Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Короткі теоретичні відомості

Свято – це складне суспільне явище, що уособлює собою життя кожної людини і суспільства в цілому. Являючись частиною соціального життя, свято виступає як особливий вид життєдіяльності людини і суспільства, який уособлює прагнення людей до волі і радості.

Для кожної людини свято пов’язане з особливим святковим станом, який спонукає її до участі в тому чи іншому святковому дійстві. Відчуття святковості – це відчуття радості, бадьорості, емоційного піднесення.

Свято – це бажана, очікувана подія. Саме процес очікування свята формує внутрішню настанову на святковий настрій, і чим воно ближче, тим сильніші позитивні емоції.

Прикладом справжнього свята для дитини може слугувати день народження. З роками значення цього свята зменшується, а інколи воно перетворюється на привід для зустрічі рідних і близьких за духом людей, (щоправда, така зустріч – теж свято).

Сімейними святами вважаються народження дитини, хрестини, весілля, ювілеї сімейного життя тощо. Це приклади свят, основою яких є подія життєвого циклу. Для людства подібні свята будуть вічними.

Свята розподіляються на побутові (сімейні), релігійні, державні, календарні, свята казкових героїв і окремих професій. Вони можуть бути офіційними й неофіційними, сільськими і міськими, постійними або разовими.

Як правило, свято – це комплексний захід, в якому як засоби виразності представлені музика, пісня, танець, слово, елементи театралізації, гра тощо. Усі ці види мистецтва презентують культуру народу в особливій образно-виразній формі.

Натепер свята можуть називатися карнавалами, фестивалями, святковими акціями. Головне, щоб вони носили святковий характер і створювали святковий настрій усім присутнім.

Об’єктами культурно-пізнавального туризму найчастіше стають народні свята. Вони можуть бути представлені у формі змагань з традиційних автентичних видів ігор, наприклад, Фестивалі вікінгів у Великобританії, Афінський марафон в Греції, Апельсинові бої в Івреї (Італія), Біг биків в іспанській Памплоні або Ігри «По щучьему велению» в російському Ростові-на-Дону.

Популярними серед туристів є свята їжі і напоїв. Одним з найбільших свят напоїв є фестиваль пива «Октоберфест» у Німеччині. Весняні фестивалі проходять у всіх країнах, що виробляють вино: Італії, Франції, Іспанії, Угорщині. Але й країни, не дуже відомі як виробники вин, мають подібні свята: та ж Німеччина, Чехія, ПАР, Китай.

Серед свят їжі виділяються Фестиваль Гаучо в Аргентині, фестивалі сиру в Голландії, Швейцарії, Франції, Великобританії. У більшості європейських країн проходять свята шоколаду, наприклад, Фестиваль шоколаду “Єврошоколад” в італійській Перуджі. У Таїланді популярний серед туристів Вегетаріанський Фестиваль, в Ірландії – Ярмарок устриць. Франція пропонує туристам цілу низку цікавих гастрономічних свят: Фестиваль лимонів у Ментоні, Фестиваль трюфелів в Альбі, Фестиваль козячого сиру і Тиждень смаку у Вілеті, Свято Шукрута в Альзасі, а ще Свято спецій, Свято каштанів і грибів тощо.

Шановані в світі свята, пов’язані з природними явищами.

Без сумніву, одним з найцікавіших у світі є вже згадане українське свято Купала. Цікавим для туристів будуть китайське Свято Середини осені або Обряд «місячних коржів», японське Свято Цвітіння сакури, індійське свято весни «Холі», Свято перших плодів «Нквала», що проходить в африканському Свазіленді.

Найбільше свят природи присвячено квітам. Серед них можна виділити Фестиваль Троянд у марокканському Ель Келаа де М’Гуна, амстердамський Парад квітів, лондонський Фестиваль квітів, День Паризьких Садів у Франції.

А як не побувати на святі, одна назва якого викликає цікавість і спонукає до подорожі: Фестиваль Китів (ПАР), Фестиваль Океанів (Португалія), Міжнародний День Гір у Непалі.

Привабливими для туристів є свята урожаю. Щоправда, форми у них різні. Так, в іспанському містечку Бунол, що біля Валенсії, кожного року відбувається свято «Томатіна», кульмінацією якого стає «битва помідорів». Для цього свята привозять 120 тонн зрілих помідорів і десятки тисяч учасників свята перетворюються на мішені помідорних атак.

