Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Поняття ринкової рівноваги, його аналіз

Тема 13. Загальна рівновага конкурентних ринків

 

1. Поняття ринкової рівноваги, його аналіз

 

Наявність рівноважних цін і обсягів виробництва (продажів) на окремих ринках продуктів і ресурсів являють собою досягнення часткової рівноваги. Його аналіз, що проводився у всіх попередніх темах, складається в дослідженні рівноважних цін і рівноважних обсягів виробництва на окремому ринку при допущенні, що ціни й обсяг виробництва на всіх інших ринках залишаються незмінними.

Однак усі ринки як складової загальної економічної системи зв'язані між собою: будь-який економічний імпульс через систему ринків обов'язково передається між різними суб'єктами, що хазяюють, (благо може бути ресурсом для виробництва іншого блага, блага взаємозамінні і взаємодоповнюючі).

Вплив змін ринкової ситуації на одному ринку на всі інші ринки економічної системи просліджується за допомогою аналізу загальної рівноваги - дослідження взаємозв'язків між рівноважними цінами й обсягами виробництва на всіх ринках. Цей аналіз може бути використаний для вивчення довгострокових ефектів зворотного зв'язку при зміні цін на ринках.

Ефект зворотного зв'язку виражається в зміні цін і кількостей товарів і послуг на визначеному ринку у відповідь на зміну цін, що відбулися на зв'язаних з ним ринках. Як приклад розглянемо наступний причинно-наслідковий зв'язок ринкових ситуацій:

1) скорочення постачань (тобто пропозиції) ресурсу → ріст цін на цей ресурс, дію ефекту заміщення (на інший ресурс) → скорочення пропозиції товару, виробленого на його основі → ріст цін на цей товар → скорочення попиту на його товари-доповнювачі, на даний товар, на сам ресурс. Ці процеси приведуть надалі до їх розвитку в зворотному напрямку;

2) зниження попиту на ресурс → зниження ціни на нього → ріст пропозиції товару, виробленого на його основі ? підвищення попиту на товари-доповнювачі, на даний товар, на сам ресурс → ріст цін на ресурс.

Важливо відзначити, що кожен наступний імпульс буде мати меншу силу, чим попередній, тому після декількох таких ітерацій потенціал первинного імпульсу вичерпується, і в економіці встановлюється загальна рівновага.

Виходячи з подібних взаємозв'язків, мабуть, що функція чи попиту пропозиції будь-якого товару повинна включати в якості перемінної не тільки ціну цього товару, але і ціни всіх товарів з обліком їхнього можливого впливу:

 

Економіка знаходиться в стані загальної рівноваги, коли пропозиція кожного товару дорівнює попиту на нього. Тобто ця рівновага описується системою рівнянь виду S1 = D1,...,Sn = Dn. Така система рівнянь зважується щодо цін Р1, Р2...Рn, що задовольняють умовам рівноваги. Визначивши ціни, із системи рівнянь можна знайти кількості обмінюваних товарів.

В умові загальної рівноваги вартість усіх товарів на стороні пропозиції дорівнює вартості всіх товарів на стороні попиту - закон Вальраса:

(15.1)

 

Отже, загальна рівновага має місце, коли ціни прореагували на вихідну зміну чи попиту пропозиції таким чином, що обсяги попиту дорівнюють обсягам пропозиції на всіх ринках, і на кожнім з них немає тенденції до подальших змін чи попиту пропозиції. Усі ціни й обсяги виробництва визначаються на всіх ринках економічної системи одночасно з урахуванням ефекту зворотного зв'язку.


 

 


Читайте також:

  1. ABC-XYZ аналіз
  2. II. Багатофакторний дискримінантний аналіз.
  3. II. Поняття соціального процесу.
  4. SWOT-аналіз у туризмі
  5. SWOT-аналіз.
  6. Tема 4. Фації та формації в історико-геологічному аналізі
  7. V. Нюховий аналізатор
  8. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  9. А/. Поняття про судовий процес.
  10. АВС (XYZ)-аналіз
  11. Автомати­зовані інформаційні систе­ми для техніч­ного аналізу товар­них, фондових та валют­них ринків.
  12. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.




Переглядів: 752

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Ринок землі | ПЕРЕДМОВА

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.