Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Значення географічних, демографічних, антропологічних та інших чинників у процесі виникнення держави

Важливим фактором при виникненні держав є територіальність. Відновідно географічний чинник пояснєю більшість варіантів походження держави. Підтвердженням даного факту є наприклад створення Єгипетської держави і низки держав, що були утворені біля великих річок, оскільки наявність постійного зволоження для оброблюваних земель, транспортного зєднання слугували важливим фактором для розвитку. Також існує загальновідомий факт, що вказує на створення перших державі у вигляді міст. З цієї точки зору їх створення також відбувалось біля великих водних об’єктів: моря (грецькі міста-поліси), річки (Рим, Київ, Вавілон, Ніневія, Лондон). Географічний вплив був спричинений не лише наявністю води, а також наявністю родючого грунту, сприятливого клімату, геополітичного розташування (перетин торгових шляхів таких як «Із варяг у Греки», «Великого шовкового шляху»).

Дослідження демографів довели, що народжуваність (ключова характеристика у системі відтворення населення) знаходиться під впливом складного комплексу чинників. Частина з них (культурно-побутові та соціально-економічні, а значною мірою і психологічні) пов’язані з етнічним складом населення, етнокультурними особливостями окремих народів.

Етнографія – галузь гуманітарних наук, котра вивчає народи (етноси), їхнє походження, етнічну історію, традиційно-побутову культуру та характер міжетнічних відносин, базуючись переважно на даних польових досліджень[8].

Демографія – наука про закономірності відтворення населення в суспільно-історичній обумовленості цього процесу. Об’єктом вивчення демографії є «народонаселення» як суспільно-історична категорія. Демографія вивчає закономірності та соціальну зумовленість народжуваності, смертності, шлюбності та переривання шлюбу, відтворення шлюбних пар і родин та відтворення населення в цілому як єдності цих процесів. Вона досліджує зміни статево-вікової, шлюбної та родинної структури населення, взаємозв’язок демографічних процесів і структур, а також закономірності зміни загальної чисельності населення і родин як результат взаємодії цих явищ. Демографія розробляє методи опису, аналізу і прогнозу демографічних процесів і демографічних структур на основі дослідження внутрішнього взаємозв’язку між процесами і структурами, а також впливу на них умов життя і суспільних відносин. Демографія виявляє як загальні закономірності демографічних процесів так і їх конкретні прояви в певних територіальних та часово-просторових умовах[9].

На відміну від демографії, яка досліджує складові процесу відтворення народонаселення загалом , етнодемографія зосереджує свою увагу на аналізі традиційних систем життєзабезпечення властивих певним етнічним угрупуванням - при вивченні смертності; традицій шлюбу та родини, етнічних “норм” народжуваності, побутових умов сім’ї, міжнаціональних шлюбів та їхньої ролі у формуванні установок щодо народжуваності та форм родини – при дослідженні народжуваності; традицій осілості та ступеня рухливості етнічної групи в різних етнічних середовищах, етнокультурної адаптації переселенців, трансформації їхнього побуту, традицій, звичаїв та обрядів – при вивченні міграційних процесів.

Народ (етнос) як об’єкт етнічної демографії. Умовою появи та утвердження будь-якої науки виступає перш за все наявність власного об’єкту дослідження. У тому випадку, коли цей об’єкт є спільним для багатьох наук необхідне виділення таких його сторін, рис чи закономірностей, які б не вивчалися жодною іншою наукою, а були б специфічними.

Вище ми зупинялися на характеристиці категорії “населення” як об’єкті демографії, розуміючи його як сукупність людей у певних територіальних (адміністративних чи державних) межах.


Читайте також:

  1. A) Оцінка захисних споруд за ємністю – визначення коефіцієнта Квм.
  2. CMM. Визначення моделі зрілості.
  3. CMM. Групи ключових процесів
  4. CMM: зрілість організацій і процесів
  5. DIMCLRE (РЗМЦВЛ) - колір виносних ліній (номер кольору). Може приймати значенняBYBLOCK (ПОБЛОКУ) і BYLAYER (ПОСЛОЮ).
  6. I визначення впливу окремих факторів
  7. II. Визначення мети запровадження конкретної ВЕЗ з ураху­ванням її виду.
  8. II. Мотивація навчальної діяльності. Визначення теми і мети уроку
  9. II. Фактори, що впливають на зарплату при зарубіжних призначеннях
  10. ISO 15504. Призначення і структура стандарту
  11. IV-й період Римської держави ( ІІІ – V ст. н. е. ) – пізня Римська імперія
  12. IV. Відмінність злочинів від інших правопорушень




Переглядів: 418

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Економічні, політичні, ідеологічні та психологічні передумови виникнення держави | Способи (шляхи) виникнення держави в різних країнах світу: східний, європейський, синтезний

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.