На велике свято екстремалів перетворився традиційний Піщаний марафон у Марокко. Марафонці з десятків країн вночі і вдень долають 234-кілометрову дистанцію пустелею Сахара. Бігти можуть усі бажаючі. Участь у марафоні коштує 2600 доларів США, а головний приз – лише 4500. Зрозуміло, що не заради грошей люди потерпають від спеки і піску. Нагородою для тих, хто дістанеться фінішу, стане свято переможця над собою.

Ще один приклад екзотичного свята – Ярмарок верблюдів, що проходить в індійському містечку Пушкар. Це барвисте видовище являє собою суміш східного базару, карнавалу і цирку. Під час свята продається і купується близько 30 тисяч верблюдів. Але не лише торги приваблюють людей у Пушкар. Тут можна побачити унікальні видовища: перегони на верблюдах, змагання з «верблюжого поло», конкурси «верблюжої краси». Крім того усі бажаючі можуть покататися на верблюдах. Своє мистецтво демонструють акробати, жонглери, факіри, шамани, заклинателі змій і ковтальники вогню.

Учасники дефілюють по торгівельних рядах у яскравому традиційному одязі. Нині багато туристичних фірм Індії пропонують святкові тури до Пушкару.

У французькому місті Ментон з 1933 р. проходить Фестиваль лимонів. На святкові потреби використовується 130 тонн лимонів і 10 тисяч квітів. Ними прикрашають постаменти і роблять драпірування для лимонних скульптур, що присвячені певній темі. У 2003 р. темою фестивалю була казка «Аліса в Країні чудес». По місту розгулювали тисячі гостей, у садах розмістили лимонні персонажі казок, по набережній пройшов парад з сотень лимонних кораблів. Завершилося свято великим феєрверком. Крім цього культурна програма свята насичена виставами, виставками, концертами фольклорних груп.

Найперспективнішим святом квітів заслужено вважається міжнародний фестиваль орхідей у Токіо. У ньому беруть участь десятки країн, що демонструють близько 70 тисяч орхідей всіх сортів і видів. Фестиваль користується величезною популярністю як у японців, так й у іноземних туристів. У 2013 р. свято відвідали 350 тис. людей.

В Україні є дві самодостатні події, що привертають увагу великої кількості туристів. Справжнім святом української культури став Сорочинський ярмарок, що кожного року відбувається на Полтавщині у селі Великі Сорочинці. Головною темою ярмаркової анімації тут є театралізація творів М. В. Гоголя. Костюмовані герої гоголівських творів розігрують сценки, пародії, влаштовують конкурси, спілкуються з людьми. Крім того, у Сорочинці з’їжджаються фольклорні колективи з усієї України. Вони демонструють гостям ярмарку традиційні святкові обряди і ритуали, сцени з народного побуту.

Другим великим святом, що належить до найатрактивніших туристичних подій в Україні, є Свято семи культур, яке щорічно відбувається у м. Кам’янець-Подільський, що на Хмельниччині. Це свято зовсім молоде (вперше організоване у 2001 р.), але незважаючи на це, воно стало дуже популярним як в Україні, так і за її межами. У програмі свята крім урочистої церемонії відкриття була карнавальна хода, виступи народних ансамблів і театрів (у тому числі і лялькових), дегустації страв національних кухонь. Усі дні фестивалю на Вірменській площі міста жили своїм життям етнографічні містечка, що презентували свої національні культури.

Привабливими об’єктами туризму останнім часом стали релігійні свята. Кожна релігія має свої свята, серед яких є найголовніші. Вони, як правило, і приваблюють туристів до центрів святкувань. Кожне таке свято має свій колорит, свою ідею і засоби виразності. До найголовніших християнських свят належать: Різдво, Великдень, Свята Трійця.

До найголовніших мусульманських свят належать:

– Маулід ан-набі (Мавлюд) – день народження пророка Мухамеда;

– Лейлят-аль-мірадж – ніч піднесення;

– Лейлят-аль-Бара’а – ніч всепрощення;

– Хадж – паломництво в Мекку;

– Ід аль-адха, чи Курбан-байрам – свято жертовних тварин.

Найголовніші буддійські свята:

– Вайшакха – день народження Будди;

– Дарма-віджая – свято поширення буддизму в світі;

– Драхма чакка – перша проповідь Будди після його просвітлення;

– День Нірвани – свято занурення в Нірвану;

– День народження Будди, чи Хана-мацурі – свято квітів;

– День Бодхи – свято просвітлення.

Усі інші релігії теж мають свої найголовніші свята. Так, важливими подіями в житті індуїстів стали свята Крішнаджайян майтамі (День народження Крішни) і Равановамі (День народження Рами).

