Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Вільний ринок має серйозні недоліки.

По-перше, ринок приводить до диференціації в рівні життя населення, забезпечує високу мотивацію до роботи. Соціальні наслідки вільного ринку такі: безробіття, розорення, бідність окремих груп населення. Із загальнолюдських позицій ринковий розподіл несправедливий, оскільки не забезпечує мінімального рівня життя всім. Необхідне втручання держави для вирішення соціальних проблем.

Ринок не може створити умови реалізації права на роботу для всіх членів суспільства. Влаштовуються на роботу лише ті, на чию робочу силу є попит. Вільний ринок не гарантує повної зайнятості населення, а також стабільного рівня цін.

По-друге, механізм вільної конкуренції не забезпечує економіку потрібною кількістю грошей на розвиток виробництва. Має місце недолік грошей. Проблему емісії грошей бере на себе держава в особі Держбанку.

По-третє, діяльність вільних конкурентів часто призводить до небажаних ефектів, таким, як забруднення навколишнього середовища, продуктів харчування пестицидами та іншими шкідливими речовинами, розвиток наркоманії, алкоголізму й т.ін. Вільний ринок, таким чином, часто ігнорує потенційно негативні наслідки ухвалюваних рішень, а також не сприяє збереженню невідновлюваних ресурсів.

По-четверте, вільний ринок не створює стимулів для виробництва товарів й послуг колективного користування, не здатний забезпечити суспільство послугами, які потрібні кожній людині й від яких ніхто не одержує прибутку (оборона, державне управління, охорона природи й т.ін.).

По-п'яте, ринок не забезпечує діючої мотивації для фундаментальних досліджень. Він реалізує вже наявні науково-технічні досягнення, але не виділяє коштів для фундаментальних досліджень у науці й техніці, а вони необхідні для розвитку суспільства у перспективі.

По-шосте, економіка, яка функціонує на основі вільного ринку, підвладна нестабільному розвитку з відповідними рецессивнімі (спад або уповільнення темпів зростання виробництва) та інфляційними процесами.

Ринок не розповсюджується на ті види діяльності, які не можуть бути підлеглі виключно комерційним інтересам (охорона здоров'я, освіта, наука, культура, єдина транспортна мережа, збиткові виробництва), але необхідні суспільству.

В економіці вільний ринок представлен ринком біржевого стандартизованного товару.

Вільний ринок, як економічний механізм - це абстракція: у минулому, і тепер має місце регулювання ринку, оскільки умовам вільного ринку не відповідає ніяка державність.

Регульований ринок - це результат цивілізації й гуманізації суспільства, коли держава прагне якось пом'якшити удари ринку по інтересах окремих членів суспільства, але не настільки, щоб знищити мотивацію до творчої, ініціативної роботи та прийняття ризику в господарській діяльності.

Ринок може регулюватися:

Ø за допомогою свого ринкового механізму, елементами якого є конкуренція, прибуток, ціна, попит, пропозиція й т.ін.;

Ø державою прямо й опосередкований через держзамовлення, податки й т.ін.

Взаємодія цих двох аспектів регулювання ринку має моніторинговий характер, який свідчить про посилення ринкового механізму або державного регулювання. Держава до певної міри забезпечує умови функціонування ринку, й надмірне втручання держави в ринкові відносини призводить до їх деформацій. Прикладом деформації ринку може бути ринок економіки радянських часів і пострадянський.

Сучасна модель ринкового господарювання, яка склалася в країнах з розвиненою ринковою економікою характеризується такими загальними рисами, як максимальна приватизація, відвертість ринків, високий рівень розвитку економіки країни в цілому і інфраструктури ринку зокрема, розвинена система методів фінансово-бюджетного регулювання національної економіки, конвертована валюта, економічне зростання та циклічний характер розвитку економіки в цілому.


Читайте також:

  1. Але в реклами є і недоліки.
  2. Аудит: поняття, завдання, предмет та об’єкти. Класифікація аудиту. Ринок аудиторських послуг
  3. Багатофакторна матриця «Мак-Кінсі», її зміст, способи використання , достоїнства і недоліки.
  4. Бар’єри капітальних витрат або обсяги первісних інвестицій, що необхідні для входу на товарний ринок
  5. Біржовий ринок акцій
  6. Біржовий ринок облігацій
  7. Валютний ринок
  8. Валютний ринок
  9. Валютний ринок та його види.
  10. Валютний ринок та його види.
  11. Валютний ринок, основи його функціонування. Основні види валютних операцій
  12. Валютний ринок. Види операцій на валютному ринку




Переглядів: 541

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Сутність та основні риси ринку | Класифікація ринку

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.017 сек.