Перший етапрозрахунків при визначенні оптимального складу МТП включає підготовку даних про строки виконання та обсяг всіх операцій з
вирощування кожної культури, визначення продуктивності всіх агрегатів на кожній операції, розрахунок потрібної кількості агрегатів для кожної операції, визначення прямих експлуатаційних та приведених витрат на виконання комплексу робіт у господарстві.
Названі операції визначаються при складанні технологічних карт вирощування та збирання сільськогосподарських культур або робочих планів виконання польових механізованих робіт.
Другий етапвизначення потрібного складу парку машин включає побудову та коригування графіка завантаження машин МТП на підставі технологічних карт вирощування та збирання сільськогосподарських культур. Якщо роботи виконуються потоково-цикловим методом, то обовязково враховують агростроки і тривалість виконання всіх технологічних операцій, які були скориговані в річному лінійному графіку.
Для визначення кількості тракторів, необхідних для виконання всього обсягу робіт і їх завантаження по періодах робіт, будують графіки завантаження тракторів окремо для кожного або за їх марками. Якщо для проведення сільськогосподарських робіт потрібно буде не більше шести - восьми тракторів, будують графіки першого типу (Л5 ст.241,рис.19), більше восьми - другого типу (Л5 ст.242,рис.20)
Орієнтовну кількість тракторів встановлюють, визначивши попередньо загальну кількість нормо-змін за марками тракторів, необхідних для виконання всього обсягу робіт. Потім одержане значення ділять на приблизний річний виробіток у нормозмінах одного трактора і одержують кількість тракторів. Для тракторів ЮМЗ, МТЗ можна прийняти річний виробіток 240-260, для К-700, Т-150, ДТ-75 - 200-220 нормозмін. Остаточно кількість тракторів знаходять після побудови і коригування графіків завантаження тракторів.
Після коригування графіків необхідно внести зміни в технологічні карти, лінійні графіки робіт та робочі плани виконання польових робіт.
Оптимальне співвідношення вартості парку тракторів і всіх СГМ 1:3. Це означає, що на кожну гривню вартості тракторів у парку господарства повино бути всіх СГМ на 3 гривні. Таке співвідношення застосовують для орієнтовного планування потреби в сільськогосподарських машинах.