Іудеї шанують, крім інших, свято Пейсах (європейський Великдень).

Багато державних або національних свят стають подіями не лише для народів цих держав, а й для їх гостей. Так, французьке національне свято – День узяття Бастилії – стало святом усієї Західної Європи, оскільки подія, що стала причиною появи свята – Французька буржуазна революція – вплинула на життя усієї Європи (а пізніше й світу).

Багато національних свят різних країн світу мають однакові корені і навіть назви. До таких належать:

– День незалежності країни;

– День народження правлячого монарха країни;

– День Столиці країни (День міста);

– Новий рік.

Одним із найскладніших завдань анімаційної команди і шеф-аніматора особисто є організація свят на базі туристичного закладу. Найрозповсюдженішими форми анімаційних свят є: свята казкових і міфологічних героїв (Свято Попелюшки, Свято Нептуна), свята природи (лісу, гір, моря, річки, квітки), народні свята (Купала, Масляна, Русалчин тиждень). Релігійні свята теж проводяться в туристичних закладах, але вони все ж носять розважальний характер (Миколая, Різдво, Пасха, Свято тіла Господня).

Дуже популярні в анімаційній практиці календарні свята, особливо Новий рік (у східних слов’ян), 1 травня (це свято пов’язано з природними, а не політичними процесами). Державні свята представлені в анімаційних програмах жіночим і чоловічим святами – 8 березня і Днем Захисника Вітчизни (23 лютого).

Журнал «The Forbes» опублікував рейтинг найбільш колоритних та яскравих свят світу. Його перша десятка виглядала таким чином:

1. Карнавал у Ріо-де-Жанейро, Бразилія – 02 – 05 лютого;

2. «Марді Гра», США, Луїзіана – 02 – 05 лютого;

3. «Октоберфест», Німеччина, Мюнхен – вересень-жовтень;

4. Свято переддня Нового року США, Лас-Вегасі – 31 січня;

5. Забіг биків, Іспанія, Памплона – 6 – 14 липня;

6. «Людина, яка горить», США, Невада, Блек Рок Сіті – серпень-вересень;

7. «День взяття Бастилії», Франція – 14 липня;

8. «Гей-парад», США, Каліфорнія, Сан-Франциско – 28-29 липня;

9. «Парад любові», Німеччина – початок липня;

10. Венеціанський карнавал, Італія – напередодні християнського Великого посту.

Одним з найяскравіших є Карнавал у Ріо-де-Жанейро. Він складається з двох частин:

– народний карнавал, що стихійно проходить на вулицях і площах Ріо;

– офіційний, що відбувається на спеціально збудованому самбодромі.

Отже, за своєю наочно-художньою формою Бразильський карнавал є танцювально-костюмованим шоу. Подібне шоу можливе лише в тих країнах і містах, де є подібна бразильській система танцювальних шкіл.

Венеціанський карнавал кардинально відрізняється від Бразильського як за змістом, так і за формою. Карнавал у Венеції – один з найстаріших у світі: він зародився в часи Середньовіччя. Маска стала основним символом Венеціанського карнавалу, а сам карнавал перетворився на маскарад. Костюм і маска тепер є основними засобами виразності цього "Свята перевтілення".

Ноттінг Хілл Карнавал (Notting Hill Carnival) у Лондоні – один з наймасовіших карнавалів у Європі. Ноттінг Хілл – це район Лондона, в якому мешкають емігранти, переважно з Вест-Індії. Ця традиція призвела до того, що в 70-ті рр. ХХ ст. мешканці району почали влаштовувати святкові процесії по вулицях району в яскравих народних костюмах у супроводі "металевих барабанів" (каструль і баків). З часом до карибських емігрантів почали приєднуватись вихідці з Африки, які живуть не лише в Британії, а й в інших європейських державах – Швейцарії, Бельгії, Голландії. До них додалися представники неформальних об'єднань (клуби, реггі, оркестри «сталевих барабанщиків», хіппі) і, звичайно, туристи, яких з кожним роком стає все більше. Уже натепер загальна кількість учасників сягнула 2 млн. Усі вони можуть брати участь у карнавальній ході, довжина якої доходить до 4,5 миль.

На Британських островах є ще декілька цікавих карнавалів. У м. Стенфорд проходить суто дитячий карнавал, в Еллінгтоні – Пожежний карнавал, у Веймоусі – благодійний карнавал.

