Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Теорії оподаткування у економічній науці

МІЖНАРОДНЕ ОПОДАТКУВАННЯ

ТЕМА

Виникнення держави пов’язано з податками, які виступають невід’ємним елементом і забезпечують фінансову основу діяльності органів влади за рахунок перерозподілу частини національного доходу. В демократичному суспільстві першочерговим призначенням податків виступає процес фінансування видатків уряду, який перерозподіляє ресурси та надає необхідні суспільні послуги громадянам.

Сучасна практика оподаткування в різних країнах доводить, що податки виступають важливим інструментом реалізації стратегії суспільного розвитку. Вони відіграють надзвичайно важливу роль у формуванні умов для розвитку та реалізації соціального потенціалу людини, де головним виступає зростання соціального добробуту.

В усі часи податки виступали важливою категорією державних фінансів і головним елементом витрат та незручностей для суб’єктів господарювання і громадян-виборців. З позиції бізнесу та громадян податки ототожнюють з витратами і визначають як фактор скорочення кінцевого результату діяльності – прибутку.

Протягом всієї історії людства держава в особі фіскальних органів намагається як можна ширше оподатковувати доходи громадян і підприємців, що знаходяться на даній території, розширюючи базу оподаткування, збільшуючи розмір ставок і кількість податків. Проте, більшість юридичних і фізичних осіб використовуючи законні і незаконні методи намагаються знизити тягар оподаткування.

Систематизуючи історичний розвиток оподаткування виділяють три його етапи: перший етап охоплює Стародавній світ і початок середніх віків, другий – XVI-XVIII століття, третій – XIX-ХХ століття.

Перші концепції оподаткування з’явилися в середині XVI століття за умов досить високого розвитку рівня державності, що відбувався одночасно з розвитком різних напрямів економічної думки. Так під впливом розвитку вчення про державу змінювалось уявлення про економічну сутність податків.

Спочатку теорія оподаткування була створена в рамках класичної економічної школи (А. Сміт, Д. Рікардо, Ж.-Б. Сей), в основі якої лежала концепція пріоритету пропозиції як фактора, що визначає попит через стан ринку ресурсів. Нею оподаткування розглядалось винятково як спосіб створення фінансової бази для виконання управлінської і військової функцій покладених на державу. Погляди представників класичної школи базуються виключно на виконанні податками фіскальної функції, оскільки вони перешкоджають процесу утворення та накопичення капіталу.

На початку ХХ століття втручання держави в економіку науково обґрунтував англійський економіст Дж. Кейнс. На відміну від представників класичної школи вчений вважав, що за відсутності достатньо ефективних сил саморегулювання ринкового механізму виробничого відтворення, його необхідно доповнювати державними регуляторами і стимуляторами. Учений віддавав перевагу найбільш дійовим заходам державного регулювання економіки застосуванню інструментів фіскальної політики: прямих державних видатків, системи податків і займів.

Сучасна податкова політика високорозвинених країн світу опирається на теоретичні постулати економіки пропозиції. Представники даної школи сучасної економічної думки пропонували використовувати зниження граничних ставок податків в умовах боротьби з кризовими явищами, які відбувались наприкінці 70-х початку 80-х років ХХ століття. Крім зниження ставок податків економіка пропозиції характеризується зміною кейнсіанської концепції оподаткування, в основі якої лежала активна фіскальна політика держави, на неокласичну концепцію податкової нейтральності, яка ґрунтується на непрямому втручанні держави в економіку.

Характеризуючи податки в сучасному суспільстві слід підкреслити схожість складу і структури податкових систем високо розвинутих країн світу. Вони включають такі важливі джерела доходів центральних і місцевих бюджетів, як індивідуальний прибутковий податок, універсальні податки на споживання, внески до соціальних фондів, а також менш вагоміші податки – податок на прибуток корпорацій, податки на майно, акцизи та інші.

Відмічена особливість не вказує на ідентичність податкових систем держав. Оскільки кожна країна самостійно віддає перевагу прямим (США) або непрямим податкам (Франція, Швеція). При цьому, для всіх держав єдиним виступає процес еволюції податкових систем: зниження питомої ваги прямих податків при одночасному збільшені частки податків на споживання та обов’язкових відрахувань на соціальне страхування.

Особливе значення проблема оподаткування набула в системі світогосподарських зв’язків, в яких з кожним роком значно спрощуються переміщення товарів, капіталу і робочої сили.

 

 


Читайте також:

  1. А .Маршалл - основоположник неокласичної теорії.
  2. Аксіоматичний метод у математиці та суть аксіоматичної побудови теорії.
  3. Акціонерна власність в економічній системі
  4. Алгоритм планування податкових платежів. Вибір оптимального варіанту оподаткування та сплати податків.
  5. Альтернативні теорії вартості
  6. Альтернативні теорії капіталу
  7. Альтернативні теорії макроекономічного регулювання
  8. Альтернативні теорії максимізації
  9. Альтернативні уявлення щодо макроекономічного регулювання: теорії раціональних сподівань та економіка пропозиції. Крива Лафера.
  10. База оподаткування
  11. База оподаткування
  12. База оподаткування




Переглядів: 973

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Еволюція світової валютно-фінансової системи | Класифікація рівнів оподаткування у світовій економіці

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.