Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Класифікація ринку

 

Основними умовами функціонування товарного ринку є нижченаведені чотири умови:

1. Матеріальна зацікавленість виробника в обслуговуванні попиту. Її основу складають відносини власності на засоби виробництва й створюваний продукт. Власність визначає свободу виробника в маневруванні ресурсами, надає можливість самостійно ухвалювати рішення з вигодою для себе, а також для суспільства в цілому, відповідати за свої рішення, зокрема матеріально.

Спонукальним мотивом до дій для виробника є прибуток. Тому держава повинна створювати відповідні умови для реалізації виробником матеріального інтересу, тобто формувати законодавчу базу, яка дозволятиме об'єднувати всі види інтересів у суспільстві;

2. Наявність резервів виробничих потужностей та робочої сили. Якщо виробничі потужності використовуються на 100 % при повній зайнятості всього працездатного населення, то виробництво не може оперативно реагувати на зміни попиту, у виробника немає маневру для переналагодження виробництва на випуск нової продукції. Звідси - випуск продукції, яка не має попиту, втрата конкурентних позицій на ринку.

Що стосується резерву робочої сили, то практика показала, що в ринковій економіці повинен підтримуватися оптимальний розмір цього резерву, оскільки суспільство несе великі витрати внаслідок безробіття й повної зайнятості.

3. Наявність інфраструктури ринкового господарства, тобто наявність взаємозв'язаної системи організацій, які обслуговують потоки товарів, послуг, грошей, цінних паперів, робочої сили. Тут важливо вказати, що в ринковому господарстві всі суб'єкти господарювання, незалежно від форм власності, повинні знаходитися в рівних умовах, кожному з них з боку держави повинно бути гарантований однаковий юридичний і фактичний захист.

4. Наявність стійкого грошового обігу. Нестійкий грошовий обіг у країні формує особливу психологію учасників ринку. Висока інфляція викличе у споживача високі інфляційні очікування. У цих умовах, щоб позбавитися "гарячих грошей" та позбутися збитків, споживач проявляє ажіотажний попит на товари та послуги, що дає виробнику помилковий орієнтир на розширення виробництва і пропозиції товарів.

Класифікація ринків включає достатньо велику кількість ознак ринку і ще більше їх видів (табл. 1.1.)

 

Таблиця 1.1.

Класифікація ринків [9]

 

Класифікаційна ознака Тип ринку
Структура господарства або галузі 1. Ринки промислово розвинених країн 2. Ринки країн, що промислово розвиваються 3. Ринки країн експортерів сировини 4. Ринки країн з економікою типу натурального господарства
Рівень доходів і характер їх розподілу в країні 1. Ринки країн з дуже низьким рівнем доходів 2. Ринки країн з дуже низьким і дуже високим рівнем доходів 3. Ринки країн з низьким, середнім і високим рівнем доходів 4. Ринки країн з переважно середнім рівнем доходів
Економічне призначення об'єктів ринкових відносин 1. Ринок товарів і послуг 2. Ринок чинників виробництва 3. Фінансовий ринок 4. Інформаційний ринок 5. Ринок праці
Територіальний обхват 1. Внутрішній ринок 2. Національний ринок 3. Регіональний ринок 4. Світовий ринок
Рівень регулювання 1. Вільний ринок 2. Регульований ринок
Тип конкуренції 1. Ринок вільної конкуренції 2. Ринок монополістичної конкуренції 3. Ринок олігополістічної конкуренції 4. Ринок чистої монополії
Ступінь охоплення споживача в процес продажу 1. Потенційний ринок 2. Доступний ринок 3. Кваліфікований доступний ринок 4. Цільовий ринок 5. Освоєний ринок
Рівень насиченості ринку 1. Рівноважний ринок 2. Збитковий ринок 3. Дефіцитний ринок
Вид споживачів 1. Ринок споживачів 2. Організаційні ринки
Відповідність законодавчим нормам 1. Легальний ринок 2. «Чорний ринок»

 

Привабливість країни, як ринку збуту її продукції визначається структурою її господарства і рівнем розподілу доходів у країні. Структура господарства визначає виробничий попит. У промислово розвинених країнах промисловість має широко диверсифікований характер, розвинена сфера послуг, частка сільського господарства незначна. Ці країни є основними експортерами та імпортерами промислових товарів.

Країни, що промислово розвиваються, – це в більшості індустріальні країни, тому вони імпортують різну сировину і вироби важкого машинобудування. Структура господарства таких країн представлена сільським господарством і гірничодобувною промисловістю, які мають експортну спрямованість.

Країни-експортери сировини багаті одним або декількома видами природних ресурсів. Вони є ринками збуту гірничодобувного устаткування, сільськогосподарських машин, інструментів, важких автомобілів, навантажувально-розвантажувального устаткування.

