Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Заключна частина

Серед техногенних катастроф – радіаційні – дуже небезпечні. Вони можуть несприятливо впливати на покоління людей, рослин і тварин. Тому безпека життєдіяльності запобігає заходам радіаційної безпеки, яка складається з колективних та індивідуальних засобів.


РОЗШИРЕНИЙ КОНСПЕКТ

лекції №7

«Особливості та типологія аварій на хімічно-небезпечних об’єктах. Режими захисту від дії токсичних речовин».

ПЛАН

Вступ.

1. Класифікація та характеристика небезпечних хімічних речовин.

2. Типологія аварій на хімічно-небезпечних об’єктах та захист людини під час дії хімічної речовини.

 

Заключна частина.

Вступ

 

Близько 102 токсичних для людини хімічних речовин відносяться до групи небезпечних хімічних речовин (НХР), які викликають групові та масові ураження працівників та населення.

Під цим терміном розуміють хімічну речовину, яка застосовується в народному господарстві і при виливаннях або викидах призводить до забруднення повітря, водоймищ, середовища в концентраціях, небезпечних для людини.

В Україні працює близько 1800 промислових підприємств, які виробляють, використовують та зберігають понад 280 тис. тонн різноманітних НХР. Найчастіше використовуються хлор, аміак, кислоти, сірчаний ангідрид, сірководень, сірковуглець, бензол, та інші НХР. Навколо хімічно небезпечних підприємств мешкає близько 22 млн. населення. По території України від Харківщини до Одеси проходить аміакопровід «Тольятті – Одеса», а також декілька нафто- та газопроводів. Щодня сотні тонн НХР перевозяться залізничим та автомобільним транспортом.

Об’єкт народного господарства, при аварії або зруйнуванні якого можуть виникнути масові токсичні ураження людей, тварин і рослин НХР, є хімічно-небезпечним об’єктом (ХНО).

Хімічна аварія – це порушення технологічних процесів на виробництві, пошкодження трубопроводів, ємностей, сховищ, транспортних засобів при здійсненні перевезень і т.п., які призводять до викиду НХР у навколишнє середовище в кількостях, котрі можуть спричинити масові ураження людей, забруднення території.

До хімічно - небезпечних об’єктів – ДЖЕРЕЛА ХІМІЧНОЇ НЕБЕЗПЕКИ – відносяться:

1. Видобування нафти, нафтохімія і нафтопереробка (включаючи всі види продуктопроводів).

2. Добування і переробка природного газу, будівництво газосховищ.

3. Хімічна промисловість (включаючи виробництво засобів захисту рослин, стимуляторів їх росту, мінеральних добрив), текстильне виробництво (з фарбуванням тканин і обробкою їх іншими хімічними засобами).

4. Металургія (чорна і кольорова).

5. Вугільна, гірничодобувна промисловість, видобування і переробка торфу, сапропелю.

6. Виробництво, зберігання, утилізація і знищення боєпри­пасів усіх видів, вибухових речовин і ракетного палива.

7. Виробництво електроенергії і тепла на базі органічного палива.

8. Промисловість будівельних матеріалів (виробництво цементу, асфальтобетону, азбесту, скла).

9. Целюлозно-паперова промисловість.

10. Деревообробна промисловість (хімічна переробка деревини, виробництво деревостружкових і деревоволокнис­тих плит та інше з використанням синтетичних смол, консервування деревини просочуванням).

11. Машинобудування і металообробка (з литтям із чавуну, сталі, кольорових металів та хімічною обробкою).

12. Будівництво гідроенергетичних та гідротехнічних споруд і меліоративних систем, включаючи хвостосховища та шламонакопичувачі.

13. Будівництво аеропортів, залізничних вузлів і вокзалів, річкових і морських портів, залізничних і автомобільних магістралей, метрополітенів.

14. Обробка продуктів і переробка відходів тваринного походження (переробка шкіри, виготовлення клею і технічного желатину, утильзаводи).

15. Будівництво каналізаційних систем і очисних споруд.

16. Будівництво водозаборів поверхневих і підземних вод для централізованих систем водопостачання населених пунктів, які використовують хлор.

17. Склади та бази із запасами НХР для дезінфекції, дезінсекції та дератизації, із запасами отрутохімікатів, які використовуються в сільскому господарстві.

 

Одним з прикладів хімічних аварій може бути аварія, що трапилася на хімічному підприємстві американської транснаціональної корпорації «Юніон карбайд» в індійському місті Бхопалі в 1984р. Вночі в атмосферу потрапило декілька десятків тонн газоподібного метилізоціонату. Загинуло понад 2,5 тисячі осіб, 500 тисяч осіб отруїлося, з них у 70 тисяч отруєння зумовили багаторічні захворювання. Збитки від цієї техногенної катастрофи оцінюються в 3 мільярди доларів США. І це все через значні прорахунки в проектуванні підприємства, недосконалості системи попередження витоків отруйних газів. Місцева влада й населення не були заздалегідь попереджені про потенційну небезпеку для місцевих жителів, пов'язану з технологією виробництва отрутохімікатів.

1. перше питання лекції.

Небезпечними хімічними речовинами (НХР) називаються токсичні хімічні речовини, які застосовуються в промисловості та у сільському господарстві, що при розливі чи викиді забруднюють навколишнє середовище і можуть привести до загибелі або поразці людей, тварин і рослин.

Ксенобіотики (від грец. xenos - чужий і bios - життя) чужорідні для організму сполуки. До них належать промислові забруднення, пестициди, препарати побутової хімії, лікарські засоби тощо, тобто речовини не утворюються в живому об'єкті, а штучно синтезовані людиною.


Читайте також:

  1. I. Вступна частина
  2. II Основна частина
  3. II Основна частина
  4. II Основна частина
  5. II частина
  6. II частина.
  7. II. Основна частина
  8. II. Основна частина
  9. II. Основна частина ЗАНЯТТЯ
  10. III Заключна частина
  11. III Заключна частина
  12. III Заключна частина




Переглядів: 340

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Ліміти доз та допустимі рівні | Класифікація шкідливих речовин

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.