Поряд з Вест-Індійським карнавалом, що теж відбувається у Нью-Йорку, парад на честь Дня Святого Патріка є найбільшою процесією у світі.

Шанують карнавали і в Німеччині, де кожен населений пункт влаштовує свято весни з традиційною костюмованою ходою головною вулицею. Найбільшим з німецьких карнавалів є Карнавал у Кьольні, що бере свій початок з часів Середньовіччя.

Головними подіями сучасного карнавалу стали «Парад світла», «Парад квітів», «Битва квітів» на центральній курортній Променад-алеї.

Популярні у світі карнавали мають не лише великі туристичні центри, але й провінційні маленькі містечка. Прикладом організації цікавого карнавалу може слугувати бельгійське містечко Бінч. Карнавал у Бінчі має своїх героїв – «Жиллі» – велетенських фігур у жовтих костюмах. Вони можуть бути «живими», а можуть бути у вигляді солом’яних опудал, які потім спалюються.

Джазовий фестиваль, Барбадос гарантує розслаблене проведення часу на пляжі під кращу в світі джазову музику, що наповнює гаряче тропічне повітря. Щороку подібне задоволення пропонує Джазовий фестиваль на Барбадосі (14-20 січня).

Фестиваль танго, Буенос-Айрес. Дух Буенос-Айреса найкраще відображений в пристрасному танці танго. Він виплескує атмосферу танцю із залів на вулиці, по яких пройдуть десятки іменитих і професійних танцюристів. Будь-хто охочий в ці дні може відвідати безкоштовні класи і навчитися основам цього танцю.

Лас Фальяс, Валенсія. Цей карнавал проводиться в іспанській Валенсії і відрізняється особливо вибуховим характером. Щороку (15-19 березня) тут висаджують сотні петард і вистрілюють тисячі хлопавок. Увечері в останній день фестивалю гасять все вуличне освітлення для проведення салюту. Ляльки, що зображають місцевих політиків і просто відомих людей, набивають феєрверками і розставляють на вулицях, щоб урочисто висадити.

Фестиваль полярних ведмедів, Аляска. Участь в цьому чудовому заході – відмінний спосіб зігрітися у січні на Алясці. Найвідважніші здійснюють заплив в крижаній воді, інші веселяться на суші. Головна розвага свята – «рибний турнір», в ході якого команди учасників перекидають один одному слизького лосося. Крім того, можна проїхатися на собачих упряжках і позмагатися в поїданні устриць на швидкість.

Зимова Країна чудес, Канада. Посеред Оттави кожного року в лютому споруджується величезний майданчик для ігор просто неба – «Королівство сніжинки». Діти і дорослі поводяться як рівні: ліплять сніговиків, катаються на ковзанах по каналу Рідо. Найталановитіші беруть участь в конкурсі крижаних скульптур. Фестиваль електронної музики, Майамі. Щозими тут проходить музичний фестиваль, на який з’їжджаються ді-джеї і любителі електронної музики зі всього світу. Завершується він заходом під назвою «Ультра М’юзік» – найбільш великомасштабним з музичних конкурсів в США. У нім одночасно беруть участь до 200 ді-джеїв.

Навіть декілька наведених прикладів говорить про різноманітність і різнобарвність карнавальної культури. Її корені йдуть в глибини історії, підживлюються народним духом, фольклором, музикою, співом, танцями, грою. Щоправда, є небезпека надмірної комерціалізації карнавалу, що може негативно вплинути на його культурну значимість для народів світу. Натепер карнавал є об'єктом культурно-розважального туризму. Динаміка туристичних потоків на карнавали позитивна, що говорить про популярність карнавалів нині та їх перспективність у майбутньому.


Читайте також:

  1. D - порушення стану свідомості (Disability).
  2. II.ТЕОРЕТИЧНІ ПИТАННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ
  3. IX. Відомості про військовий облік
  4. IX. Відомості про військовий облік
  5. L. Ефективність праці: теоретичні аспекти
  6. Q Конституція України від 28 червня 1996 р. // Відомості Верховної Ради України – 1996 - № 30 – Ст. 141
  7. V Практично всі психічні процеси роблять свій внесок в специфіку організації свідомості та самосвідомості.
  8. VIІ. Короткі методичні вказівки до роботи студентів на практичному занятті
  9. Активне управління інвестиційним портфелем - теоретичні основи.
  10. Білковий обмін: загальні відомості
  11. Біографічні відомості
  12. Боротьба з проявами національної самосвідомості




Переглядів: 630

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Завдання до теми | Завдання до теми

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.058 сек.