Спостереження спектральних ліній та вимірювання їх положення виконується за допомогою монохроматора УМ-2. Спрощена принципова схема монохроматора представлена на рис. 7.1.
Рисунок 7.1
Світло від джерела 1 проходить через конденсор 2 і освітлює щілину 3, яка розташована в фокальній площині коліматора 4. з об’єктиву паралельний пучок променів направляється на дисперсійну систему 5.
Якщо джерело випромінює немонохроматичне світло, то внаслідок того, що хвилі різної довжини по різному заломлюються в призмах (внаслідок дисперсії), світло розкладається в спектр на монохроматичні складові і з системи призм вийдуть паралельні пучки променів, які відповідають хвилям визначеної довжини. Ці паралельні пучки променів зберуться у фокальній площині 7 об’єктива 6 зорової труби у вигляді кольорових смуг, що відповідають автономному лінійчатому спектру газу лампи. Спектр спостерігається оком через окуляр.
Монохроматор закріплений на рейці, де також розташоване джерело світла 1 (газорозрядна трубка). Об’єктив коліматора, система дисперсійних призм, а також об’єктив зорової труби знаходиться всередині корпусу приладу. Вхідна щілина регулюється по ширині мікрометричним гвинтом. Відліковим пристроєм монохроматора є барабан, який з’єднаний з системою дисперсійних призм.