Ключовими термінами, на розумінні яких базується засвоєння навчального матеріалу теми, є: господарський суд, господарське судочинство, досудове врегулювання господарських спорів, претензія, підсудність, підвідомчість, учасники господарського процесу, сторони господарського процесу.
З метою глибокого засвоєння навчального матеріалу при самостійному вивченні теми студенту варто особливу увагу зосередити на таких аспектах:
- загальний порядок розгляду претензій;
- підвідомчість та підсудність господарських справ;
- класифікація учасників господарського процесу.
Практичні завдання
Задача 1
Мале підприємство «СТАЛКЕР» уклало з кабельним заводом у грудні 2008 р. договір на поставку в II кварталі 2009 р. 19,7 км кабелю. Завод свої зобов'язання не виконав, кабель не поставив. МП «Сталкер» звернулося в липні 2009 р. до господарського суду з позовною заявою про стягнення з кабельного заводу неустойки за непоставки. Суддя господарського суду повернув позовну заяву.
В якому випадку дії суду є правомірними?
Яким судовим актом оформляється повернення позовної заяви? На яких підставах суддя має право повернути позовну заяву?
Задача 2
Порушивши провадження у справі за позовом про визнання недійсним установчого (засновницького) договору про створення акціонерного товариства «Будстрой», Господарський суд Черніговської області припинив провадження у справі. В процесі розгляду справи було встановлено, що серед засновників поряд із юридичними особами є дві фізичні особи.
Чи міг суддя не порушувати справу, а одразу відмовити у прийнятті позову? Чи правомірні його дії? Яким органам буде підвідомчий такий спір?
Задача 3
Упродовж судового розгляду суддя господарського суду в одному з представників відповідача впізнав заступника декана з наукової роботи юридичного факультету, який він закінчив понад 11 років тому.
Вважаючи, що є обставини, які викликають неможливість його участі у справі, суддя заявив самовідвід.
Чи правильні дії судді?
Як вирішуються питання про відвід і самовідвід судді господарського суду?