У країнах з економікою типу натурального господарства більшість населення займається простим сільськогосподарським виробництвом. Велику частину виробленої продукції вони споживають самі, а інше обмінюють на прості товари і послуги. На ринках таких країн експортер має незначну нагоду для реалізації своїх товарів і послуг.

При класифікації ринків за територіальною ознакою виділяють наведені нижче типи ринків.

Внутрішній ринок охоплює сферу обміну, яка обмежена кордонами конкретної країни. Її учасниками є, як місцеві підприємці, так і організації інших країн.

Національний ринок – це сфера дії внутрішніх та зовнішньоторговельних операцій.

Регіональний ринок – це сфера дії внутрішніх та міжрегіональних торгових операцій. Регіональний ринок може бути самозабезпеченим, частково забезпеченим і повністю залежним від ввезення товарів.

Світовий ринок – це сукупність національних ринків. У структурі світових ринків виділяють два основні сектори: відкритий і закритий, які мають свої принципи торгівлі й ціноутворення.

Закритий ринок– це ринок, де взаємодіють продавці та покупці, які пов'язані різними формами некомерційних відносин, зокрема, юридичною залежністю, системою пайової участі та фінансового контролю, угодами про спеціалізацію й кооперацію, спеціальними торговельно-економічними, валютно-кредитними та іншими договорами, які не мають комерційного характеру. Основними джерелами закритого ринку є:

· внутрішньофірмові поставки між філіалами, дочірніми і головними підприємствами великих корпорацій;

· спеціальна торгівля, представлена поставками товарів, як допомога за довгостроковими контрактами;

· бартерні й компенсаційні операції.

Відкритий ринок є сферою звичної комерційної діяльності необмеженого кола незалежних покупців на біржах.

За характером та рівнем попиту й пропозиції на ринку розрізняють такі типи ринку.

Ринок продавця характеризується обмеженістю товарного асортименту та кількісної пропозиції на ринку товару – дефіцитом. Це спонукає споживача купувати те, що пропонує продавець, не пред'являючи особливих вимог до якості та техніко-економічних характеристик товару.

Ринок покупця характеризується наявністю широкого асортименту товарів, які випускаються різними виробниками, що породжує конкуренцію між продавцями виробів, які задовольняють аналогічні запити покупців.

Залежно від виду споживача розрізняють два наступні типи ринку.

Ринок споживчих товарів – це сукупність індивідуумів та їх сімей, які купують товари та послуги для особистого споживання. Ринки споживчих товарів характеризуються наявністю масового споживача, різною конкуренцією, децентралізованою структурою.

Ринки організацій розділяються на наведені нижче види ринків:

· Ринки продукції виробничо-технічного призначення, які є сукупністю організацій і приватних осіб, купуючих товари й послуги, що використовуються при виробництві інших продуктів.

· Ринки посередників – це сукупність організацій та фізичних осіб, які купують товари з метою їх перепродажу або здачі в оренду.

· Ринки державних установ, в яких державні установи всіх рівнів купують або орендують товари й послуги для виконання своїх функцій.

Залежно від ступеня обхвату покупця в процесі продажу виділяють п'ять таких типів ринків, які наведені нижче.

Потенційний ринок – це сукупність споживачів, які виявляють зацікавленість до певного продукту.

Доступний ринок – це група споживачів, які мають інтерес, засоби та доступ до певного продукту.

Кваліфікований доступний ринок – це сукупність споживачів, які мають інтерес, засоби й доступ на ринок, що задовольняє законодавчим вимогам.

Освоєний ринок – це сукупність споживачів, які вже купили який-небудь продукт.

Залежно від типу конкурентної боротьба розрізняють такі види ринків.

1. Ринок вільної конкуренції.Зовнішніми ознаками ринку вільної конкуренції (поліполії) є:

1)на ринку сума цін пропозиції рівна сумі цін попиту. При цьому, ціни досить вільні й знаходяться в деякому русі;

2) наявність запасів товарів, а також резервних потужностей, які гарантують безперебійну торгівлю;

3) відсутність черг, характерних для дефіцитного ринку. Дефіцит знімається шляхом регулюючої функції цін (за рахунок підвищення цін до рівня, який врівноважує попит);

4) зміна цін безпосередньо позначається на попиті та пропозиції, і навпаки, зміна попиту або пропозиції веде до зміни цін (еластичність цін, попиту і пропозиції);

5) підвищення (зниження) ціни на який-небудь товар веде до зниження (підвищення) цін на інші товари, представлені на даному ринку, які не використовуються у виробництві цих товарів (негативна перехресна еластичність);

6) підвищення (зниження) ціни на який-небудь товар викликає підвищення (зниження) цін на товари, що інтенсивно використовуються в його виробництві або є додатковими до нього (негативна перехресна еластичність);

7) вільний вхід і вихід як на ринок виробників (продавців), так і на ринок споживачів (покупців);

8)ціна при поліполіїзадається ринком, проте існує повна свобода
конкуренції, оскільки виробник вибирає потрібний об'єм виробництва. Ціни під впливом попиту і пропозиції тяжіють до єдиних цін на конкретний
товар у даному місці та у фіксований момент часу, тобто єдина ринкова ціна задається ринком і пристосовується до цін суб'єктів ринку.

