Одним з головних завдань, які виникають під час дослідження часових рядів, є прогнозування розвитку явища, що вивчається, на наступні часові періоди або моменти. Очевидно, що для цього необхідно на основі даних за попередні періоди або моменти встановити основний напрям розвитку даного явища у часі, який називається тенденцією (або трендом) динамічного ряду.
Існують три види трендів: а) зростання ознаки Y; б) спаданняознаки Y; в) значення ознаки Y не змінюються (або майже не змінюються) з часом і часовий ряд має тенденцію до сталості.
Можлива ситуація, коли значення Y спочатку зростають, а потім спадають або навпаки. В такому разі (якщо це не пов’язано з коливаннями значень Y) за тенденцію динамічного ряду приймається та, яку ряд має на останніх часових інтервалах (або моментах).
Випадок коливань динамічного ряду в даній л. р. не розглядатиметься.
Крім виявлення тенденції часового ряду може виникнути необхідність встановлення її характеру, під яким будемо розуміти характер зростання або спадання значень Y. Очевидно, що поняття характеру тренду є визначеним тільки для перших двох його видів.
Існують три види характеру тренду: рівномірний, прискорений і сповільнений (рис. 4.2).
Рис. 4.2. Графічне зображення видів і характерів трендів:
––– – рівномірне (І), уповільнене (ІІ) та прискорене (ІІІ) зростання;
----- – рівномірне (І), уповільнене (ІІ) та прискорене (ІІІ) спадання