її дія продовжується і в шлунку в середині харчової грудки, доки в неї не проникне HCl і фермент буде інактивований. Гідроліз вуглеводів відбувається в основному в тонкому кишковику під упливом гліколітичних ферментів (50-80%). Продуктами розщеплення вуглеводів є моноцукри, глюкоза, фарукоза, лактоза. Всмоктування моноцукрів відбувається головним чином у тонкому кишковику. Найшвидше всмоктуються гексозиглюкоза і галактоза, повільніше пентози. Транспорт глюкози в ентероцит спрежений з транспортом Na+ (симпорт).
Глюкоза акумулюється в ентероциті. А потім транспортується в кров пасивно, за град.конц. дифузії. При високій концентрації глюкози в кишковику вона може всмоктуватись через міжклітинні щілини. Регуляція всмоктування вуглеводів: 1. Нервова: ПСНС – підвищується, СНС- знижується. 2. Гуморальна: підвищуються гормони наднирників, гіпофіза, щитоподібної залози, підшлункової залози, серотонін, ацетилхолін. Зменшується гістамін незначно, соматостатін суттєво. Глюкоза, яка всмоктується в кишковику, по системі воротної вени їде в печінку. Де перетворюється на глікоген. Частина глюкози потрапляє в загальний кровоток і використовується тканинами як енергетичний матеріал. Частина перетворюється в триглицериди і відкладаються у жирове депо.
Всмоктування білків Гідроліз білків починається у шлунку під упливом пепсинів шлункового соку. Тут білки розщеплюються до альбумоз і пептонів. Продовжується гудроліз у тонкомк кишковику під упливом протеолітичних ферментів панкреатичного і кишкового соків. Тут білки розщеплюються до амінокислот. Основним місцем всмоктування амінокислот є тонка кишка. Невелика кількість низькомолекулярних білків всмоктується нерозщеплюючими. Основна кількість амінокислот транспортується в ентероцит активно спряжено з Na+. Швидкість всмоктування різних амінокислот-різна. Швидче всмоктується амінін, метіонін, лейцин. Повільно фенілаланін, цистеїн, тирозин. Найменша швидкість всмоктування для аланіну, серину, глуамінові кислоти. L-форми амінокислот всмоктується активніше на Д. Існує декілька типів переносників для різних амінокислот: I. переносники для неполярних гідрофобних амінокислот (валін, фенілаланін, аланін); II. + заряжених основних амінокислот (аргинин, лізин, гістидін); III. полярні гідрофільні незаряжені амінокислоти (гліцин); IV. – заряжені кислі амінокислоти (глутамінова кислота і аспарагінова кислота). Транспорт амінокислот із ентероцита в кров за град.конц., пасивний. З током крові амінокислоти їдуть у печінку де з них утворюються специфічні для організму білки (білки плазми, білки зсідання крові, ферменти, гормони, Нв, тканинні білки). Частина амінокислот дезамінується і утворюється токсичний аміак, з якого потім синтезується нетоксична сечовина. Частина амінокислот переамікується з енергетичною метою. Регуляція всмоктування білків: 1. Нервова: ПСНС – підвищується, СНС- знижується; 2. Гуморальна: підвищується всмоктування гормонів наднирників, щитоподібної залози, гіпофіза.
Всмоктування води і мінеральних солей За добу через ШКТ проходить близько 10 л води. З них 2-3л надходить з їжею, 6-7л з травними соками. З калом вивільнюється тільки 100-150 мл води, решта всмоктується в тонкому кишковику. Невелика кількість у шлунку і товстому кишковику. Механізми всмоктування води: 1. Фільтрація(за гідростатичним тиском); 2. Осмос(за осмотичним тиском). Осмотичний тискХімуса ізотонічний. Тому всмоктування вуглеводів, амінокислот, солей сприяє всмоктування води. Найважливіше значення у всмоктуванні води відіграють іони Na+ i Cl-. За добу всмоктується 25-30 г солі. Транспорт Na в ентерацит здійснюється двома шляхами: 1. Пасивно, шляхом дифузії; 2. Спряжено з амінокислотами і моноцукрами (симпорт). Транспорт Na із ентероцита в кров здійснюється активно. Na може всмоктуватись в кров і через міжклітинні канали за градієнтом концентрації пасивно. Іони Cl- всмоктуються вслід за Na завдяки електростатичним силам, а також шляхом рбмінної дифузії на іони НСО3-. К всмоктується пасивно, за електрохімічним градієнтом. Чим більше всмоктується Na, тим менше К+. Двохвалентні іони всмоктуються дуже повільно. Наприклад Са2+ всмоктується у 50 разів повільніше ніж Na. Основний механізм всмоктування Са активний за участю переносників. Mg всмоктується повільніше, ніж Са. Mg i Ca мають спільного переносника. Тому чим більше всмоктується Са, тим менше Mg. Регуляція всмоктування води і солей: 1. АКТГ посилює всмоктування води, Cl-; 2. Тироксин посилює всмоктування води; 3. Гастрин, секретин, ХЦКПЗ зменшує всмоктування води, Na+; 4. Гормони наднирників і гіпофіза посилює всмоктування Na.
Читайте також:
|
||||||||
|