Дана ситуація в економічній теорії одержала назву оптимальності Парето. Оптимум Парето існує тоді, коли має місце такий розподіл ресурсів і готової продукції, при якому існує варіант розподілу, що покращує положення одного контрагента і не погіршує положення інших.

В умовах оптимуму Парето є ринкова рівноважна, при якій гранична корисність блага дорівнює граничним витратам виробництва. Таким чином, кожен споживач оцінює одиницю покупки відповідно до її корисності та граничних витрат.

Ринок вільної конкуренції характеризується трьома умовами:

o наявністю безлічі фірм, коли жодна з них не має значного впливу на рівень поточних цін, оскільки кожній з них належить невелика ринкова частка;

o однорідністю і взаємозамінністю конкуруючих товарів;

o відсутністю цінових обмежень.

При цьому роль маркетингових досліджень, політики цін, системи ФОПСТИЗ, діяльності з розробки товару вкрай незначна. В умовах вільної конкуренції попит на товар повністю залежить від ціни. Річ у тому, що на ринку фігурує безліч фірм і жодна з них не контролює досить помітну ринкову частку. Тому при розширенні об'єму виробництва фірма, як правило, ціну не змінює. Залежність попиту і ціни виявиться обернено пропорційною, тобто зниження ціни сприятиме збільшенню попиту, а крива попиту буде монотонно убуваючою. У випадку, якщо пропозиція товарів зросте, то ціна знизиться, причому це торкнеться всіх фірм ринку незалежно від об'єму їх виробництва.

Таким чином, в умовах вільної конкуренції жодна фірма на ринку не виконує в ціноутворенні скільки-небудь помітної ролі, а ціни складаються під впливом попиту і пропозиції. Фірмам доводиться орієнтуватися на сформований рівень цін.

Ринків вільної конкуренції дуже небагато, в основному це міжнародний ринок деяких однорідних товарів, наприклад, пшениці, лісу, цінних паперів, руд кольорових металів [5].

2. Ринок монополістичної конкуренції. Ринок монополістичної конкуренції складається з великої кількості фірм, які пропонують свої товари за цінами, які коливаються у великому діапазоні. Товари тут не взаємозамінні та відрізняються один від одного не тільки фізичними характеристиками, якістю, оформленням, а також перевагами відносно споживачів. Відмінність між товарами виправдовує широкий діапазон цін.

Ринку монополістичної конкуренції властиві три характерні особливості:

o гостра конкурентна боротьба між фірмами;

o диференціація товарів, які випускаються фірмами-конкурентами, як за рахунок розбіжностей в споживчих властивостях, так і внаслідок надання неоднакових додаткових послуг;

o легкість проникнення на ринок.

Особливість маркетингу в цих умовах полягає у виявленні специфічних потреб різних сегментів ринку. Велику роль при цьому виконує реклама, привласнення товарам марочних назв (стратегія марок), удосконалення продукції. В умовах монополістичної конкуренції фірма формує ціну на свою продукцію, враховуючи структуру попиту споживачів, ціни, які встановлюють конкуренти, а також власні витрати виробництва.

У центрі уваги на ринках монополістичної конкуренції - диференціація товару. Переваги, які споживачі віддають торговій марці, дозволяють одержати прибуток, вище середньоринкового. В даному випадку, йдеться про ринкову силу,яка дає можливість встановлювати ціни вищі ніж у конкурентів. Ринкова силабільша у диференційованих товарів.

Вимірюється ринкова сила коефіцієнтом ринкової сили, яка визначається як відношення коефіцієнта націнки для марки до середнього на ринку значення цього коефіцієнта.

Коефіцієнт ринкової сили = коефіцієнт націнки для марки


Читайте також:

  1. I етап. Аналіз впливу типів ринку на цінову політику.
  2. II. Класифікація видатків та кредитування бюджету.
  3. III. Аналіз ринку
  4. III. Географічна структура світового ринку позичкового капіталу
  5. IV класифікація боргу.
  6. IV розділ. Сегментація ринку та вибір цільового сегменту
  7. IV. Оцінка привабливості стратегічних зон господарювання підприємства на ринку.
  8. IV. Розширення депозитів шляхом операцій на відкритому ринку.
  9. IY. Стратегії “асоційованого” ринку
  10. O стратегія підвищення ринкової частки за існуючої місткості ринку.
  11. V. Класифікація і внесення поправок
  12. V. Класифікація рахунків




Переглядів: 2999

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Вільний ринок має серйозні недоліки. | Середнє значення коефіцієнта націнки для ринку.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.