Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Ринок землі

Земля як фактор виробництва у визначеному змісті схожа з капіталом у тім, що вона бере участь у виробництві протягом тривалого часу і здатна приносити доход. Однак їй притаманні свої особливості, зв'язані зі специфікою її використання як фактора виробництва.

Земля є чинником виробництва, пропозиція якого абсолютно нееластично. Такий характер пропозиції землі виходить з допущень:

1) уся земля має однакову якість;

2) уся земля використовується для виробництва одного продукту;

3) земля орендується на конкурентному ринку.

Земля, використовувана під будівництво, для сільського господарства, є постійним чинником виробництва (принаймні , на короткостроковому відрізку, тому що збільшити пропозиція землі шляхом іригаційних, меліоративних і інших робіт протягом довгострокового періоду). Нееластичністю пропозиції землі обумовлені особливості ціноутворення в сільському господарстві.

При нееластичній пропозиції величина плати за ресурс цілком визначається попитом на неї. Попит на землю безпосередньо залежить від її якості - родючості і місця розташування. Коли попит на землю зростає, вартість за одиницю землі збільшується. Це веде до більш високої плати за неї і більшого економічного прибутку від її використання (ренті).

Рента - це доход власника ресурсу, отриманий у результаті використання цього ресурсу, що характеризується нееластичною пропозицією (це, як правило, різні природні ресурси). Вона диференціюється в залежності від якості ресурсу. Принцип установлення величини ренти як врівноважує ціни на ринку землі аналогічний іншим факторам виробництва.

При попиті на землю D1 рівень рентної плати за одиницю земельної площі, що врівноважує попит та пропозиція, складе R1, а при попиті D2 - R2. Такий безумовний вплив попиту на величину земельної ренти ускладнене тим, що попит на землю для сільського господарства є похідним від попиту на сільськогосподарську продукцію (якщо попит на неї знизиться, те знизиться попит на землю, а, отже, і величина ренти), а також від якості землі і цін на інші використовувані ресурси.

Мал.14.5. Рівновага на ринку землі.

 

Ціна чи землі капіталізована рента залежить від двох величин: 1) розмірів земельної ренти; 2) ставки позичкового відсотка. Вона розраховується як дисконтованна вартість, але доход у виді ренти виплачується протягом терміну невизначеної тривалості, отже, показник часу в ній не враховується (див. формулу (14.3)):

(14.1)

 

де r - ставка позичкового відсотка.

З цієї формули очевидний прямий зв'язок між величиною ренти і ціни землі. Але у відмінність, від інших факторів виробництва ні рента, ні ціна землі не впливають на зміну її пропозиції.



Читайте також:

  1. Біосфера Землі, її характерні властивості
  2. Будова Землі
  3. Валютний ринок
  4. Валютний ринок
  5. Валютний ринок, основи його функціонування. Основні види валютних операцій
  6. Валютний ринок. Види операцій на валютному ринку
  7. Валютний ринок. Види операцій на валютному ринку
  8. Величина доходу від використання праці, землі й капіталу визначається величиною їхнього граничного внеску у виробництво певних товарів чи послуг.
  9. Виведення нових товарів на ринок
  10. Випишіть держави, що у ХІУ ст. вели боротьбу за спадщину королів із династії Романовичів. Зазначте, на які землі претендували нижче згадані держави і на якій підставі.
  11. Внутрішній ринок – національний ринок – міжнародний ринок – світовий ринок
  12. Вторгнення на Русь почалося восени 1237 р., коли основнісили монголо-татар, перейшовши ріку Воронеж, рушили на руські землі.




Переглядів: 501

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Попит на працю в умовах зовсім конкурентного ринку ресурсів. | Поняття ринкової рівноваги, його аналіз

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.02 сек.