Гніздо бджіл – це бджоли, які розміщені на стільниках з розплодом і кормовими запасами. Положення стільників, поставлених у вулику перпендикулярно льотка, прийнято називати такими, що поставлені на холодний занос, паралельно льотка – на теплий занос. В нашій зоні бджолині сім’ї утримуються на холодний занос. Відстань між рамками 12-15 мм, зайнята бджолами, називається вуличкою. Силу сімей визначають по масі бджіл (кг) у гнізді і у вуличках. Маса однієї вулички бджіл складає – 250-400 г.
Гніздо комплектують наступним чином: у середині гнізда розміщують рамки з розплодом, потім рамки з кормом, які розташовані по боках гнізда (рамки з пергою ставлять ближче до рамок з розплодом, або між ними, за ними рзміщують рамки з медом) обмежується гніздо діафрагмою. При розширенні гнізда, пусті стільники або вощину ставлять між кормовими рамками та рамками з розплодом. Якість стільників залежить від строку використання і якості відбудованої вощини. Існує декілька типів рамок, але основні з них: стандартні (дадановські), для багатокорпусного вулику (рутовські), напіврамки (магазинні) і секційні різного розміру. Всі вони відрізняються по висоті, але мають однакову довжину. Якість стільників визначають за кольором, правильністю відбудованих комірок, та їх вирівняності. Колір стільників може бути від світло-жовтого до чорного, в залежності від кількості поколінь вирощених бджіл.
Штучна вощина являє собою лист воску з відбитими на ньому донцями шестигранних комірок, які є основою для комірок стільників, що будують бджоли. Колір свіжої вощини повинен бути світло-жовтим. Товщину вощини на практиці визначають за кількістю стандартних листів в 1 кг:
тонка – 18-20 листів;
середньої товщини – 15-16 листів;
товста – 12-14 листів.
Кількість листів вощини на рамку багатокорпусного вулика (435х230 мм) в 1 кг складає 19-21 штук.
Вощину виробляють на воско-вощинних заводах та підприємствах. Якість вощини залежить від якості воску. Не можна використовувати фальсифікований віск. Діаметр комірки вощини повинен бути від 5,3 до 5,45 мм, лист прозорий, блискучий з приємним воско-медовим запахом.
Для побудови гніздових стільників використовують вощину середньої товщини, інколи товсту. Для магазинних і секційних – тонку вощину (використовують тільки для одержання меду).