Сутність ідеї машинної імітації з’ясуємо на простому прикладі. Нехай обчислювальний центр має одну ЕОМ, що обслуговує користувачів за допомогою системи розподілених терміналів. Проміжки часу між послідовними надходженнями заявок на обслуговування є рівномірно розподіленою випадковою величиною, яка набуває значення від 1, 2,..., 10 хв з однаковою ймовірністю 0,1. Вважатимемо, що час обслуговування однієї заявки (час виконання замовлення) — це випадкова величина, що з однаковою ймовірністю набуває значень 1, 2, ..., 6 хв. Потрібно визначити середній час перебування заявки в обчислювальній системі (очікування в черзі і обслуговування) і відносний час (у відсотках) простою ЕОМ. Обмежимося випадком обслуговування 10 заявок.
Для моделювання системи потрібний штучний експеримент, що відбиває основні умови розглядуваної ситуації. Насамперед фізично реалізуємо випадкові величини: t — час між появами послідовних заявок на обслуговування і t — час обслуговування заявки, скориставшись «жеребкуванням».
Візьмемо 10 фішок із числами від 1 до 10, а також кубик, на гранях якого записано цифри від 1 до 6. Витягаючи навмання фішку з будь-якої посудини, реалізуємо величину t (реалізацією є число, записане на цій фіщці). Після цього фішку знову кладемо в посудину. Підкидаючи кубик, на верхній його грані читаємо число, що є реалізацію величини t.