Сукупність частот (довжин хвиль), що випромінюється даною речовиною називається спектром її випромінювання, який являє собою важливу характеристику речовини. Спектр випромінювання містить в собі цінну інформацію про будову і властивості атомів і молекул речовини. Ізольовані атоми даного хімічного елементу (газ) випромінюють цілком визначену, притаманну тільки даному елементу сукупність спектральних ліній. Було знайдено, що лінії в спектрах атомів розташовані не хаотично, а об’єднуються в певні групи – серії. Найбільш простий спектр має найпростішій атом - атом водню, який складається з одного протона і одного електрона. Тільки для водню відома аналітична формула, за якою розраховуються довжини хвиль спектральних лінії, що їм випромінюються. Довжина хвилі спектральних ліній атому водню визначається за формулою Бальмера-Рітца
, (7.1)
де – довжина хвилі спектральної лінії; - стала Ридберга; – номер енергетичного рівня атома, на який здійснюється перехід електрона після випромінювання; – номер енергетичного рівня атома, з якого здійснюється перехід електрона після випромінювання.
Кожній спектральній серії спектра атома водню відповідає своє визначене значення . Величина приймає послідовний ряд цілих чисел в інтервалі .
У видимій частині спектру знаходиться одна серія спектральних ліній випромінювання атома водню, яка називається серією Бальмера ( ). Для серії Бальмера формула (8.1) перетворюється на вигляд:
. (7.2)
У даній роботі вивчаються чотири перші лінії серії Бальмера. Ці лінії мають такі позначення: