Між групою громадян-засновників приватного акціонерного товариства (ПАТ), та ПАТ виник спір про те, що слід їм виплатити при виході з ПАТ: вартість їх вкладів або вартість частини майна товариства пропорційно їх часткам у статутному капіталі.
ПАТ погоджувалося виплатити вибувшим з товариства акціонерам вартість їхніх вкладів, а також прибутку, отриманого товариством на момент виплати вкладів. Акціонери наполягали на виплаті їм вартості частини майна товариства пропорційно часткам у статутному капіталі.
Оскільки сторони домовленості не досягли, справа була передана до суду. Акціонери вважали, що майно ПАТ на момент утворення товариства і на момент заявлення ними своїх вимог було спільною частковою власністю акціонерів. До того ж, у статуті було закріплено право акціонерів при виході з товариства одержати вартість частини майна пропорційно часткам у статутному капіталі.
ПАТ, заперечуючи проти вимог акціонерів, вказувало на те, що майно належить на праві власності самому ПАТ, а у засновницькому договорі передбачено право акціонерів при виході з товариства отримати лише вартість вкладів.
Хто є власником майна господарських товариств? Як вирішити суперечку?
Задача № 3
При розробці статуту виробничого кооперативу більшістю засновників було прийнято рішення про утворення в кооперативі неподільного фонду та визначений його розмір. У статуті передбачено, що до моменту реєстрації кооперативу члени кооперативу зобов'язані внести не менше 5% пайового внеску, а решту - протягом двох років з моменту реєстрації кооперативу. Кооперативу надано право випускати акції. Передбачено також, що у разі смерті члена кооперативу його спадкоємці не можуть бути прийняті до кооперативу, а мають лише право на отримання вартості паю.
Ознайомившись з протоколом загальних зборів засновників кооперативу та статутом, державний реєстратор відмовив у реєстрації.
Чи обґрунтована відмова у реєстрації, і якщо обґрунтована, то які зміни повинні бути внесені до статуту?